Domy majú byť malé, rozložiteľné a ideálne na kolesách. Taká je budúcnosť luxusného staviteľstva
- Domy, ktoré majú len niekoľko desiatok štvorcových metrov a sú na kolesách
- Pripomínajú populárne kontajnerové koncepty, ktoré už prišli aj do bratislavských ulíc a slúžia ako kaviarne alebo obchody
- Pozri sa, ako sa mení spôsob bytových výstavieb
- Domy, ktoré majú len niekoľko desiatok štvorcových metrov a sú na kolesách
- Pripomínajú populárne kontajnerové koncepty, ktoré už prišli aj do bratislavských ulíc a slúžia ako kaviarne alebo obchody
- Pozri sa, ako sa mení spôsob bytových výstavieb
Sú dostupné, malé, ale napriek tomu postačujúce aj pre štvorčlennú rodinu. A čo je najlepšie, dajú sa presúvať, informuje portál Livingbiginatinyhouse.com o takomto alternatívnom bývaní.
Nás zaujala stavba mladého páru Matta a Lisy, ktorí sa rozhodli bývať v lese a napriek tomu vlastniť malý dom, ktorý nenarúša koncept flóry ani fauny a poskytuje priestor aj pre osobný rozvoj.
https://www.instagram.com/p/B6uWeCMBuY5/
Je síce trochu vyšší ako bežné domy, no práve táto výška vytvára nové miestnosti a priestory. Čierna konštrukcia s výraznou kombináciou cédrového dreva dodáva vizuálu komplexný a moderný charakter. Pre pocit otvorených a presvetlených plôch sú veľmi dôležité zrkadlá, ktoré priestorom dominujú. Celkom významným prínosom je modulovateľná terasa s prístreškom, ktorú si môžeš kedykoľvek rozložiť a do niekoľkých minút opätovne zložiť.
Takéto domy sa začali začiatkom roka vo veľkom stavať v austrálskych mestách. Spomínaný pár pochádza práve zo štátu Severný Južný Wales, kde požiare zničili obrovskú časť plochy, usmrtili mnoho zvierat, no ľudia tu prišli aj o svoje príbytky.
Karavany s klasickým interiérom
Odkedy Ikea prišla s konceptom efektívneho využitia malých priestorov, vieme s interiérmi narábať rôznym spôsobom. Naše domovy sa tak pomaly stávajú multifunkčnými priestormi, kedy si z kuchyne vieš kedykoľvek vytvoriť obývačkový priestor, ale aj šikovný priestor na hranie pre deti.
Domy na kolesách fungujú na podobnom princípe. Extrémne malý priestor ponúka interiéry, ktoré majú v sebe potenciál. Dnes si ich môžeš zadovážiť už od 6 000 dolárov, záleží však na type stavby, veľkosti či použití materiálov. Ak sa dokonca rozhodneš pre ekologický variant a máš k dispozícii vyšší rozpočet, určite si vieš vybrať.
https://www.instagram.com/p/B7ZMkAWhVi4/
V Anglicku sú tieto typy domov veľmi populárne a z roka na rok na svojej popularite naberajú. Šetria priestor a ich obrovskou výhodou je možnosť jeho presúvania. Autori projektov síce tvrdia, že presuny so statikou nič vážne nerobia, ani ju nijakým spôsobom neohrozujú, nastáva však otázka, koľkokrát sa takto môžeš presídliť ty a aj celý tvoj dom.
V Taliansku sa ujal iný koncept. Tamojšie mesto Bisaccia ponúka svojím obyvateľom opustiť svoje domovy a vymeniť ich za nový zrub. Ten má mať podľa slov portálu CNN Travel symbolickú hodnotu. Pôjde o schátralé budovy, ktoré si budú môcť záujemcovia odkúpiť za jedno euro a prerobiť podľa vlastných predstáv. Výhod z tohto počinu plynie hneď niekoľko. Vizuál a charakter mesta tým vyslovene omladne, stane sa modernejším a lákavejším pre potenciálnych obyvateľov. Niektoré domy tu však bude treba zrekonštruovať úplne. Nový koncept prichádzajúci zo západu by mohol byť aj pre obyvateľov tohto mesta skvelým riešením.
Je toto budúcnosť staviteľstva?
Vyzerá, že áno. Už niekoľko rokov stojí v Bratislavskej Karlovej Vsi reštaurácia Kontajner Riviéra, za ktorou treba hľadať architektonické duo Kleinert. Pred pár mesiacmi vznikol koncept z podobného súdka aj v Petržalke. Tá má názov Galéria Kontajner a ide o sesterský projekt karloveskej vlajkovej lode.
https://www.instagram.com/p/B6AoerIHqvK/
Domy tohto typu však v našej krajine budeme zatiaľ hľadať márne. Podľa Tomáša Maninu, ktorý sa venuje architektonickej fotografii a mnoho stavieb už prešlo jeho odborným okom, sú budúcnosťou staviteľstva a bývania koncepty typu Ecocapsule, ale aj kompex PINUS, ktorý sa nachádza v Demänovej pod Chopkom. Stojí za ním slovenské architektonické štúdio Architekti.sk a dvojica Martin Rezník a Matúš Polák.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: livingbiginatinyhouse.com, cnn.com