Slováci postavili na Kysuciach miesto na únik od civilizácie s výhľadom pre bohov
- Na Kysuciach sa nachádza jedinečná stavba, ktorej riešenie a funkčný dizajn očarí každého milovníka prírody
- Ide o Ark Shelter, na ktorom je jasne poznateľná ruka tvorivých autorov
- Jeho cena začína na 53-tisícoch eur
- Na Kysuciach sa nachádza jedinečná stavba, ktorej riešenie a funkčný dizajn očarí každého milovníka prírody
- Ide o Ark Shelter, na ktorom je jasne poznateľná ruka tvorivých autorov
- Jeho cena začína na 53-tisícoch eur
Dnes, keď žijeme v „zrýchlenom móde“ mestského života, od deadlinu k deadlinu, potrebujeme občas únik. Únik mimo stres, povinnosti a civilizáciu, späť k nášmu pôvodu. Dvojica architektov Michiel De Backer a Martin Mikovčák preto postavila na severe Slovenska, v oblasti Kysuce, svoj prvý Ark Shelter. Ide o rekreačnú platformu pre oddych od bežného civilizačného zhonu. Minimalistický a nenápadný objekt zaujme milovníkov prírody, moderného dizajnu a dômyselných riešení.
Objekt na lúke, v blízkozti brehu vodnej nádrže Nová Bystrica, predstavuje riešenie, ktoré vzniklo „na kľúč“ s plne zariadeným interiérom podľa požiadaviek klienta. Čo sa týka priestoru, ten je v tomto prípade celkom flexibilný a z obmedzenej obytnej plochy ťaží maximum. Zaujímavé je, že táto stavba nemá pevné základy, nie je napojená na siete a konštrukcia je na rozdiel od ostatných podobných projektov celodrevená, vrátane nosného rámu.
„V princípe podobných konceptov vo svete jestvuje viacero. Teší nás, že ten slovenský v ničom nezaostáva. Ba naopak. Z toho čo poznáme, patrí k tým najpremyslenejším a najprepracovanejším riešeniam,” hovoria na margo projektu jeho autori.
Architekti navrhujú, testujú a vylepšujú Ark Shelter posledné tri roky s cieľom navrhnúť komfort v srdci prírody pre nerušený oddych. Ich poslednou kreáciou je práve model Into the Wild, ktorý je zasadený priamo vo svahu jedného z kysúckych kopcov.
Minimalistický dizajn stavby má byť nenápadný a nemá odvracať pozornosť od krásnej prírody. Drevená fasáda, veľké okná, čiastočne presklená strecha, nenápadne integrované automatizované systémy pre osvetlenie či vetranie sú architektonickými čerešničkami na torte.
Otvory vo všetkých piatich fasádach, „rámujú“ pohľady ako scénické hry prírody a premietajú ich do interiéru. Či už ide o otváraciu stenu, ktorá fyzicky vpúšťa prírodu do interiéru, predné vykonzolované zasklenie, či kúpeľnovú stenu s mliečnym sklom, na ktorej sa odohráva tieňohra dotýkajúcich sa konárov a meniacich sa siluét lesa. Azda najzaujímavejšie je horizontálne presklenie skyboxu, v ktorom máš pri zaspávaní pocit, že si vonku pod holým nebom.
Obálka sheltru sa svojím low-tech výzorom snaží splynúť s prírodou a zároveň rafinovane ukrýva sofistikované riešenia, ktoré umožňujú variabilnú prácu s priestorom a svetlom. „Baví nás navrhovať detaily, ktoré sa v kľúčových momentoch postupne odhaľujú. Stavba ťa tak neprestane ani po čase nudiť. Túto multifunkčnosť priestorov zabalenú v minimalistickej obálke shelteru ďalej odhaľujú fotky od chalanov z BOYSPLAYNICE,“ dodáva na záver Martin Mikovčák, spoluautor konceptu Ark-shelter.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra