Dom s pozemkom len za niečo cez 7 000 eur: Štát sa zbavuje majetku za enormne nízke ceny

  • Štátne hnuteľné a nehnuteľné majetky sú ponúkané na predaj prostredníctvom aukcie
  • Ceny začínajú na úsmevných sumách
Pohľad na slovenskú obec.
Ilustračné foto TASR/Henrich Mišovič
  • Štátne hnuteľné a nehnuteľné majetky sú ponúkané na predaj prostredníctvom aukcie
  • Ceny začínajú na úsmevných sumách

Ako sme spomenuli v našom článku, záujemca musí poslať svoju ponuku písomne. Ponuku dá do uzatvorenej obálky s jeho adresou a heslom, ktoré si môže vyhľadať na odkaze príslušnej ponuky uvedenom na prvej strane. Obálku tiež označí slovom „NEOTVÁRAŤ“ a pošle ju na adresu správcu pozemku alebo parcely.

Cenová ponuka musí obsahovať:
U fyzických osôb:
  • meno, priezvisko, titul, trvalé bydlisko, telefónny kontakt záujemcu, e-mailovú adresu záujemcu, špecifikáciu nehnuteľného majetku podľa zverejneného oznámenia, ponúkanú cenu vyjadrenú jednou pevnou sumou v mene euro (nesmie byť nižšia, ako je primeraná cena), telefónny kontakt, podpis záujemcu.
U právnických osôb:
  • názov, sídlo, IČO, e-mailovú adresu záujemcu, meno a priezvisko osoby oprávnenej konať v mene spoločnosti, špecifikáciu nehnuteľného majetku podľa zverejneného oznámenia, ponúkanú cenu vyjadrenú jednou pevnou sumou v mene euro (nesmie byť nižšia, ako je primeraná cena), telefónny kontakt, podpis osoby oprávnenej konať v mene spoločnosti.

Správca má tiež povinnosť odmietnuť cenovú ponuku od záujemcu, ak tento záujemca má rodinné alebo iné blízke vzťahy s iným záujemcom, ktorého ponuka prišla neskoro alebo nebola stanovená ako pevná suma.

Slováci bez finančnej rezervy

Na to, aby si si mohol niečo zo štátneho majetku vydražiť, potrebuješ finančné prostriedky. Mnohí Slováci majú však problém so šetrením. Kým v roku 2021 bol bez akejkoľvek finančnej rezervy každý piaty Slovák, v súčasnosti je to už takmer každý tretí. Vyplýva to z prieskumu osobných finančných plánov u takmer 300 000 klientov VÚB banky.

„Je to dôsledkom turbulentných udalostí v poslednom období, kedy sme od pandémie plynulo prešli k vojne u našich susedov. Súvisiaci nárast cien energií spustil výraznú infláciu v podobe rastu cien potravín či iných tovarov a služieb. Rast miezd inflácii nestíha a časť Slovákov tak reálne musela siahnuť na úspory,“ priblížil PR manažér VÚB Dominik Miša.

Najhoršie sú na tom podľa prieskumu slobodní ľudia, z ktorých má dostatočnú rezervu na neplánované výdavky len 29 %. Naopak, žiadnu rezervu nemá 47 % z nich.

„Kým u mladých sa dá táto situácia vysvetliť krátkou dĺžkou zamestnania, väčším problémom je určite skupina seniorov nad 65 rokov, kde má dostatočnú rezervu len tretina z nich,“ upozornil Miša.

Zdroje: ropk.sk, ropk.sk, ropk.sk, Archív SIU, ropk.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá