Doteraz utajené informácie o zásahu v dome prezidentky: „Kde je ochranka?“ mala sa pýtať Čaputová
- Incident u Zuzany Čaputovej sa odohral pred pár mesiacmi
- Na dvor prezidentkinho domu prenikla mladá žena
- O detailoch teraz informoval Denník N
- Incident u Zuzany Čaputovej sa odohral pred pár mesiacmi
- Na dvor prezidentkinho domu prenikla mladá žena
- O detailoch teraz informoval Denník N
V stredu 15. 5. 2024 Slovensko zažilo desivý okamih, ktorý našou spoločnosťou bude hýbať ešte dlhú dobu. Po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa odohral v Handlovej po výjazdovom rokovaní vlády, sa na našu krajinu uprel zrak celého sveta. Postrelený premiér, na ktorého útočník vypálil niekoľko rán, je aktuálne vo vážnom, no stabilizovanom stave.
Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka podstúpil Fico chirurgický zákrok aj v piatok dopoludnia. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že o tom, či sa stav bude zlepšovať, rozhodnú nasledujúce hodiny. Politici vyzývajú na upokojenie vášní v spoločnosti a prokurátor zatiaľ podal návrh na väzbu pre strelca.
Dramatická noc u prezidentky
Pod paľbou kritiky sa prakticky ihneď ocitla premiérova ochranka, ktorá sa podľa niektorých odborníkov dopustila viacerých chýb. Najnovšie však na povrch prenikli údajne informácie z iného incidentu, ten sa týka našej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Štátna ochranka sa v ňom podľa Denníka N taktiež mala dopustiť pochybení.
Začiatkom marca tohto roka sa na dvor prezidentky Zuzany Čaputovej vlámala 25-ročná žena, ktorá sa mala podľa dostupných informácií správať „nepríčetne“. Preskočila plot a dostala na pozemok, kde prezidentka býva aj so svojou rodinou.
„Keď tento rok v marci polícia zverejnila správu, že neznáma žena preskočila plot na dome prezidentky Zuzany Čaputovej a následne ju spacifikovala jej ochranka, nevyvolalo to veľkú pozornosť médií. Veď sa nič až také zlé nestalo a zo správy sa mohlo zdať, že prezidentka to vlastne celé prespala, lebo sa to stalo v noci,“ píše Denník N.
Podľa webu bol však celý incident omnoho dramatickejší, než by sa zdalo na prvý pohľad. „Prezidentka a jej dcéry sa zobudili na to, ako im žena trieska na pivničné okná, od strachu sa zabarikádovali v jednej izbe a pýtali sa iba jedno: Kde je, preboha, ochranka?“ dodal Denník N.
Reakcia úradu na ochranu politikov
Ministerstvo vnútra vtedy uviedlo, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) nezlyhal ani nepochybil pri ochrane domu prezidentky Zuzany Čaputovej.
„Môžeme potvrdiť, že túto noc došlo k spomínanému incidentu a policajti ÚOÚČ a diplomatických misií MV SR zaistili narušiteľku ihneď po preskočení plotu v areáli pred domom prezidentky. Ona ani jej dcéry neboli ohrozené ani neprišli do kontaktu s uvedenou osobou,“ znelo stanovisko rezortu na začiatku marca tohto roka. Viac sa k udalosti vyjadrovať nechceli z taktických a bezpečnostných dôvodov.
Zároveň však poukázali na to, že aj pre takéto incidenty je dôležité, aby mali traja najvyšší ústavní činitelia pridelené štátne rezidencie, ktoré by zabezpečovali adekvátnu úroveň ochrany.
Kritika zásahu ochranky premiéra
Čo sa týka spomínaného atentátu na premiéra Fica, pre bežných ľudí je ťažké posúdiť, či členovia štátnej ochranky zvládli situáciu správne. Od stredy však na túto udalosť kriticky reagovalo niekoľko odborníkov.
