Dôležitý vývoj pre Bratislavu: Poznáme víťazný návrh nového Lafranconiho námestia (FOTO)
- Názov námestia musí schváliť mestské zastupiteľstvo
- Architektonickú súťaž vyhral bratislavský ateliér BETWEEN
- Názov námestia musí schváliť mestské zastupiteľstvo
- Architektonickú súťaž vyhral bratislavský ateliér BETWEEN
Poznáme víťaza architektonickej súťaže na budúcu podobu priestoru medzi objektmi Výskumného ústavu vodného hospodárstva a River Parkom. Stal sa ním návrh bratislavského ateliéru BETWEEN.
Námestie s viac ako troma desiatkami stromov má rozšíriť nábrežnú promenádu. Ide o miesto, kde sa malo pôvodne vybudovať planetárium a mediatéka. Do súťaže vyhlásenej spoločnosťou WOAL, v ktorej majú podiel J&T Real Estate (JTRE) a Cresco Real Estate, sa z oslovených 11 slovenských a českých autorských kolektívov zapojilo 6 tímov.
Verejné námestie s kvalitnou zeleňou, ktorá zníži prehrievanie priestoru
Plánované parkové verejné námestie na Dvořákovom nábreží v Bratislave pozná svoju budúcu podobu. Spoločnosť Woal, za ktorou stoja J&T Real Estate (JTRE) a Cresco Real Estate, vyhlásila víťaza architektonickej súťaže. Stal sa ním ateliér BETWEEN.
„Dohoda s mestom nás zaväzuje využiť toto územie na nábreží Dunaja ako verejné námestie s kvalitnou zeleňou, ktoré bude prispievať k znižovaniu prehrievania verejných mestských priestorov,“ konštatuje výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.
Jednou z podmienok bolo napríklad použitie takého množstva a typov drevín, ktoré by vo vzrastlom stave poskytli tieň pre viac ako polovicu nezastavanej časti námestia.
„Vyhlasovatelia súťaže si uvedomujú, že zeleň v meste je nevyhnutná pre zvládnutie klimatickej krízy a zvyšuje kvalitu života jeho obyvateľov. Aj z tohto dôvodu bolo v podmienkach súťaže požadované, aby architekti navrhli také množstvo a typy drevín, ktoré by poskytli tieň pre aspoň polovicu námestia,“ informujú vyhlasovatelia súťaže.
Architekti mali v zadaní návrhu použiť dlhoveké druhy stromov s veľkými korunami, ktoré sú vhodné do mestského prostredia a odolné voči suchu a klimatickej zmene.
Ako informuje agentúra TASR, víťazný ateliér postavil svoj návrh na idei spojenia. Tú symbolizujú zelené ostrovy, ktoré organicky prepájajú chodníky. Košaté platany majú aj v horúcom lete tieniť a ochladzovať prostredie.
Do zelených ostrovov sú integrované dažďové záhrady, ktoré dokážu zadržať povrchovú vodu a prispieť k schladeniu mikroklímy priestoru. Ideu spojenia napĺňajú aj trávniky, tie architekti doplnili o rôzne druhy bylín a nízkych kríkov. Mäkké plochy sú tematicky rozdelené tak, aby slúžili ľuďom i prírode, napríklad opeľovačom.
Z víťazstva sa teší bratislavský ateliér
„Kým sme dospeli k riešeniu, mali sme viacero variant, ako k tomu priestoru pristúpiť. Samozrejme, je viacero možností, ako pochopiť námestie, jeho funkčnosť, identitu a výraz. Cítili sme požiadavku, aby ten priestor bol aj istým spôsobom príjemný z pohľadu vegetácie, z pohľadu trendov, ktoré vo verejných priestoroch sledujeme v kontexte zmeny klímy a potreby ochladzovať územie mesta. Toto všetko do istej miery limitovalo spôsob, ako pristúpiť k riešeniu,“ píše víťazný ateliér na sociálnej sieti.
Dopĺňa tiež, že pri tvorbe sa architektom zdalo, že pavilón by mal byť zaujímavým motívom ich riešenia. Zaoberali sa tiež otázkou, ako urobiť pavilón tak, aby nevytvorili veľkú stavbu. Zároveň chceli vytvoriť príjemný priestor, kde rezonujú aj rozličné landscapové úpravy.
„To bolo prvé vodítko, kam sme smerovali. Máme radi, keď sa pracuje istým fluidným spôsobom s pavilónmi, ktoré sú otvorené, ktoré ako keby vtekajú do landscapu a vytvárajú jasnú identitu prostredia. Obzvlášť preto, že sme pri vode, pracovali sme s mäkkým dizajnom, ktorý vnímame ako tok alebo ako tému vodnej krajiny, ktorá preteká landcapom. Keďže sa nachádzame na nábreží, zdalo sa nám, že hra s motívom pretekania verejným priestorom by mohla byť veľmi vhodná a prepojená aj so samotnou témou regenerácie nábrežia rieky Dunaj.“
Názov námestia musí odsúhlasiť zastupiteľstvo
Parkové námestie by malo zároveň niesť názov po inžinierovi a vynálezcovi E. G. Lanfranconim, ktorý sa zaslúžil o projekt regulácie Dunaja a ochránil Bratislavu pred povodňami. Brehy Dunaja, ako ich poznáme v súčasnosti, vysoké a obložené kameňom, sú práve výsledkom jeho návrhu.
TASR tiež pripomína, že pomenovanie námestia ešte musí odsúhlasiť staromestské miestne i bratislavské mestské zastupiteľstvo.
Do súťaže o budúcu podobu parkového námestia bolo oslovených 11 slovenských a českých krajinných ateliérov. Svoje návrhy predložilo šesť ateliérov. Výstavu súťažných návrhov si počas apríla bude môcť verejnosť pozrieť priamo na nábreží Dunaja v blízkosti budúceho námestia. Bližšie informácie o projekte sú zverejnené na webovej stránke lanfranconihonamestie.sk.
Zelený park a rozšírenie promenády do námestia majú nahradiť pôvodne navrhované planetárium a mediatéku. Vyplynulo to z požiadaviek súčasného vedenia hlavného mesta.
Zmenu koncom júna 2023 odsúhlasili aj bratislavskí mestskí poslanci, keď schválili úpravu dohody s developerom týkajúcej sa záväzku za pozemky pod bývalým Parkom kultúry a oddychu.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: lafranconihonamestie.sk, TASR, archinfo.sk , Facebook/Katka Fejo