Dopravná značka už roky neplatí. Slováci však kvôli nej stále platia pokuty
- Dopravná značka, ktorá zakazuje prejazd, prestala platiť už v roku 2020
- Napriek tomu za jej porušenie niektorí vodiči zaplatili pokutu aj minulý rok

- Dopravná značka, ktorá zakazuje prejazd, prestala platiť už v roku 2020
- Napriek tomu za jej porušenie niektorí vodiči zaplatili pokutu aj minulý rok
V minulosti sa Slováci na cestách často stretli s dopravnou značkou s názvom „prejazd zakázaný“, ktorá zakazovala prejazd vozidla cestou bez zastavenia.
Táto značka bola dlho súčasťou dopravného systému, no v roku 2020 jej platnosť skončila. A to mnohí Slováci ani len netušili. Napriek tomu však niektorí vodiči stále pokračovali v jej porušovaní, a to aj na základe nejasností v právnych predpisoch.
V minulom roku sa dokonca objavili prípady, kedy vodiči za porušenie tejto neplatnej značky dostali pokutu, hoci technicky už nemali za čo.
Značka prestala platiť, vodiči však nie
Ako informoval denník SME na jar roku 2023, vyskytli sa prípady, kedy za porušenie pravidiel, ktoré udáva na ceste dopravná značka „prejazd zakázaný“, dostali vodiči pokutu. Aj keď samotné mestá a okresné úrady potvrdili, že táto značka už neplatí, polícia pokutovanie naďalej vykonávala.
„Aj keď nová vyhláška dopravné značenie ‚prejazd zakázaný‘ nepozná, tak tým nie sú nijako dotknuté povinnosti účastníkov cestnej premávky,“ uviedla vo svojom stanovisku hovorkyňa nitrianskej polície Renáta Čuháková. Z toho vyplýva, že polícia nekonala nesprávne a pokutovanie bolo v poriadku.
V tejto situácii sa však názory odborníkov a príslušníkov polície rozchádzajú. Niektorí odborníci navrhli, aby vodiči, ktorí za porušenie neplatnej značky platili pokutu, mali právo dať tieto sankcie preskúmať prokuratúre.
Stanovisko mestskej polície
Pre vyjasnenie tejto záležitosti kontaktoval portál Interez zástupcov mestskej polície v Bratislave. Podľa ich stanoviska je dopravná značka „prejazd zakázaný“ neplatná, pretože v roku 2020 vydali novú vyhlášku o dopravnom značení, ktorá túto značku neobsahuje.
„Mestská polícia teda nemá právo kontrolovať dodržiavanie tejto značky a vodiči by za jej porušenie nemali byť pokutovaní,“ uviedol Peter Borko, vedúci oddelenia komunikácie.
Zástupca mestskej polície, Peter Borko, však upozornil, že neplatné značky sa postupne nahradzujú novými regulačnými označeniami. Jedným z príkladov je značka „zákaz vjazdu pre motorové vozidlá“ s dodatkovou tabuľou „tranzit“, ktorá sa nachádza napríklad v mestskej časti Lamač.
„Mestská polícia môže vodičom a šoférkam, ktorí takouto oblasťou len prejdú, uložiť pokutu,“ dodal pre portál Borko.
Pozor na mastnú pokutu
Nedávno sme ťa informovali o tom, že ak si neočistíš auto od ľadu či snehu, môžeš dostať nepríjemnú pokutu. Suma môže dosiahnuť až 50 eur. V prípade vážnejších následkov, ako je poškodenie iného vozidla, sa pokuta môže zvýšiť až na 650 eur.
V prípade, že nedopatrenie vodiča vedie k poškodeniu iného vozidla, musí vodič zastaviť a čakať na príchod polície. Nedodržanie tejto povinnosti môže viesť k správnemu konaniu a pokute až do výšky 1 000 eur. V závažných prípadoch sa táto suma môže zvýšiť až na 1 300 eur. Navyše ti môžu zobrať vodičák až na päť rokov.
Zákon o cestnej premávke a technických podmienkach vozidiel ustanovuje povinnosť majiteľa vozidla, aby nedovolil použitie vozidla, ktoré nespĺňa technické požiadavky na prevádzku na cestách.
Čiastočne rozbité čelné sklo môže byť považované za technickú nespôsobilosť vozidla na cestnú premávku. Ak je na čelnom skle poškodenie väčšie ako 20 mm, vodič by mal zaobstarať jeho okamžitú výmenu.
Ak sa vodič rozhodne šoférovať vozidlo s poškodeným čelným sklom väčším ako 20 mm, riskuje nielen svoju bezpečnosť, ale aj riziko pokuty a zadržania evidenčných dokladov vozidla.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Interez, SME, Redakcia