Dopravná nehoda, za ktorú nezaplatíš ani cent. Stačí byť poctivý a dodržať dôležité pravidlo
- Ako sa má vodič zachovať, keď autom narazí do balíkomatu?
- Nemusí sa báť, ak splní svoje povinnosti, nečaká ho trest
- Ako sa má vodič zachovať, keď autom narazí do balíkomatu?
- Nemusí sa báť, ak splní svoje povinnosti, nečaká ho trest
Samoobslužné automaty na zásielky na Slovensku sa stávajú čoraz populárnejšou voľbou, pretože ľudia si svoj balík môžu vyzdvihnúť kedykoľvek. Tieto automaty sa nachádzajú takmer vo všetkých mestách, pričom ich okrem Slovenskej pošty prevádzkujú aj kuriérske spoločnosti, no tiež e-shopy.
Vzhľadom na to, že množstvo týchto automatov sa neustále navyšuje, spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú, by mali počítať s ich zničením. Okrem vandalizmu sa však môžu stať aj súčasťou dopravnej nehody, pri ktorej vodiči často nevedia, ako postupovať.
Na to, že nejde o žiadnu tragédiu, ktorá bude stáť účastníka nehody celý majetok, poukázal portál Autoviny.sk. Základom je, aby účastník tejto nehody z miesta udalosti neodchádzal. Nehrozí totiž, že bude musieť niečo platiť a nehrozí mu ani trest. Stačí, ak situáciu poctivo ohlási.
Vozidlo je v prvom rade potrebné zaistiť proti ďalšiemu pohybu. Dôležité je tiež uistiť sa, že nedošlo k zraneniu osôb alebo zvierat. V prípade, že k usmrteniu osoby došlo, zo škodovej udalosti sa stáva dopravná nehoda, pri ktorej majú vodiči povinnosť kontaktovať 112.
Vodiči by tiež mali myslieť na to, že dopravnou nehodou je aj situácia, kedy sú pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, no tiež pokiaľ nedošlo k dohode o zodpovednosti s ostatnými účastníkmi.
Ak teda nabúraš do samoobslužného zásielkového automatu, z miesta neodchádzaj. Hrozí ti za to pokuta od 200 do 1 000 eur, no tiež zákaz vedenia motorového vozidla do 5 rokov. V prípade, že počas udalosti nedošlo ku zraneniam, si ako vodič povinný kontaktovať prevádzkovateľa doručovacieho boxu, ktorého kontakt nájdeš priamo na boxe.
Stať sa môže aj to, že na druhej strane telefónu nikto hovor neprijme, v dôsledku čoho je dôležité kontaktovať políciu. Okrem toho je vodič povinný udalosť nahlásiť aj poisťovni, v ktorej má uzatvorené PZP. Poisťovňa riešenie problému preberie a vodič sa tak nemusí o nič starať. Škody na boxe budú preplatené z povinného zmluvného poistenia.
Povinné zmluvné poistenie bude drahšie
Podľa portálu tvnoviny.sk nie je stanovenie cien poistiek žiadnou komplikovanou vedou, ale skôr odrazom toho, ako sa zvýšili náklady v priebehu posledných mesiacov. Poisťovne tvrdia, že inflácia výrazne ovplyvňuje náklady na servis motorových vozidiel.
Martin Kaňa, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie poisťovní, uviedol, že poisťovne zaznamenávajú skutočnosť, že ceny náhradných dielov a práce by mali stúpnuť o 10 percent a viac v dôsledku inflácie. Katarína Ondra z poisťovne Generali dodáva, že nárast cien sa týka nielen náhradných dielov a práce, ale aj zvyšujúceho sa počtu vozidiel s novými technológiami na cestách.
Tiež sa zvýšili sumy, ktoré smerujú k poškodeným, ktorí si taktiež nárokujú kompenzáciu za bolesť. Avšak hodnota tejto kompenzácie podľa poisťovní taktiež stúpla.
„Poisťovne sú nútené stanoviť výšku poistného tak, aby mohli pokryť svoje záväzky. To znamená, že ak motoristom vznikne nejaká suma škody, poisťovňa musí byť schopná vyplatiť náhrady za túto škodu,“ zdôrazňuje Lucia Strnad Muthová, riaditeľka odboru komunikácie v Allianz-SP.
„Hoci spravodlivé poistno-matematické zvýšenie by mohlo znamenať aj niekoľko desiatok percent, uvedomujeme si aktuálnu zložitú situáciu pre klientov, a preto plánované medziročné zvýšenie by malo byť iba približne 6 %,“ oznámila Beáta Lipšicová, hovorkyňa poisťovne Uniqua.
Príplatky by mali byť prednostne uplatňované u mladých vodičov v mestách, vodičov taxislužieb a kuriérov. Zatiaľ čo sa PZP (povinné zmluvné poistenie) zvýši, poisťovne sa snažia zabezpečiť, aby bolo toto zvýšenie čo najmenej pociťované vodičmi, ktorí nepôsobia nehody a žijú v oblastiach s nižšou premávkou.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Autoviny.sk, tvnoviny.sk