Dom „mafiánskeho starostu“ je v dražbe. Cena nehnuteľnosť blízkej gangu sátorovcov presahuje 500-tisíc eur

  • Niektorí ľudia dom môžu považovať až za gýčový
  • Životnosť domu by mohla byť podľa posudku aj 100 rokov
MixCollage-11-Dec-2023-05-53-PM-4119
Na snímke starosta obce Dolný Chotár František Dora TASR/Jakub Kotian, Kataster nehnuteľností
  • Niektorí ľudia dom môžu považovať až za gýčový
  • Životnosť domu by mohla byť podľa posudku aj 100 rokov

To, že Dora starší ide do väzenia na 25 rokov, bolo potvrdené ešte v júli 2022, kedy rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z roku 2021 potvrdil Najvyšší súd. Na základe správy TASR o tom informoval týždenník Plus 7 dní. Exstarostu obce Dolný Chotár ŠTS uznal za vinného z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti.

Doru odsúdili za zločin založenia a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin vraždy účastníctvom, obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy účastníctvom a podvod spolupáchateľstvom.

Úrad špeciálnej prokuratúry informoval, že rovnaký trest dostal aj jeho syn, ktorý bol obvinený za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy účastníctvom a podvod spolupáchateľstvom. 

František Dora starší, František Dora mladší, Ladislav Alföldi a Roland Szamaránszky čelili obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. K vraždám malo dôjsť z dôvodu umlčania bielych koní.

Spoločenské stretnutia

Presne tak „krvavý starosta“ označoval kontakty s mafiánmi zo Sátorovho gangu. Okrem toho však Dora udržiaval vzťahy aj s bratmi Raiszovcami. Po nich sa v roku 2008 zľahla zem a bez stopy zmizli. 

Posledná stopa, ktorá sa s bratmi spája, mala končiť práve u Doru. Telá bratov napokon našli zakopané na pozemku podnikateľa Lehela Horvátha, pričom zavraždiť ich mal sám Lájos Sátor. Toho zas naposledy videli v roku 2010 na zabíjačke u starostu Doru v Dolnom Chotári, po ktorej sa už rodine neozval.

Práve gang sátorovcov sa považuje za jeden z najvražednejších, ktoré kedy na Slovensku pôsobili.

Jeho vznik sa datuje na úplný záver minulého storočia, a to rok 1999. Pôsobiť mali približne jedno desaťročie, teda do roku 2010. Ich rajónom bolo predovšetkým územie okolo Komárna, Galanty a Dunajskej Stredy, avšak bolo známe, že ich napojenie na svet mafiánskeho podsvetia siahal až do susedného Maďarska.

Počet obetí ich kriminalistického vyčíňania sa má údajne pohybovať okolo stovky. Tento zločinecký gang bol priam povestný surovými praktikami.

„Sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu, nielen na území Slovenska,“ vyjadril sa pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v roku 2019.

Zdroje: Plus 1 deň, Dražobný agent, Plus 7 dní, TASR, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá