Doplnok stravy, ktorý užíva množstvo Slovákov, zvyšuje riziko úmrtia. Vedci to zistili v prelomovej štúdii

  • Každodenné užívanie tohto doplnku nemá podľa zistení žiadny prínos pre zdravie
  • Podľa vedcov môže zvýšiť riziko predčasnej smrti
Žena drží pohár z vodou a prikladá si multivitamín k ústam.
Ilustračné foto Freepik/@benzoix
  • Každodenné užívanie tohto doplnku nemá podľa zistení žiadny prínos pre zdravie
  • Podľa vedcov môže zvýšiť riziko predčasnej smrti

Štúdia na veľkej skupine 400 000 zdravých dospelých ľudí zistila, že denné užívanie multivitamínov nemá žiadny zdravotný prínos.

The Guardian uviedol na základe výsledkov rozsiahlej štúdie, že doplnky stravy nepomáhajú ľuďom žiť dlhšie a môžu dokonca zvýšiť riziko predčasnej smrti.

Americkí výskumníci skúmali zdravotné záznamy takmer 400 000 dospelých bez závažných ochorení. Chceli tak zistiť, či každodenné užívanie multivitamínov ovplyvňuje riziko úmrtia v priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov.

Ľudia, ktorí denne užívali multivitamíny, mali o niečo vyššiu šancu zomrieť počas sledovaného obdobia. Tí, ktorí ich neužívali, mali nižšie riziko. Vyššie riziko úmrtia môže naznačovať škodlivosť multivitamínov. Môže to byť aj preto, že ľudia začínajú užívať multivitamíny, keď už majú vážne ochorenie.

Miliardový trh po celom svete

Takmer polovica dospelých v Británii pravidelne užíva multivitamíny alebo doplnky stravy. V USA tretina dospelých užíva multivitamíny, dúfajúc, že im to pomôže predchádzať chorobám. Tento trh má ročne hodnotu desiatok miliárd dolárov po celom svete.

Prirodzené zdroje betakaroténu z potravy pomáhajú chrániť pred rakovinou, ale betakarotén v doplnkoch môže zvyšovať riziko rakoviny pľúc a srdcových chorôb. To naznačuje, že v doplnkoch chýbajú nejaké dôležité zložky.

Železo pridané do mnohých multivitamínov môže spôsobiť jeho nadbytok v tele, čo zvyšuje riziko srdcovocievnych chorôb, cukrovky a demencie.

Multivitamíny sľubujú, ale nedodávajú

Doktor Neal Barnard z Univerzity Georgea Washingtona zdôraznil, že vitamíny môžu byť užitočné v určitých situáciách. V minulosti napríklad vitamín C chránil námorníkov pred skorbutom. Betakarotén, vitamíny C a E a zinok môžu spomaliť vývoj makulárnej degenerácie, čo je ochorenie, ktoré môže viesť k strate zraku, hlavne v starobe.

Vitamíny môžu mať svoje výhody aj bez toho, aby znižovali riziko predčasnej smrti. Napríklad predbežná štúdia z roku 2022 naznačila, že multivitamíny môžu spomaliť kognitívny úpadok u starších ľudí, ale na potvrdenie tohto účinku je potrebný ďalší výskum. Aj keď vitamíny nemusia predlžovať život, môžu pomôcť udržať lepšiu kvalitu života a zdravie v starobe.

Každá fyzická aktivita znamená benefit pre tvoje zdravie
zdroj: Freepik/freepik

Napriek tomu „multivitamíny nadmerne sľubujú a nedodávajú“, ako povedal Barnard. „Hlavné je, že multivitamíny nepomáhajú. Vedecké poznatky nie sú k dispozícii,“ dodal.

„Doplnok vitamínov a minerálov sám o sebe nevyrieši nezdravú stravu, ale môže pomôcť pokryť kľúčové živiny, ak sa niekto snaží získať ich z potravy. Príkladom toho môže byť vitamín D, kde sú dospelí v Spojenom kráľovstve povzbudzovaní, aby ho užívali ako doplnok v zime, alebo vegáni a vegetariáni, ktorí by mohli mať prospech z doplnku vitamínu B12,“ doplnil Duane Mellor, registrovaný dietológ a prednášajúci na lekárskej fakulte Aston.

Bojovník proti starnutiu

V boji proti starnutiu pomáha aj kolagén, konkrétnejšie v boji proti starnutiu pleti. Jeho tvorba sa asi po 25. roku života v tele znižuje. Hladiny kolagénu preto treba začať včasne dopĺňať. Upozornila na to farmaceutka Martina Beniačová zo žilinskej lekárne siete Dr. Max. Poukázala na to, že hladiny možno zvýšiť doplnkami stravy, ale kolagén obsahujú aj niektoré potraviny.

„Kolagén sa podieľa na tom, aby spojivové tkanivá svalov či kostí zostávali stále dostatočne pevné, vďaka čomu sú schopné nepretržite plniť svoju funkciu a rovnako ľahšie a lepšie zvládať záťaž, ktorá je na ne každý deň kladená. Vďaka svojim účinkom sa právom nazýva aj bielkovinou mladosti. Vďaka kolagénu pociťujeme menšie bolesti kĺbov, kostí a chrbtice. Dokáže taktiež urýchliť hojenie zlomenín, spomaliť rednutie kostí, zlepšiť elasticitu pleti a pomáha aj pri vypadávaní vlasov,“ priblížila.

To, že telo produkuje menej kolagénu, môžu ľudia podľa farmaceutky spozorovať na svojej tvári. Upozornila na to, že tvár môže vyzerať sucho, ochabnuto a viditeľné sú vrásky.

„Medzi ďalšie príznaky môžu patriť suché vlasy, štiepiace sa nechty či pigmentové škvrny. Postupný úbytok kolagénu môže ovplyvniť aj pohybový aparát. Dochádza k zhoršeniu stavu kostí, oslabeniu svalov, zníženiu pružnosti šliach, zmenám na kĺboch a chrupavkách,“ ozrejmila.

Apelovala preto na to, aby ľudia začali dopĺňať hladiny kolagénu včas.

„Môžeme tak ochrániť svoju kožu, kosti, svaly, kĺby a zabezpečiť, aby boli dlhšie zdravé,“ podotkla. Informovala, že na trhu sú rôzne druhy kolagénov. Okrem doplnkov stravy ho možno podľa nej prijímať aj z jedla. Tvorbu kolagénu podporujú napríklad sójové produkty, červené ovocie (jahody, jablká), zelenina (paradajky, olivy, avokádo, kapusta, repa), ľanové semiačka či losos.

„Dôležité pre vstrebávanie a tvorbu nového kolagénu sú aj vitamíny, a to predovšetkým vitamín C a zinok,“ dodala Beniačová.

Zdroje: Jama Network, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá