Dopravná nehoda za hranicami: Slovenský papier ťa nezachráni. Vieme, čo vtedy treba robiť

  • V prípade dopravnej nehody musia vodiči škodu nahlásiť poisťovni a vyplniť správu o nehode
  • Zisti, čo treba robiť, ak dôjde k nehode v zahraničí
Muž obhliada škodu na aute.
Ilustračné foto Freepik/@jcomp
  • V prípade dopravnej nehody musia vodiči škodu nahlásiť poisťovni a vyplniť správu o nehode
  • Zisti, čo treba robiť, ak dôjde k nehode v zahraničí

Ak majú vodiči dopravnú nehodu, musia túto škodu oznámiť svojej poisťovni a vyplniť o nehode správu. Tento formulár dostanú od poisťovne po tom, čo si uzavrú povinné zmluvné poistenie. Pravidlá hovoria len o tom, aké základné informácie má formulár obsahovať, preto sa môže líšiť v závislosti od poisťovne.

Ak dôjde k nehode na slovenských cestách, problém to obvykle nie je. V zahraničí sa ale problémy môžu objaviť, pretože účastníci nehody musia postupovať podľa pravidiel danej krajiny.

Ako informuje portál Finsider, Európa zatiaľ nemá jednotný formulár pre nehody.

Poisťovne nemusia štandardný formulár použiť

Právnik Miloš Gáfrik z firmy Respect Slovakia radí, že pri dopravnej nehode v zahraničí by sa mal človek riadiť pravidlami krajiny, kde k nehode došlo.

„Takzvaná správa o nehode vypísaná podľa právneho poriadku Slovenskej republiky tak nie je z pohľadu uplatňovania práv v danom štáte rozhodujúca. Aj keď z praktických skúseností môže plniť podpornú funkciu pri zdokladovaní škodovej udalosti pre slovenskú poisťovňu, pre uplatnenie a posúdenie nárokov je vždy podstatný postup, resp. tlačivo štátu, kde ku škode došlo,“ ozrejmil Gáfrik.

Hoci v Európe existuje jeden štandardný formulár na hlásenie dopravných nehôd s názvom European Accident Statement (EAS), poisťovne ho nemusia nutne používať. Tento formulár vypracovala Európska asociácia poisťovní, ktorej členmi sú rôzne poisťovne a zaisťovne z Európskej únie.

Ak sa poisťovne rozhodnú použiť tento formulár, nemôžu doň pridávať žiadne ďalšie informácie, inak stratí svoju ochrannú známku. 

„Slúži ako model pre štandardizovaný formulár nahlásenia škodovej udalosti poisťovateľovi. EAS model však nie je povinný,“ upresnila hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) a Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) Eva Jacková.

Európsky predpis na používanie tlačiva zatiaľ neexistuje

Témou správy o nehode sa zaoberá zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Na jeho základe má poisťovňa vydať poistníkovi „na účel zabezpečenia náhrady vzniknutej škody tlačivo na vypísanie údajov o dopravnej nehode alebo škodovej udalosti, ich účastníkoch, zúčastnených vozidlách a ich poškodení, poistení zodpovednosti a zavinení“

Poisťovňa by mala ihneď po uzavretí poistnej zmluvy poslať poistenému tlačivo a tiež ho poskytnúť na jeho požiadanie. Zákon určuje, aké základné informácie musí tlačivo obsahovať, ale neukladá, ako má vyzerať jeho forma.

Jacková upozorňuje, že zatiaľ neexistuje európsky predpis, ktorý by vyžadoval používanie tlačiva v určitej podobe. Používanie tlačiva EAS je zatiaľ len odporúčanie.

„Viaceré poisťovne formu tohto tlačiva prevzali, avšak do formulára, ktorý prikladajú k svojej poistnej zmluve, doplnili kolónky na zisťovanie ďalších relevantných údajov, aby tak od účastníkov nehody alebo škodovej udalosti získali čo najpresnejšie informácie o okolnostiach, príčinách a následkoch udalosti a urýchlili tak jej prešetrovanie,“ uviedla Jacková.

Polícia vždy všetko vyrieši

V prípade dopravnej nehody je dôležité zistiť, kto je vinník nehody. Už takmer dva roky sa ľudia na slovenských cestách musia vyrovnať s tým, že polícia prichádza len v určitých prípadoch.

Policajtov volajú, ak sa vodiči nedohodnú na vinníkovi, ak niekto šoféruje pod vplyvom alkoholu alebo drog, ak sú na mieste zranenia alebo úmrtia, keď je poškodený verejný majetok, alebo keď z vozidiel unikajú kvapaliny. Predtým, než sa zmenili pravidlá, museli vodiči volať dopravnú políciu aj pri nehodách, kde škoda presiahla 3 990 eur.

V zahraničí môžu platiť iné pravidlá, preto odborníci vo všeobecnosti radia ľuďom, aby radšej volali políciu.

Keď na miesto nehody príde polícia, začne ju riešiť ako dopravnú nehodu. Policajti určia vinníka nehody na základe zistených informácií a stôp a môžu mu aj udeliť pokutu. Po rozhodnutí polície nasleduje vyplnenie hlásenia o nehode a ďalší postup je taký istý ako pri bežnej škodovej udalosti. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Finsider, slov-lex.sk

Najnovšie videá

Trendové videá