Dopamínový detox: Ako som behom 30 dní prekonala závislosť od sociálnych sietí a videohier
- Chcel by si skúsiť dopamínový detox, ale nevieš, ako na to ?
- Skúsila som ho za teba a takto to zmenilo môj život
- Chcel by si skúsiť dopamínový detox, ale nevieš, ako na to ?
- Skúsila som ho za teba a takto to zmenilo môj život
Nutkavo robíš niečo, čo ťa ani nebaví? Chýba ti motivácia pracovať na náročných úlohách a máš problém so sústredením sa? Tu prichádza myšlienka dopamínového detoxu, ktorý má údajne resetovať tvoj mozog, aby si bol produktívnejší a kreatívnejší. Je to však naozaj efektívne? Alebo ide len o ďalší výstrelok?
Rozhodla som sa vyskúšať 30-dňový dopamínový detox, aby som zistila, ako to ovplyvní moje fungovanie v práci aj bežnom živote a výsledky ma veľmi prekvapili. Najprv si však povedzme, v čom spočíva metóda dopamínového detoxu.
Veda za dopamínovým detoxom
Dopamín je životne dôležitý neurotransmiter, ktorý je zapojený do systému odmeňovania, motivácie, učenia a potešenia, ale zodpovedá aj za kontrolu pohybu, krátkodobú pamäť či motilitu tráviaceho systému.
Ako uvádza Dr. Cameron Sepah, ktorý navrhol metódu dopamínového detoxu ako formu kognitívno-behaviorálnej terapie, dopamínový „pôst“ neznižuje naše hladiny dopamínu. V skutočnosti nemá s produkciou dopamínu nič spoločné ale má všetko spoločné s našimi dopamínovými receptormi, ktorých citlivosť sa vplyvom nadmernej stimulácie znižuje.
Rozlišujeme 4 dopaminergné dráhy: mezolimbickú, mezokortikálnu, nigrostriatálnu a tuberoinfundibulárnu. Pri nadmernej stimulácii začne mezolimbická dráha (zodpovedná za motiváciu a odmeňovanie) dominovať nad mezokortikálnou dráhou (zodpovedá za kontrolu).
To znamená, že sa staneme náchylnejšími k činnostiam, ktoré nám poskytujú okamžitú odmenu, nie sme schopní kontrolovať svoje impulzívne správanie a naša myseľ sa dostáva do neustáleho konfliktu.
„S dostatočným tréningom sa nepodmienené podnety, ktoré sme nikdy predtým nevideli, ako napríklad červená bodka alebo upozornenie na vašom smartfóne, môžu stať podmienenými podnetmi, pretože sa naučíme predvídať odmenu (negatívne posilnenie zmiernenia našich negatívnych emócií alebo pozitívne posilnenie vidieť niečo nové),“ uvádza Dr. Cameron Sepah vo svojom článku.
„Toto ,dvojité posilnenie‘ môže viesť k impulzívnemu/návykovému správaniu, pretože zakaždým, keď sa cítime znudení, úzkostliví, nahnevaní, smutní alebo osamelí, hľadáme veci, ktoré tlmia zlý pocit a zároveň rozptyľujú našu pozornosť potešením.“
Pri dopamínovom detoxe sa teda „nepostíš“ od dopamínu, ale od návykového správania, ktoré zahŕňa emocionálne prejedanie sa, rekreačné drogy, videohry, sociálne siete, po*no, masturbáciu, atď. Párdňový detox však neprinesie žiadne zásadné zmeny, adaptácia receptorov si totiž vyžaduje minimálne 14 dní.
Začiatok dopamínového detoxu
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako začať s dopamínovým detoxom
- Na čo si dávať pozor a ako predísť zlyhaniu
- Aké činnosti ti pomôžu prekonať závislosť od sociálnych sietí, seriálov a videohier
- Aké ďalšie benefity mi to prinieslo a ako to môže pomôcť aj tebe
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity