Donesieš si žuvačky a skončíš vo väzení. Najbizarnejšie tresty za bežné správanie na dovolenke (PREHĽAD)

  • Každá krajina má aj svoje špecifické zákony
  • Za čo môžeš v zahraničí schytať pokutu?
Na snímke dve turistky a Havaj.
Ilustračná fotografia Freepik, Freepik/4045
  • Každá krajina má aj svoje špecifické zákony
  • Za čo môžeš v zahraničí schytať pokutu?

Každá krajina má svoje vlastné zákony a pravidlá, ktoré sa môžu značne líšiť od tých našich. Nedodržanie týchto predpisov môže viesť k vážnym problémom, vrátane vysokých pokút alebo dokonca väzenia. Preto je dôležité byť informovaný o tom, čo je v danej krajine povolené a čo nie.

Ak sa napríklad chystáš do Grécka, daj si pozor na to, aké úkony počas šoférovania budeš vykonávať.

„V Grécku je totiž zakázané fajčiť v osobnom aute v prítomnosti dieťaťa mladšieho ako 12 rokov. Pokuta za porušenie tohto pravidla sa môže vyšplhať až do výšky 1 500 € alebo môže byť šoférovi odobratý vodičský preukaz. Vodiči môžu byť pokutovaní aj v prípade, ak v aute fajčí jeho spolujazdec, počas jazdy upravuje rádio, používa mobilný telefón, prípadne robí čokoľvek iné, čo odvádza jeho pozornosť od premávky,“ hovorí advokát JUDr. Matúš Červený z advokátskej kancelárie LEXANTE.

Povinnosť venčiť psov trikrát denne

Talianske mesto Turín, ale aj samotné Taliansko sa považuje za národ, ktorý najviac ochraňuje zvieratá. Práve v Turíne platia tie najprísnejšie pravidlá, nie však pre zvieratá, ale pre ľudí. Jeden zo zákonov totiž určuje povinnosť majiteľom psov venčiť svojich miláčikov aspoň 3-krát denne. Za porušenie tejto povinnosti im hrozí pokuta až do výšky 500 eur.

V Singapure prijali takzvané nariadenie proti žuvačkám, ktoré zakazuje akýkoľvek dovoz žuvačiek do tejto krajiny.

„Dôvodom prijatého nariadenia bolo znížiť výdavky na odstraňovanie žuvačiek z chodníkov a podporiť väčšiu čistotu mesta. Za porušenie tohto nariadenia hrozí pokuta až do výšky 200 000 singapurských dolárov (cca 137 000 eur) alebo dokonca až väzenie na maximálne 3 roky. Taktiež tu platí zákon o environmentálnom verejnom zdraví, ktorý pod hrozbou sankcie až do výšky 1 000 amerických dolárov (cca 920 eur) zavádza povinné splachovanie verejných záchodov,“ objasňuje advokát.

Kŕmenie holubov v Benátkach je nezákonné

Turisti v Benátkach by si mali dať väčší pozor na kŕmenie holubov a čajok. V talianskom meste Benátky totiž prijali prísne predpisy, ktoré zakazujú kŕmenie týchto vtákov z dôvodu rizika prenosu chorôb a znehodnotenia budov a pamiatok. Za porušenie týchto predpisov hrozí pokuta od 25 až do 500 eur.

„V Španielsku je proti miestnym právnym predpisom viesť motorové vozidlo, ak máte na nohách obuté žabky alebo podobnú obuv, ktorá by mohla znížiť stabilitu nôh počas šoférovania. Pokuta sa v takýchto prípadoch môže vyšplhať až do výšky 200 €. Článok 17 zákona o cestnej premávke ustanovuje, že vodič musí mať vždy plnú kontrolu nad svojím vozidlom,“ dopĺňa JUDr. Matúš Červený s tým, že dodržiavanie miestnych dopravných predpisov a bezpečnosti pre seba a ostatných, platí počas šoférovania dvojnásobne.

Dánsko doplnilo svoj trestný zákon o zákaz nosenia masiek na verejnosti, ktorý má zabezpečiť väčšiu bezpečnosť a rozpoznateľnosť každej osoby vo verejnom priestore. Platí preto, že každá osoba na verejných stretnutiach, zhromaždeniach alebo priestranstvách musí mať úplne odkrytú tvár.

Výnimku z tohto zákazu predstavuje len ochrana pred pandémiou alebo zlými poveternostnými vplyvmi. Porušením tohto zákazu je sankcionované pokutou alebo až odňatím slobody až na 6 mesiacov.

V Abu Dhabí nešoféruj špinavé auto

Spojené arabské emiráty, a najmä hlavné mesto prísne dohliada na celkový dojem. V tejto súvislosti preto prijali zákon o povinnosti umývania áut od prachu a nečistôt. Špinavým autám, resp. ich majiteľom hrozí pokuta až do výšky 500 dirhamov (cca 125 eur). Na vrátenie zhabaného vozidla je tiež potrebné zaplatiť osobitný poplatok.

V Škótsku existujú 2 zákony, ktoré postihujú rôzne zmeny vykonávané na peniazoch. Prvý zákon zakazuje tlačenie, pečiatkovanie alebo akékoľvek úpravy bankoviek. Druhý zákon zakazuje konkrétne ničenie peňazí. Za porušenie týchto predpisov hrozí sankcia buď vo forme pokuty až do výšky 400 libier (cca 475 eur), alebo uväznenie až na 2 roky.

V štáte Arizona napríklad platí prísny zákaz vyrubovania kaktusov. Za porušenie tohto zákona hrozí páchateľovi až 25 rokov väzenia.

V štáte Južná Karolína je zase trestné, ak muž podvodne zvádza ženu s prísľubom manželstva. Za takéto konanie hrozí mužovi až ročné väzenie. V štáte Florida platí zákon, na základe ktorého môžu pokutovať alebo dokonca aj uväzniť nevydatú ženu, ktorá v nedeľu zoskočí padákom.

Zdroj: Advokátska kancelária LEXANTE

Najnovšie videá

Trendové videá