Český portál SeznamZprávy oslovil bývalého operátora Útvaru rýchleho nasadenia Martina Svozila. Ten vysvetlil, kde bodyguardi podľa neho spravili chyby.
„Nebolo to dobre spravené. Boli tam veľké rezervy a určite sa tam stali veci, ktoré sa stať nemali. Premiér Fico vyrazil razantne k divákom. Na toto sú tí chlapci cvičení, preto sa držali tak blízko pri ňom a bol tam vnútorný okruh celkom dobrý. Kto nestíhal, mi prišlo, bol jeho osobný strážca. Ten by sa vo chvíli, keď sa premiér približuje k ľuďom a naťahuje ruku, mal držať pri ňom, aby ho delil jeden krok od toho stáť medzi strelcom a VIP,“ opisuje Svozil.
„Keď vedľa mňa niekto neštandardne tleskne, zakričí ,zabijem ťa‘, tak je to okamih, keď ochranka vyráža a stúpne si medzi toho útočníka a VIP. Preto má na sebe ochrannú vestu a ochranné prostriedky,“ dodal Svozil.
V mimoriadnom vysielaní RTVS hovoril o zlyhaní aj exprezident polície Štefan Hamran. Tvrdí, že dôkazom je skutočnosť, že 71-ročný muž dokázal premiéra zasiahnuť niekoľkokrát, kým ochranka začala konať. Minister obrany SR Robert Kaliňák v stredu (16.5.) po zasadnutí bezpečnostnej rady SR oznámil, že premiéra zasiahli až štyri strely, skôr než ochrankári začali konať.
„Páchateľ dokázal tasiť zbraň bez toho, aby si to niekto všimol. Vystrelil päťkrát a až potom prišla neskorá reakcia ochrankárov, pričom medzi nimi boli aj takí, ktorí sa streľbe snažili vyhnúť namiesto toho, aby vlastným telom chránili premiéra,“ kritizoval Hamran.
O očividných chybách hovoril vo vysielaní televízie TA3 aj Juraj Zábojník, bývalý šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov SR. Priznal, že osobné stretnutia vysokopostavených politikov s verejnosťou sú pre ochranku „nočnou morou“, no napriek tomu nemali dovoliť, aby situácia zašla tak ďaleko. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Šutaj Eštok hovorí o rýchlom zásahu
„Ja si dovolím, aj keď je to možno odvážne, povedať, že nepripúšťam, že v niečom sme mohli zlyhať. Ja nie som prilepený k svojej stoličke, ale odmietam, odmietam, aby ste toto zneužívali na zmenu politického naratívu,“ vyhlásil minister Šutaj Eštok vo štvrtok po rokovaní bezpečnostnej rady.
Aj dnes v TA3 prízvukoval, že bezpečnostné opatrenia na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej boli na maximálnej možnej úrovni. „Nerozumiem, ako môžu rôzni majstri sveta z pohodlia domácnosti hodnotiť zásah ochranky,“ uviedol s tým, že ochranka zachránila Ficovi život, keďže konala rýchlo.
Plne stojí aj za šéfom úradu na ochranu ústavných činiteľov Pavlom Krejčím, ktorý má podľa neho roky skúseností. „Urobil všetko pre to, aby ochrankári mali také výcviky, aké majú mať,“ dodal Šutaj Eštok.
Šéf ochranky bol funkcionárom Hlasu a chránil Haščáka
Podľa informácií Denníka N šéf štátnej ochranky Pavol Krejčí, ktorý bol aj na mieste streľby v Handlovej, predtým pracoval pre finančnú skupinu Penta. Krejčího v novembri 2023 vymenoval do funkcie minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu.
Pavol Krejčí mal byť v minulosti taktiež funkcionárom Hlasu a v predčasných parlamentných voľbách neúspešne kandidovať za stranu.
Denníku potvrdil, že v minulosti ochraňoval aj jedného z najbohatších ľudí Slovenska, Jaroslava Haščáka. Ten je finančníkom a zakladateľom finančnej skupiny Penta.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, RTVS, TA3, Denník N