Dôvod je úplne jednoduchý. Mnohí netušia, prečo Veľká noc mení každý rok svoj dátum

  • Veľkonočné sviatky menia svoj dátum každý jeden rok
  • Riadia sa totiž lunárnym kalendárom
Veľká noc, vajíčka v košíku a jedlo. Ukrižovaný Ježiš Kristus
TASR/Veronika Mihaliková Unsplash/K. Mitch Hodge
  • Veľkonočné sviatky menia svoj dátum každý jeden rok
  • Riadia sa totiž lunárnym kalendárom

Ako vysvetľuje IFLScience, dátum Veľkej noci je založený na lunárnom kalendári a súvisí aj s tým, aké dátumy pasujú na určité dni v týždni, teda na Veľký piatok, Bielu sobotu, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok.

Podľa slnečného kalendára, ktorý západný svet používa v každodennom živote, sa jeden rok meria jednou rotáciou Zeme okolo Slnka. To zodpovedá presne 365,2422 dňom.

Lunárny kalendár sa však zakladá na fázach Mesiaca. Jeden lunárny mesiac trvá 29,5 dňa. Celkový rok má 354 dní a niekoľko hodín, čo je o niečo menej ako slnečný rok.

Dátum Veľkej noci pre západných kresťanov, na rozdiel od východných pravoslávnych kresťanov, pripadá na prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti na severnej pologuli.

Keďže rovnodennosť nastala 20. marca tohto roku, spln „Ružového Mesiaca“ nastal vo štvrtok 6. apríla. A keďže Veľkonočná nedeľa má byť prvou nedeľou po tomto splne, tento rok pripadá na 9. apríla.

V kresťanskej súvislosti ide o to, že Veľká noc má svoje korene v židovskej Pasche. Židia v tento deň oslavujú oslobodenie ich ľudu z otroctva v Egypte, čo je významnou kapitolou histórie hebrejského národa. 

Všetky 4 evanjeliá v Novej zmluve sa zhodujú na tom, že Ježiš zomrel v piatok, niekoľko hodín pred začiatkom židovského každotýždenného sviatku Šabat. Konkrétne ide o pasáže v Biblii: Matúš 27:62, Marek 15:42, Lukáš 23:54 a Ján 19:42, uvádza sa na stránke Univerzity v Chicagu.

Je tiež známe, že v tom čase sa zároveň oslavovala aj Pascha. Evanjeliá sa však nezhodujú v tom, či Ježiš zomrel pred alebo po paschálnej večeri.

Vianoce v decembri

Čo sa týka Vianoc, ide zrejme len o dátum stanovený tradíciou. Väčšina vedcov sa už dnes domnieva, že je veľmi nepravdepodobné, že sa Ježiš skutočne narodil v decembri. Cirkev začala oficiálne sláviť tento sviatok v decembri v roku 336 pod vládou rímskeho cisára Konštantína.

Dôvodom, prečo vybrali práve december, bolo jeho prepojenie na pohanské slávnosti, ktoré sa slávili okolo zimného slnovratu 21. alebo 22. decembra. Vianoce buď vzdávali hold týmto hlboko zakoreneným pohanským tradíciám, alebo chcel cisár Konštantín pohanské sviatky urobiť irelevantnými. Podľa expertov je viac pravdepodobné, že šlo o tú druhú možnosť.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: IFLScience, TASR, UChicago

Najnovšie videá

Trendové videá