Dopravný kolaps na severe Slovenska: Tvoria sa kolóny, farmári blokujú hraničný priechod
- Na severe Slovenska komplikujú dopravu dve udalosti
- Pri Strečne došlo k nehode, ktorá spôsobuje kolóny
- Súčasne farmári blokujú hraničný priechod

- Na severe Slovenska komplikujú dopravu dve udalosti
- Pri Strečne došlo k nehode, ktorá spôsobuje kolóny
- Súčasne farmári blokujú hraničný priechod
Polícia Slovenskej republiky na svojej sociálnej sieti informuje o aktuálnom obmedzení na CESTA I/18, STREČNO, kde došlo k nehode. „Zasahujeme na mieste udalosti v cestnej premávke ku ktorej došlo na ceste číslo I/18, Žilina – Martin, Strečno.
Blokovaný je jazdný pruh a tvoria sa kolóny. Príslušníci polície sa nachádzajú na tomto úseku a dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. „Žiadame o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov policajtov,“ uzavreli policajti.
Protest na hraniciach
Na hraničnom priechode Holíč – Hodonín aktuálne prebieha ohlásené protestné zhromaždenie poľnohospodárov a potravinárov. Polícia dozerá na pokojný priebeh protestu ale taktiež zabezpečuje odklon dopravy.
Vodiči smerujúci do Českej republiky preto musia počítať s obmedzeniami. Policajné hliadky v meste Holíč presmerúvajú dopravu na alternatívnu trasu cez Skalicu. Polícia vyzýva vodičov k trpezlivosti a dodržiavaniu pokynov príslušníkov.
Prečo farmári protestujú
Minister poľnohospodárstva Českej republiky Marek Výborný hovorí, že nechápe dôvody protestov českých farmárov. „Protestom úplne nerozumiem, hoci chápem, že sa naši poľnohospodári chcú pripojiť k svojim európskym kolegom asi z nejakej solidarity. Ale my sme s nimi debatovali minulý týždeň na Úrade vlády (…) a tento týždeň sme sa stretli na jednej debate. Vedia, že sme pripravení v tej veci rokovať aj na úrovni Európskeho parlamentu a EÚ,“ vyjadril sa minister. Citovala ho agentúra TASR.
Zároveň upozornil na nedávno schválený balíček opatrení v Senáte, ktorý má znížiť byrokratickú záťaž v poľnohospodárstve. Napriek tomu farmári vo štvrtok vyšli do ulíc. Najväčšia protestná akcia sa odohrala na česko-slovenskej hranici pri Hodoníne a Holíči, kde sa zhromaždilo približne 120 traktorov. Protestné zhromaždenia sa konali aj pri hraniciach s Nemeckom a Poľskom. Situácia však nespôsobila vážnejšie dopravné komplikácie, keďže motoristi využívali alternatívne trasy.
Predseda Českého poľnohospodárskeho zväzu Martin Pýcha vystúpil v televízii ČT24 s jasnými požiadavkami: „Boli by sme radi, ak by sa politici konečne zaujímali o poľnohospodárstvo, začali vnímať problémy a začali deregulovať. Byrokracia je obrovská, poľnohospodári sú tým veľmi zaťažení. Ak máme niekomu konkurovať, nemôžeme byť zaťažení byrokraciou. A naozaj potrebujeme, aby sa riešili vysoké ceny energií a plynu, pretože potom konkurovať nemôžeme.“
Farmári protestujú najmä proti dovozu lacných potravín z krajín mimo EÚ. Kritizujú pripravovanú dohodu medzi EÚ a združením Mercosur, ktorá má uvoľniť dovoz hovädzieho mäsa, hydiny, cukru a kukurice z Južnej Ameriky. Problematickým bodom je aj import obilia z Ukrajiny.
Českí producenti tvrdia, že zahraniční dodávatelia nie sú viazaní prísnymi európskymi reguláciami, čo im umožňuje ponúkať produkty za nižšie ceny. Niektorí poľnohospodári sa rozhodli svoje obavy komunikovať aj priamo s verejnosťou formou diskusií.
Pripájajú sa aj Slováci
Na protesty farmárov reagovalo aj opozičné KDH. „EÚ by sa mala skôr zamerať na sektorálne dohody, ako napríklad dohody týkajúce sa kritických surovín, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri posilňovaní ekonomickej bezpečnosti krajín EÚ vrátane Slovenska,“ vyjadrilo sa Kresťanskodemokratické hnutie k aktuálnej situácii podľa TASR.
KDH hovorí, že je kľúčové, aby mali Slováci prístup k potravinám z domácich regiónov. Tie by mali mať jasný pôvod, známe zloženie a nemali by byť geneticky modifikované. Zároveň by sa mal klásť dôraz na minimalizáciu ekologickej stopy, ktorú zanecháva preprava potravín na dlhé vzdialenosti. Hnutie poukazuje na nerovnosť podmienok medzi domácimi a zahraničnými producentmi.
Zatiaľ čo slovenskí farmári musia dodržiavať prísne európske normy, od dovozcov z tretích krajín sa podobné štandardy nevyžadujú. KDH tiež pripomína, že na dohode s Mercosur, ktorú vyrokoval eurokomisár Maroš Šefčovič, sa pracovalo 15 rokov. Podľa hnutia je neefektívne venovať toľko času vyjednávaniu komplexných dohôd. Súčasné problémy by sa mali riešiť konsenzom, ktorý nebude v rozpore so záujmami európskych poľnohospodárov.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: Polícia SR- Žilinský kraj, Polícia SR - Trnavský kraj, TASR