DÔLEŽITÝ OBJAV: Slovenskí vedci vynašli liek na koronavírus, ktorý môže zachraňovať životy. Hľadajú investora
- Slovenskí vedci opäť ukázali, že sú na svetovej úrovni
- Unikátny liek na koronavírus môže pomôcť Slovákom, ktorí by inak skončili v nemocnici
- Slovenskí vedci opäť ukázali, že sú na svetovej úrovni
- Unikátny liek na koronavírus môže pomôcť Slovákom, ktorí by inak skončili v nemocnici
Slovenskí vedci majú svetu skutočne čo ponúknuť. AXON Neuroscience je nezávislá biotechnologická spoločnosť s viac ako 20 rokmi vedeckého výskumu v oblasti Alzheimerovej choroby.
V apríli 2020 začal vedecký tím AXONu pracovať na hľadaní lieku proti COVID-19 a zároveň vyvíjali vakcínu účinnú proti koronavírusu. Na svojom výskume spolupracujú so Slovenskou akadémiou vied.
Vedecký riaditeľ spoločnosti AXON Norbert Žilka pre Startitup povedal, že sa ich projektu darí veľmi dobre. Vývin vakcíny stále beží, oveľa viac sa však sústredia na vývoj lieku, ktorý je účinný voči všetkým mutáciám koronavírusu, ktoré zatiaľ testovali.. „S vakcínou sme stále v predklinickej fáze, pretože sme v istom čase prepriahli a začali sa viac venovať terapeutickým protilátkam, s ktorými sme kompletne ukončili predklinickú fázu,“ povedal.
„V tejto chvíli prebiehajú testy na animálnych modeloch a začali sme už aj výrobný proces. Pokiaľ nájdeme investora, tak by sme boli schopní začať klinické skúšanie na prelome tohto a budúceho roku,“ tvrdí.
Potrebujú financie
Ako rýchlo sa z ich laboratórií dostanú lieky do praxe, závisí aj od toho, akú finančnú podporu získajú. Práve teraz komunikujú s potenciálnymi investormi.
Pod liekom si nepredstavuj tabletky. Ide o protilátky, ktoré si človek aplikuje vdychom do pľúc, čo z neho robí unikát. Dostanú sa tak práve na miesto, kde sa vírus množí. „Protilátky sú alternatívou pre vakcínu práve pre tých, ktorí nemohli dostať vakcínu, alebo ju nestihli dostať a tým pádom sa vírusom infikovali,“ povedal Žilka.
S koronavírusom budeme podľa neho bojovať ešte nejaký čas. V niektorých krajinách je riešením vakcinácia, na získanie kolektívnej imunity je však potrebné zaočkovať aspoň 85 % obyvateľov. Slovensko tak môže už čoskoro bojovať s ďalšou vlnou, ktorá nás môže stáť ďalšie životy.
„Aby neskončili v nemocnici, tak sa tieto protilátky podávajú nebulizérmi, teda tak, že ich daný človek vdýchne. Protilátky vychytajú vírus a zabránia mu, aby vstupoval do buniek a množil sa. Tým pádom vírus eliminujeme na začiatku procesu a pacient nebude musieť byť hospitalizovaný,“ povedal.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Liek, ktorý sa šikovným Slovákom podarilo vyvinúť, dokáže zabrániť šíreniu vírusu už v tele infikovaného
- Liek sa neskôr môže profilovať aj ako prevencia
- Kedy bude dostupný? Záleží na niekoľkých faktoroch
- Veľkou výhodou lieku je, že protilátky nie sú závislé na tom, v akom stave je imunitný systém
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity