Domáci v obľúbenej destinácii Slovákov zúria. Turisti im „vyfúkli“ bývanie, zostal po nich len odpad
- Kanárske ostrovy patria medzi top letné destinácie
- Domáci však majú aktuálne „už dosť“ turistov
- Protestov sa zúčastnili desaťtisíce ľudí
- Kanárske ostrovy patria medzi top letné destinácie
- Domáci však majú aktuálne „už dosť“ turistov
- Protestov sa zúčastnili desaťtisíce ľudí
Kanárske ostrovy sú so svojimi plážami, príjemným počasím, ale aj sopkami či skvelým jedlom, obľúbenou destináciou mnohých Slovákov. Avšak nie je všetko zlato, čo sa blyští, a tunajší rozvinutý turizmus má aj tienisté stránky.
Miestni v dovolenkovom raji protestujú
Mnoho miestnych ľudí totiž v poslednej dobe začalo hovoriť o tom, že z rozkvitajúceho turizmu na ostrovoch nemajú žiadny prospech. Naopak bývanie je v jeho dôsledku pre domácich čoraz komplikovanejšie a platy pritom zostávajú stále nízke, informuje Deutsche Welle (DW).
Domáci obyvatelia sa kvôli tomu nedávno vydali protestovať do ulíc. Juan (53) už niekoľko rokov žije na ostrove Gran Canaria v provizórnej chatrči z vlnitého plechu, pretože si nemôže dovoliť byt. Pracuje v hotelovom komplexe ako plavčík pri bazéne, ale mesačne si zarobí len 1 000 eur.
„Jeho príbeh symbolizuje to, čo sa na Kanárskych ostrovoch deje,“ konštatuje pre DW novinár Toni Ferrera, ktorý sa regionálnymi problémami zaoberá už roky. „Cestovný ruch vytvára množstvo pracovných miest, ale čo je to za pracovné miesta, keď plat nestačí ani na nájom bytu?“ pýta sa novinár.
V Španielsku, ktoré je druhou najnavštevovanejšej krajine sveta, vzniká „antituristické“ hnutie, ktoré núti úrady k zosúladeniu záujmov miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím cestovného ruchu, informuje TASR.
Kanárske ostrovy minulý rok navštívilo 16 miliónov turistov
Na Kanárskych ostrovoch sa skupina miestnych obyvateľov nedávno zúčastnila množstva protestov v pod heslom „Kanárske ostrovy majú svoje limity“. Protestu sa zúčastnilo približne 60 000 ľudí. Protest bol spoluorganizovaný nadáciou Fundación Canaria Tamaimos.
Podľa šéfa nadácie, Josého Miguela Martína je „veľká časť spoločnosti nespokojná s tým, ako sa udalosti vyvíjajú“, píše DW.
„Minulý rok minuli dovolenkári na Kanárskych ostrovoch viac ako 20 miliárd eur. Cestovný ruch predstavuje takmer 40 % celkovej ekonomickej produkcie v regióne. Ale nič z bohatstva, ktoré sa tu vygeneruje, neprospieva ostrovanom,“ povedal Martin. Dodal tiež, že „domácim zostal odpad a iné negatívne dôsledky cestovného ruchu“.
Súostrovie, známe celoročným slnečným počasím, láka milióny ľudí z celého sveta. Obyvatelia však žiadajú, aby úrady zastavili práce na dvoch nových hoteloch na Tenerife, najväčšom z siedmich ostrovov. Okrem toho požadujú väčšie možnosti pre vyjadrenie svojich názorov na to, čo považujú za nekontrolovanú stavebnú aktivitu, ktorá škodí životnému prostrediu.
Kanárske ostrovy minulý rok navštívilo 16 miliónov turistov, čo je viac ako sedemnásobok počtu obyvateľov, ktorí tvoria približne 2,2 milióna ľudí. Victor Martin, hovorca skupiny odporcov, tvrdí, že s ohľadom na obmedzené zdroje súostrovia je táto úroveň návštevnosti neudržateľná.
Nedostupnosť bývania a málo peňazí
Zdravotnícky systém na Kanárskych ostrovoch bol pod veľkým tlakom a cesty boli preplnené. Napriek tomu, že cestovný ruch kvitne, väčšina miestnych obyvateľov môže získať len nízko kvalifikované práce v hoteloch a rekreačných apartmánoch. Priemerné mesačné platy patria medzi najnižšie v celom Španielsku a nezamestnanosť je vysoká.
Ďalším obrovským problémom obľúbenej destinácie je nedostatok dostupného bývania. Ten prehĺbil aj nekontrolovaný rast dovolenkového prenájmu na Kanárskych ostrovoch v posledných rokoch.
Podľa Victora Martina, ktorý sa angažoval v organizovaní nedávneho protestu, je „približne jedna tretina všetkých domov na Kanárskych ostrovoch vo vlastníctve cudzincov a slúži ako dovolenkové ubytovanie“. Priemerné ceny prenájmu domov sa pritom medzi rokmi 2014 až 2024 zdvojnásobili.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Deutsche Welle, TASR