Dom na Sicílii kúpiš za rozprávkové 3 eurá. Exkluzívne ponuky v talianskom mestečku

  • Aktuálne je na predaj 12 domov
  • Cieľom je zastaviť úbytok obyvateľstva
Sicília
Ilustračná fotografia Instagram/siciliaphotos
  • Aktuálne je na predaj 12 domov
  • Cieľom je zastaviť úbytok obyvateľstva

Talianske mestečká a dedinky čoraz častejšie čelia problému úbytku obyvateľstva. V snahe zvrátiť tento trend a vdýchnuť nový život do opustených oblastí sa v posledných rokoch po celej krajine rozbehlo viacero iniciatív s ponukou domov za symbolické 1 euro.

Zatiaľ čo niektoré mestá sa stále trápia s hľadaním záujemcov o chátrajúce nehnuteľnosti, iné už oslavujú úspech a tešia sa z obnoveného záujmu o bývanie v ich lokalitách. Sicílska Sambuca di Sicilia zaznamenala v rokoch 2019 a 2021 obrovský záujem o domy ponúkané za 1 euro. Vzhľadom na tento úspech mesto teraz chystá tretiu etapu predaja, tentoraz s počiatočnými cenami stanovenými na 3 eurá. Informáciu priniesla CNN.

O domy je záujem 

Novozvolený starosta Giuseppe Cacioppo pre CNN uviedol: „Očíslovaním týchto šarží len dávame najavo, že v nasledujúcich rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou prídu na rad ďalšie predaje. O naše domy je medzi cudzincami obrovský záujem, zatiaľ je to obrovský úspech.“

Cacioppo pozýva záujemcov o kúpu domu v regióne, aby navštívili mesto a prezreli si približne 12 domov, ktoré sú aktuálne k dispozícii. „Načasovanie je perfektné,“ hovorí. „Turisti a záujemcovia, ktorí momentálne navštevujú Taliansko, alebo tí, ktorí plánujú cestu na jar a leto, sa u nás môžu zastaviť a pozrieť sa na ponuku.“

Podľa Cacioppo sú domy dostupné v starej štvrti Saracen a sú štrukturálne stabilné ako tie, ktoré boli predané v minulosti, avšak vyžadujú si rekonštrukciu a úpravu interiéru.

Začali predajom za euro 

Sambuca di Sicilia sa dostala do centra pozornosti už v roku 2019, keď CNN informovala o ponuke 16 bytov za symbolické 1 euro. O dva roky neskôr mesto pridalo do ponuky ďalšie domy, tentoraz za 2 eurá. Táto netradičná stratégia pritiahla pozornosť kupcov z celého sveta, vrátane Blízkeho východu, a vdýchla nový život do miestnej ekonomiky. Podľa starostu Cacioppa priniesol predaj domov do mesta 20 miliónov eur. 

Peniaze pochádzajú z prevádzky novootvorených ubytovacích zariadení typu „bed and breakfast“, z obchodov, ktoré v meste vznikli, a zo služieb stavebníkov, architektov, geodetov, interiérových dizajnérov a notárov.

„Dve skupiny domov vo vlastníctve radnice oživili súkromný sektor nehnuteľností. Záujemcovia, ktorí sa neúspešne pokúsili vydražiť dom v aukcii, si namiesto toho kúpili lacnejší,“ vysvetľuje Cacioppo. „Doteraz sa takto predalo 250 domov.“

Úspech Sambucy je do veľkej miery spôsobený tým, že miestne úrady vlastnili opustené domy, ktoré chceli predať. Naopak, iné vyľudnené talianske mestá, ako napríklad stredoveká dedinka Patrica, južne od Ríma, sa stretli s prekážkami pri snahe o podobné plány. Museli by totiž vypátrať pôvodných majiteľov a získať od nich povolenie na predaj ich nehnuteľností.

Sambuca: Z trosky zemetrasenia k prosperujúcej budúcnosti

Ako pripomína CNN, v roku 1969 zasiahlo okolité údolie Belice silné zemetrasenie, ktoré zničilo aj Sambucu. Mnoho obyvateľov vtedy muselo opustiť svoje domovy a hľadať útočisko inde. Mesto ostalo poznačené prázdnymi domami a chátrajúcimi ulicami.

V snahe oživiť Sambucu schválila talianska vláda špeciálny zákon, ktorý udelil radnici vlastníctvo opustených domov. To znamenalo, že mesto mohlo s nehnuteľnosťami nakladať bez nutnosti zdĺhavého a komplikovaného procesu vyhľadávania a kontaktovania pôvodných majiteľov.

„Vďaka tomuto zákonu prebieha predaj domov oveľa rýchlejšie a efektívnejšie,“ vysvetľuje starosta Cacioppo. „Nemusíme sa trápiť s komunikáciou medzi rôznymi vlastníkmi a kupujúcimi, čo celý proces značne uľahčuje.“

V súčasnosti sú na predaj domy s jednou, dvoma alebo tromi izbami, s rozlohou od 50 do 80 metrov štvorcových. Postavené sú z typického zlatohnedého kameňa a nachádzajú sa na jednom alebo troch podlažiach.

Mnohé domy disponujú balkónmi z tepaného železa s výhľadom na dláždené uličky a malebné terasy. Starobylé drevené dvere natreté nazeleno a zdobené oblúky a okná dodávajú domom autentický charakter a šarm. Sambuca di Sicilia je príkladom toho, ako sa z miesta poznačeného tragédiou môže stať prosperujúca komunita. Vďaka odhodlaniu a inovatívnym riešeniam sa toto kedysi opustené mesto stáva atraktívnou destináciou pre turistov aj nových obyvateľov. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: CNN, AI

Najnovšie videá

Trendové videá