Dôležitý objav: Vedci dokázali potlačiť proteín starnutia. Praktika dokáže predĺžiť život až o 20 %
- Vedci prichádzajú s novým zistením
- Vplyv proteínu starnutia testovali na myšiach
- Vedci prichádzajú s novým zistením
- Vplyv proteínu starnutia testovali na myšiach
Odborníci opäť prichádzajú s prelomovým zistením, ktoré sa týka dlhovekosti. Britskí a singapurskí vedci totiž nedávno zistili, že odstránenie proteínu nazývaného IL-11 môže pri myšiach predĺžiť zdravý život. Objav ponúka sľubnú cestu k liečbe chorôb súvisiacich so starnutím u ľudí.
Vedci z Medical Research Council Laboratory of Medical Science a Imperial College London v spolupráci s kolegami z Duke-NUS Medical School v Singapure testovali vplyv tohto proteínu na myšiach.
Zistili, že odstránenie génu produkujúceho IL-11 predĺžilo životnosť myší o viac ako 20 %. Následne 75-týždňovým myšiam (ekvivalent veku 55 rokov u ľudí) podali injekciu anti-IL-11 protilátky, ktorá blokuje účinok tohto proteínu v tele. Informuje o tom portál EurekAlert.
Vedľajšie účinky boli minimálne
Výsledky, ktoré boli publikované v Nature, boli podľa vedcov ohromujúce. Pri myšiach liečených anti-IL-11 sa priemerná dĺžka života predĺžila o 22,4 % u samcov a o 25 % u samíc. Myši žili v priemere 155 týždňov v porovnaní so 120 týždňami u neliečených myší. Liečba taktiež výrazne znížila výskyt rakoviny a chorôb súvisiacich s fibrózou, chronickým zápalom a poruchami metabolizmu, ktoré sú typické pre starnutie. Vedľajšie účinky boli minimálne.
Profesor Stuart Cook, spoluautor štúdie, uviedol: „Tieto zistenia sú mimoriadne vzrušujúce. Liečené myši mali menej rakoviny, boli bez známok starnutia a krehkosti a navyše sme zaznamenali zníženie úbytku svalov a zlepšenie svalovej sily.“
„Predošlé lieky a terapie predlžujúce život mali buď slabé profily vedľajších účinkov, nefungovali u oboch pohlaví, alebo predlžovali život, ale nie zdravý život. V prípade IL-11 sto vyzerá inak,“ dodal Cook.
Prozápalový a profibrózny proteín
Hoci štúdia prebiehala na myšiach, vedci veria, že liečba by mohla mať podobný účinok aj u ľudí. Anti-IL-11 protilátka sa v súčasnosti testuje v klinických štúdiách na ľuďoch pri iných ochoreniach, čo otvára cestu k štúdiu jej vplyvu na starnutie v budúcnosti.
Výskum IL-11 však prebieha už roky. V roku 2018 vedci z tohto tímu ako prví preukázali, že IL-11 je prozápalový a profibrózny proteín, čím vyvrátili roky nesprávnej interpretácie jeho funkcie.
„Tento projekt sa začal v roku 2017, keď nám náš spolupracovník poslal vzorky tkaniva pre iný projekt,“ vysvetľuje odborná asistentka Anissa Widjaja.
„Zo zvedavosti som vykonala niekoľko experimentov na kontrolu hladín IL-11. Namerané hodnoty jasne ukázali, že hladiny IL-11 sa s vekom zvyšujú a to nás nadchlo.“
„Zistili sme, že tieto stúpajúce hladiny prispievajú k negatívnym účinkom v tele, ako sú zápal a bránenie hojeniu a regenerácii orgánov po poranení. Hoci štúdia prebiehala na myšiach, dúfame, že tieto zistenia budú relevantné aj pre ľudské zdravie, keďže sme pozorovali podobné účinky v štúdiách ľudských buniek a tkanív.“
Odborná asistentka tiež uviedla, že tento výskum je dôležitým krokom k lepšiemu pochopeniu starnutia a na myšiach vedci preukázali terapiu, ktorá by mohla potenciálne predĺžiť zdravé starnutie znížením krehkosti a fyziologických prejavov starnutia.
Vedci upozorňujú, že výsledky v tejto štúdii boli vykonané na myšiach a bezpečnosť a účinnosť týchto liečebných postupov u ľudí je potrebné ďalej overiť v klinických štúdiách predtým, ako ľudia budú uvažovať o použití liekov proti IL-11 na tento účel.
Štúdia bola financovaná predovšetkým Národnou radou pre lekársky výskum (Singapur) a Radou pre lekársky výskum (Spojené kráľovstvo).
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: EurekAlert, Nature.com