Dopyt po nehnuteľnostiach je vyšší ako aktuálna ponuka. Ceny stúpajú do závratných výšin najmä v Bratislave
- Mnohí z nás si mysleli, že pandémia zastaví prudký nárast cien bytov
- To sa však nestalo a očakáva sa, že ceny nehnuteľností budú ešte vyššie
- Mnohí z nás si mysleli, že pandémia zastaví prudký nárast cien bytov
- To sa však nestalo a očakáva sa, že ceny nehnuteľností budú ešte vyššie
Index realitného zdravia dosiahol v roku 2020 hodnotenie 3,7, čo predstavuje najhorší výsledok od roku 2013. Index zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska na základe získaných údajov od realitných kancelárií. Priemerné hodnoty tohto indexu od roku 2016 sa pohybovali pri čísle 2,5. Za zhoršenie hodnoty môže práve lockdown.
Čísla sa zhoršili najmä v bratislavskom kraji, kde sa koná najväčší počet obchodov s nehnuteľnosťami. Podľa webu Haberl.sk je tento región najcitlivejší na akýkoľvek vplyv vonkajších faktorov. Výskum Národnej banky Slovenskej republiky ukázal, že v minulom roku došlo k medziročnému nárastu priemerných cien nehnuteľností, určených na bývanie až o 11,9%. Tempo rastu cien sa spomalilo až v poslednom štvrťroku.
Zaujímavosťou je, že až 92 % z celkového rastu na Slovensku, má na svedomí práve Bratislavský kraj. Ceny na celom Slovensku sa v porovnaní s rokom s minulým rokom zvýšili až o 16%.
Dopyt je vyšší ako ponuka
Počas roku 2021 sa očakáva, že dôjde k zdraženiu v hodnote viac ako 5%. Do karát zdražovania hrajú nízke úrokové sadzby a nie veľmi náročný prístup k hypotékam. Hodnota nehnuteľností sa však zvyšuje aj napriek ich absencii. Už niekoľko rokov je známe, že dopyt po nehnuteľnostiach je vyšší ako ponuka.
V dôsledku pandémie sa môže už teraz nedostatočná ponuka ešte znižovať. Viaceré stavebné spoločnosti a developeri musia znižovať rozpočet, respektíve presunúť termín plánovanej výstavby na neskôr. V treťom štvrťroku minulého roka došlo k zvýšeniu množstva začatých a dokončených bytov, no v porovnaní s rokom 2019 ide o výrazne nižšie číslo. Počas roku 2019 bolo v hlavnom meste skolaudovaných 3 340 bytov.
Podľa štatistík Eurostatu vedie Slovensko v počte osôb pripadajúcich na jednu domácnosť. Nedostatok nehnuteľností môže byť problémom pre ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť či zvýšiť svoj životný štandard.
Možné znižovanie
Hoci ceny nehnuteľností idú stále hore, nedá sa hovoriť o kríze na realitnom trhu. Budúcnosť trhu je v tejto chvíli veľmi neistá, pretože v dôsledku náhleho ekonomického zotavenie by mohlo dôjsť k vzniknutiu bubliny. Zároveň však môže dôjsť k poklesu cien nehnuteľností.
Táto možnosť je však dosť nepravdepodobná, nakoľko úrokové sadzby sú aktuálne dosť nízke. K prepadu realitného trhu sú potrebné výpredaje, ktoré sa na Slovensku a v Európe zatiaľ neudiali. Viacerí odborníci si teda myslia, že prepad na trhu s nehnuteľnosťami je veľmi málo pravdepodobný.
Historické maximá
Koniec roku 2020 so sebou priniesol nie len začiatok očkovania, ale aj historické maximá cien bytov vo väčšine krajských miest na Slovensku. Web haberl.sk uvádza, že cena bývania je v porovnaní s minulým rokom vyššia o 190 eur na meter štvorcový.
V Bratislave sa priemerné ceny zvýšili o 275 eur na meter štvorcový a v Žiline sa zvýšili o 240 eur. V niektorých mestách ceny klesli. Týka sa to Trnavy a Trenčína, no pokles bol len veľmi mierny.
Hodnota nehnuteľností sa odvíja od viacerých faktorov ako je poloha, atraktivita a samotnej kvality. Ceny v Bratislave teda rástli, no v istých mestských častiach bolo zdražovanie miernejšie.
Kritická situácia
NBS zhodnotila, že situácia na Slovenskom trhu je veľmi zlá a vedie k zhoršujúcej sa dostupnosti bývania. Kritická situácia je zatiaľ iba v Bratislave, pretože dopyt po nehnuteľnostiach v hlavnom meste je vysoký. Bratislava má taktiež najvyšší migračný prírastok a najvyššie ceny pozemkov.
Prvá vlna pandémie nebola pre maklérov prechádzka ružovou záhradou, no na druhú vlnu sa už pripravili. Klientom dokážu ponúknuť virtuálne stretnutia a prehliadky, prostredníctvom ktorých zákazníci zistia, čo môžu očakávať. Osobné stretnutia sú v tejto situácii len výnimočné. Zmluvy sa podpisujú elektronicky.
Opatrenia sú silnejšie ako optimizmus
Nárast záujmu o kúpu nehnuteľností sa na Slovensku zvýšil v treťom kvartáli roka 2020. Za obnovením realitného trhu Slovenska stoja ekonomické aspekty, ktoré sú v tejto chvíli veľmi zdravé. Sprísňovanie opatrení však môže priniesť stratu záujmu o nehnuteľnosti.
Očakáva sa, že situácia sa výrazne zlepší po tom, čo bude väčšina Slovákov zaočkovaná. Na prelome tohto a budúceho roka by malo dôjsť k dlho očakávanému znovuzrodeniu realitného trhu. Táto predikcia sa však týka sveta. Slovensko si bude musieť počkať o niekoľko mesiacov dlhšie.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Haberl.sk, NBS.sk, Eurostat, Trend