Ak nezískaš aspoň 12 bodov, vráť sa do školy. Over si, či máš všeobecné vedomosti v malíčku
- Otestuj svoje vedomosti v ľahkom kvíze zo všeobecných vedomostí
- Dosiahneš aspoň 12 bodov?
- Otestuj svoje vedomosti v ľahkom kvíze zo všeobecných vedomostí
- Dosiahneš aspoň 12 bodov?
Nik na svete nemôže vedieť všetko, a to je podstata všetkých vedomostných súťaží. Kvíz, ktorý sme si pre teba zostavili, ale pozostáva z otázok, ktoré by mal vedieť každý. Ide o ľahký kvíz zo všeobecných vedomostí, ktorý preverí, či ovládaš aspoň základy.
Kvíz pozostáva z otázok z viacerých okruhov. Nechýba literatúra, história, biológia, chémia, fyzika či umenie a popkultúra. Trúfneš si otestovať svoje všeobecné vedomosti?
1. V ktorom roku vznikla prvá Československá republika?
Dnes do veľkej miery idealizovaná Československá republika vznikla 28. 10. 1918. Štátny útvar Česka a Slovenska trval takmer dvadsať rokov až do osudného 1. októbra 1938, keď republike boli odobraté územia Sudet na základe Mníchovskej dohody.
2. Je veľryba naozaj ryba?
Napriek slovenskému názvu veľryba, nie je tento živočích rybou, ale cicavcom. Pred viac než 50 miliónmi rokov žili tieto tvory na súši, boli pokryté srsťou, mali ušné lalôčky a chodili po štyroch. Neskôr sa zmenili na obojživelníky, a teraz sú to výlučne morské živočíchy. Napriek tomu spĺňajú charakteristiku cicavcov.
3. Ktorý hrad je na obrázku?
Na obrázku je Hrad Ľubovňa, ktorý sa nachádza v blízkosti Starej Ľubovne. Najväčšiu slávu zažil v roku 1412, keď sa v hrade Ľubovňa uskutočnilo historické stretnutie uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského s poľským panovníkom Vladislavom II.
4. Astana je hlavným mestom ...
Astanana je od roku 1997 hlavným mestom Kazachstanu. V minulosti však mesto bolo známe pod menom Nur-Sultan.
5. Koľko krajín patrí do Európskej únie?
Európska únia má v súčasnosti dvadsaťsedem členov. V minulosti bol počet dvadsaťosem, no Spojené kráľovstvo opustilo Úniu v roku 2020. V budúcnosti sa môže EÚ rozšíriť o Ukrajinu či krajiny Balkánu.
6. Kto je autorom diela Kocourkovo, aneb: Jen abychom v hanbě nezůstali?
Autorom diela Kocourkovo, aneb: Jen abychom v hanbě nezůstali je evanjelický kňaz a spisovateľ Ján Chalupka. Satirická hra vošla do histórie ako prvá hra, ktorú hralo prvé ochotnícke divadlo na Slovensku, v Liptovskom Mikuláši.
7. Ktorý chemický prvok má latinský názov Calcium?
Latinský názov Calcium patrí vápniku. Z neho je následne odvodená aj chemická značka Ca.
8. Kto je autorom tohto slávneho obrazu?
Autorom slávneho obrazu s názvom Dáma s hranostajom je taliansky renesančný umelec a vynálezca Leonardo Da Vinci.
9. Urči podmet vo vete: Dnešný deň bol slnečný na celom území Slovenska.
Podmet v tejto vete je slovo deň. Na podmet sa pýtame kto, čo.
10. Ktorého štátu je na obrázku vlajka?
Na obrázku je vlajka Argentíny.
11. V 90. rokoch bol veľmi populárny seriál Xena. Ako sa však volala Xenina partnerka?
Partnerkou Xeny je Gabriela, ktorá ju sprevádzala na cestách po svete a stala aj výbornou bojovníčkou. V obľúbenom seriáli, ktorý sledovali aj statisíce Slovákov bolo naznačené, že obe ženy spájal viac ako kamarátsky vzťah. Lesbickú lásku medzi postavami neskôr potvrdila aj predstaviteľka Xeny Lucy Lawless.
12. Aký symbol používame na označenie času vo fyzike?
Čas označujeme písmenom t, no niekedy sa kvôli odlíšeniu od teploty označuje gréckym písmenom τ [tau].
13. V ktorom roku sa odohrala Černobyľská havária?
Černobyľská havária sa odohrala v roku 1986, konkrétne 26. apríla 1986. Dodnes ide o najhrozivejšiu nehodu v histórii jadrovej energetiky. Rádioaktívny mrak zasiahol oblasti Sovietskeho zväzu, východnej Európy i Škandinávie. Sovieti sa snažili túto katastrofu ututlať.
14. Ktorý z týchto procesov nie je chemickou reakciou?
Chemická reakcia je premena reaktantov na produkty. Je to proces, pri ktorom spolu reaguje jedna alebo viaceré látky (reaktanty) za vzniku jednej alebo viacerých iných látok (produktov). Pri zamŕzaní vody nevznikajá nová látka, ale mení sa ich skupenstvo hmoty.
15. Sú na Slovensku Karpaty?
Áno, na Slovensku sú Karpaty. Do Karpatského oblúka patria predsa naše Tatry, ktoré sú zároveň najvyšším bodom Karpát.