Dotácia vo výške 21 miliónov eur: EÚ podporila výstavbu úsekov rýchlostných ciest R2 a R3

  • Nové financovanie rýchlostných ciest R2 a R3
  • Eurofondy vo výške 21 miliónov eur
Obchvat
Ilustračná fotografia TASR/Milan Kapusta
  • Nové financovanie rýchlostných ciest R2 a R3
  • Eurofondy vo výške 21 miliónov eur

Portál Národnej diaľničnej spoločnosti informoval, že začal čerpať európske zdroje z nového programového obdobia. Spoločnosť prijala platby v hodnote takmer 4,8 milióna eur, ktoré sa využijú na výstavbu rýchlostnej cesty R3 na úseku medzi Tvrdošínom a Nižnou.

Európska únia taktiež podporila výstavbu rýchlostnej cesty R2 medzi Šacou (Košice) a Košickými Oľšanmi, II. úsek. Vďaka sume 16 miliónov eur sa podarilo nadviazať na predchádzajúce financovanie z Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra 2014 – 2020.

Spoločne tak na účet diaľničnej spoločnosti prišlo 21 miliónov na výstavbu ciest. 

Cestná infraštruktúra

NDS už nejaký ten čas využíva pri výstavbe cestnej infraštruktúry finančné prostriedky z európskych zdrojov. Spoločnosť patrí medzi najväčších prijímateľov eurofondov v krajine. V minulom období sa im podarilo využiť maximum peňažných prostriedkov.

Európska únia podporila na Slovensku celkovo 28 projektov výstavby. Celková suma sa pohybuje okolo 1,5 miliardy eur, informuje oficiálny portál NDS.

Medzi tieto projekty sa napríklad radia:

  • D1 Prešov, západ – juh Prešov v hodnote 230 miliónov eur
  • D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka v hodnote 202 miliónov eur
  • D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno v hodnote 138 miliónov eur

V tomto roku sa najväčší úspech pri získavaní eurofondov dosiahol v januári, keď Slovensko získalo 69 miliónov eur na realizáciu druhej etapy severného obchvatu Prešova, financovanej prostredníctvom programu CEF. V rámci silnej konkurencie, kde sa o podporu uchádzalo množstvo projektov, dosiahlo Slovensko druhú najvyššiu schválenú sumu, hneď po nemeckom projekte železničnej infraštruktúry.

Národná diaľničná spoločnosť plánuje pokračovať v čerpaní európskych zdrojov aj v nadchádzajúcich rokoch. Sústreďuje sa na efektívne využitie fondov pre aktuálne rozostavané projekty, ako aj pre tie, ktoré sú vo fáze prípravy, napríklad úsek D3 medzi Kysucami, Žilinou cez Brodno až po Čadcu, Bukov, informuje portál NSD.

Zamietnutá námietka

Portál e.dennikn.sk 8. novembra 2024 informoval, že Úrad pre verejné obstarávanie zamietol námietku v súťaži, ktorá sa týkala výstavby úseku D3 na Kysuciach s druhou rúrou tunela Horelica. Tender je vo výške 307 miliónov eur, ktorý ešte koncom mája vypísala Národná diaľničná spoločnosť.

Tender, ktorého pracovný názov je D3 Oščadnica – Čadca, je prvý z trojice súťaží, ktoré sa chystajú na dobudovanie diaľnice na Kysuciach. Druhá súťaž bola vypísaná nedávno, na tretiu sa ešte len čaká. Malo by sa tak stať 14. novembra 2024.

V námietke, ktorú úrad zamietol, sa záujemcovia o tender sťažovali na zmluvné vzťahy, ktoré by mohli v budúcnosti nadobudnúť. NDS sa teraz k námietke nevyjadrila, keďže ide o „živé verejné obstarávanie“.

Úrad pre verejné obstarávanie informoval, že NDS si podmienky stanovuje sama. Ich skôr zaujíma, ktoré nastavenia by mohli ovplyvniť súťaž.

Zdroje: NDS, e.dennikn.sk

Najnovšie videá

Trendové videá