Domáce zvieratá ohrozujú ľudské zdravie. Šíria odolné superbaktérie (NOVÁ ŠTÚDIA)
- Podľa vedcov sú zvieratá nositeľmi rezistentných baktérií
- WHO upozorňuje na postantibiotickú éru
- Podľa vedcov sú zvieratá nositeľmi rezistentných baktérií
- WHO upozorňuje na postantibiotickú éru
Podľa britského denníka The Sun domáce zvieratá, ako sú psy a mačky, prispievajú k šíreniu superbaktérií odolných voči antibiotikám, ktoré ohrozujú ľudské zdravie. Vedci zistili, že zvieratá prenášajú rezistentné baktérie.
Tie sa prenášajú na ľudí pri priamom kontakte, napríklad pri pohladkaní alebo hraní sa so zvieraťom, alebo prostredníctvom kontaminovanej pôdy a vody. Tieto baktérie môžu spôsobiť vážne infekcie, ktoré sa ťažko liečia antibiotikami. Zvlášť ohrozené sú deti, starší ľudia a osoby so slabým imunitným systémom.
Šíreniu baktérií zabrániš izoláciou
Ak máš podozrenie, že tvoj pes alebo mačka nie je v poriadku, izoluj ho v jednej miestnosti. Zabrániš tak šíreniu baktérií po dome. Zároveň dbaj na dôkladné upratovanie celého obydlia, aby si minimalizoval riziko šírenia infekcie. Aj takéto sú výsledky výskumu, pri ktorom sa vedci zamerali na vplyv zvierat na ľudské zdravie.
Vedúca výskumníčka Juliana Menezes z Lisabonskej univerzity zdôrazňuje, že tieto zistenia vyzdvihujú dôležitosť zahrnutia domácností s domácimi zvieratami do národných programov monitorujúcich rezistenciu na antibiotiká.
„Hlbšie poznanie problematiky rezistencie u domácich zvierat by umožnilo vývoj efektívnych a cielených opatrení na ochranu zdravia tak zvierat, ako aj ľudí,“ hovorí výskumníčka. Dodáva tiež, že v prípade, že tvoje domáce zviera vykazuje známky choroby, zváž jeho izoláciu v jednej miestnosti a dôkladne vyčisti ostatné časti domu, aby si zabránil šíreniu škodlivých baktérií.
Planéta podľa WHO smeruje k postantibiotickej ére
Počet úmrtí na celom svete spôsobených superbaktériami odolnými voči antibiotikám presiahol 1 milión ročne. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že planéta smeruje k hrozivej „postantibiotickej“ ére.
Podľa prognóz by si antimikrobiálna rezistencia mohla do roku 2050 vyžiadať až 10 miliónov životov ročne. WHO ju klasifikuje ako jednu z najväčších hrozieb pre verejné zdravie, s ktorou sa ľudstvo stretáva.
Šírenie superbaktérií môže viesť k tomu, že aj bežné infekcie a operácie sa stanú život ohrozujúcimi. Výskumníčka Menezes zdôrazňuje, že nedávne štúdie poukazujú na kľúčovú úlohu prenosu baktérií antimikrobiálnej rezistencie medzi ľuďmi a zvieratami. A to vrátane domácich miláčikov, v udržiavaní vysokých mier rezistencie.
Nové zistenia
Ako informuje U.S.News, vedci skúmali vzorky stolice, moču a kožných výterov od 5 mačiek, 38 psov a 78 ľudí z Portugalska a 22 psov a 56 ľudí zo Spojeného kráľovstva. Všetci ľudia boli zdraví, zatiaľ čo všetky domáce zvieratá mali infekcie kože, mäkkých tkanív alebo močových ciest.
Výsledky boli alarmujúce: tri mačky, 21 psov a 28 majiteľov boli nositeľmi Enterobacterales, rodiny baktérií zahŕňajúcej aj E. coli a Klebsiella pneumoniae, odolných voči cefalosporínom tretej generácie.
V piatich domácnostiach (v jednej s mačkou a štyroch so psami) boli odolné baktérie zistené u domáceho miláčika aj jeho majiteľa. Genetická analýza preukázala identitu kmeňov, čo naznačuje priamy prenos baktérií medzi domácimi miláčikmi a ľuďmi.
Tieto zistenia zdôrazňujú vážnosť problematiky antimikrobiálnej rezistencie, ktorá sa stáva globálnou hrozbou. Štúdia poukazuje na potrebu zvýšenej prevencie a osvety medzi majiteľmi domácich miláčikov, aby sa zabránilo šíreniu týchto odolných baktérií.
Zdroje: The Sun , eurekalert.org, U.S.News