DÔLEŽITÉ ZISTENIE: Už jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech je účinná až na 90 %, je v tom však háčik

  • Jediná dávka vakcíny Pfizer-BioNTech ťa môže ochrániť až na 90 %
  • Vyplýva to z novej analýzy vykonanej v Anglicku
  • Výskumníci však upozorňujú, že prvé dni po jej podaní sú kritické
  • Jediná dávka vakcíny Pfizer-BioNTech ťa môže ochrániť až na 90 %
  • Vyplýva to z novej analýzy vykonanej v Anglicku
  • Výskumníci však upozorňujú, že prvé dni po jej podaní sú kritické

Ako spoločnosť Pfizer sľúbila, vakcína je vysoko účinná. V predošlých dňoch Izrael, ktorý sa stal celosvetovým lídrom v očkovaní proti ochoreniu Covid-19 oznámil, že pravdepodobnosť nákazy po druhej dávke látky od spoločností Pfizer-BioNTech je len 0,04 %. Pozrel sa aj na to, čo sa s organizmom deje po prvej injekcii, ktorá vo výsledkoch vyšla menej efektívna než sa predpokladalo. Anglická analýza však dokazuje opak.

Účinnosť je vyššia ako svet očakával

Ministerstvo zdravotníctva Izraela nedávno poskytlo prvé oficiálne výsledky z očkovacieho procesu. Výskum sa uskutočnil na vzorke 715 425 ľudí. Po druhej povinnej dávke sa infikovalo iba 317 ľudí, inými slovami, iba 0,04 %, vraví Globes.

Príznaky u dvakrát očkovaných ľudí sú miernejšie. Z celkového počtu muselo byť hospitalizovaných iba 16 ľudí. Priebeh ochorenia u ostatných zaočkovaných je len veľmi mierny. Vyskytujú sa u nich len bolesti hlavy a pocity nevoľnosti. 

Skvelá správa: Šanca nakaziť sa koronou po druhej vakcíne je enormne nízka. Potvrdili to dáta z Izraela

Analýzy sú v rozpore

Nová analýza, ktorú uskutočnili vedci z University of East Anglia s financovaním vlády Spojeného kráľovstva, je v rozpore s predchádzajúcou štúdiou z Izraela, ktorá naznačila, že jedna dávka nemusí poskytnúť dostatočnú ochranu. Profesor Nachman Ash, ktorý je zodpovedný za izraelské očkovanie, minulý mesiac uviedol, že jedna dávka sa javí byť menej účinná ako sme predpokladali a ako predikoval Pfizer, informuje The Guardian.

Spoločnosť Pfizer uviedla, že účinnosť po jednej dávke môže byť len 52 %. Prof. Paul Hunter a Dr. Julii Brainard z Anglicka však tvrdia, že ich opätovný rozbor údajov, ktorý ešte nebol recenzovaný, ukazuje vysokú ochranu tesne pred podaním druhej dávky, a teda po 21 dňoch.

koronavírus očkovanie vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Binsar Bakkara

Británia sa rozhodla, že svojich obyvateľov kompletne zaočkuje do 12 týždňov po prvej dávke. To, samozrejme, zdvihlo vlnu kritiky voči počínaniu krajiny. Cieľom tejto predĺženej vakcinácie je ochrániť čo najväčšie množstvo ľudí prostredníctvom poskytnutej prvej dávky. Krajina sa rozhodla postupovať rovnako aj pri podaní vakcinačnej látky vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordom.

Prvých 8 dní je kritických

Izraelskí vedci varujú, že napriek dobrým výsledkom prvej dávky vakcíny je nepopierateľný fakt, že práve v prvých 8 dňoch po podaní prvej dávky je nákaza najpravdepodobnejšia. Ako dôvod uvádzajú oslabený organizmus.

„Nedávny recenzovaný výskum založený na skúsenostiach Izraela sa zameral na údaje od 500 000 ľudí, ktorí dostali vakcínu Pfizer. Uvádza sa, že jedna dávka nemusí poskytovať dostatočnú ochranu. Videli sme však niekoľko nedostatkov v tom, ako sa dívali na údaje, vrátane skutočnosti, že sa od 18. dňa nepokúšali odhadnúť účinnosť vakcíny. To by poskytlo lepšiu indikáciu účinnosti poskytnutej jednotlivou dávkou vakcíny, ak by sa druhá oneskorila až o 12 týždňov,“ vraví Hunter.

Krajčí: Celoplošný skríning priniesol horšie výsledky ako jesenné testovanie

Napokon aj britskí vedci dospeli k záveru, že prvé dni sú pre každého zaočkovaného rizikové. „Zistili sme, že účinnosť vakcíny bola takmer nulová až do asi 14. dňa po očkovaní. Neskôr však imunita stúpala každý deň na približne 90 % v 21. deň a potom sa už nezlepšovala. Všetky pozorované zlepšenia sme namerali pred podaním druhej injekcie. To ukazuje, že jedna dávka vakcíny je vysoko účinná, dosiahnuť 90 % ochranu však môže trvať až 21 dní,“ dopĺňa vysvetlenie Hunter.

Zdroje: The Guardian, Globes

Najnovšie videá

Trendové videá