Dom v tvare bedlí, ktorý vyrástol z húb a odpadu. Český startup prináša revolúciu v stavebníctve
- Príroda a technológie spojili svoje sily
- Vznikol futuristický dom tvorený podhubím

- Príroda a technológie spojili svoje sily
- Vznikol futuristický dom tvorený podhubím
Podhubie sa stáva revolučným materiálom, ktorý mení zaužívané predstavy o tom, z čoho môže vzniknúť moderný dom. Kým v Spojených štátoch nachádza využitie najmä ako náhrada kože a mäsa, v Česku sa objavila myšlienka využiť ho v stavebníctve.
Na projekte pracoval startup Mykilio v spolupráci s odborníkmi z ČVUT a Stavebnou sporiteľňou Českej sporiteľne, známou ako Buřinka. Spoločne našli spôsob, ako premeniť podhubie na pevný, odolný a ekologický stavebný prvok, ktorý by mohol definovať budúcnosť architektúry.
Ako sa vyrába mykokompozit
Dom budúcnosti môže rásť doslova z prírody. Ako uvádza portál O peniazoch, spojením podhubia s celulózovým odpadom, ako sú piliny, papier či pelety, vzniká mykokompozit – materiál, ktorý mení pravidlá udržateľnej výstavby.
„Používame hubu lesklokôrovku, ktorú necháme rásť v niečom s celulózou. A ako tam rastie, materiál spojí, huba nám funguje ako prírodné lepidlo. Pri výrobe je teda huba živá. Keď máme hotový výrobok, hubu deaktivujeme tým, že výrobok prejde teplotou 65 stupňov Celzia, aby došlo k takej bunkovej zmene, že huba nedokáže ožiť. Ako keby ste z cesta upiekli chlieb,“ vysvetľuje Jakub Seifert, predseda spolku Mymo.
Dvojročný výskum potvrdil široké možnosti využitia mykokompozitu – od tepelnej a zvukovej izolácie až po výrobu nábytku. Tieto vlastnosti testuje aj Samorost, prvý dom postavený z mykokompozitu. Stavbu dokončilo sochársko-architektonické štúdio Scoolpt pod vedením Michala Trpáka, ktorý sa predtým podieľal aj na projekte Prvok.
Dom tvoria okrúhle bunky prepojené s chodbou. Tri metre široká a viac než sedem metrov dlhá konštrukcia umožňuje jednoduchú prepravu. V budúcnosti sa vydá na cestu po Česku, aby predstavil ekologický prístup k bývaniu, a neskôr poslúži ako glampingové ubytovanie.
„Bála som sa, že sa v ňom človek nebude môcť postaviť alebo roztiahnuť ruky, ale výsledok je neuveriteľný. Priestor mi pripadá obrovský a dnes už môžeme povedať, že je to skutočný dom,“ hovorí Kateřina Sýsová z ČVUT.
Samorost kombinuje prírodné materiály s modernými stavebnými technológiami. Parozábrana a hydroizolácia zabezpečujú ochranu konštrukcie, no hlavnú úlohu zohrávajú huby a drevo. Tento inovatívny prístup ukazuje, že budúcnosť bývania môže byť nielen ekologická, ale aj fascinujúca.
Dom z húb mení budúcnosť stavebníctva
Ako uvádza CzechCrunch, Samorost pokrývajú drevené dosky a svojím vzhľadom pripomína bedle rastúce v lese. V jednej časti sa nachádza spálňa, v druhej kuchyňa s jedálňou. Miestnosti spája chodba, ktorá poskytuje praktický priestor na odkladanie vecí.
Presklené strechy prepúšťajú do domu prirodzené svetlo. Nad chodbou sú umiestnené fotovoltické panely, ktoré dodávajú energiu do batérií. Architektonický návrh pochádza od Tomasza Klozu, člena spolku Mymo.
Cieľom projektu je uviesť na trh nový ekologický materiál, ktorý by mohol konkurovať polystyrénu, vyrábanému z ropy. Mykokompozit sa vyznačuje tvrdosťou porovnateľnou s korkom a je pevnejší než polystyrén. Buřinka do projektu investovala niekoľko miliónov českých korún, čím podporila vývoj udržateľnej alternatívy k syntetickým izolačným materiálom.
Jednou z najväčších výhod mykokompozitu je jeho schopnosť využívať rôznorodý celulózový odpad. Výrobný proces umožňuje spracovanie materiálov ako slama, piliny, kávová usadenina či papier zo sadrokartónu, ktorý sa v súčasnosti nedá recyklovať a často končí na skládkach. Podľa Jakuba Seiferta má obrovský potenciál aj spracovanie textilu či cigariet, ktoré momentálne nemajú efektívne riešenie likvidácie.
Výroba prebieha tak, že podhubie prerastie substrát obsahujúci celulózu a postupne vytvorí kompaktný materiál. Výsledný tvar a hustotu určuje forma, v ktorej rastie. Následne sa materiál vysuší, čím sa jeho rast zastaví a vznikne pevná doska vhodná na stavebné využitie.
Okrem udržateľnosti prináša tento proces aj riešenie pre recykláciu problematických odpadov. Ak mykokompozit neprechádza dodatočnou úpravou, dá sa po skončení životnosti jednoducho kompostovať a rozloží sa v priebehu jedného až dvoch mesiacov.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: O peniazoch, Czechcrunch