Dovolenka nie v júli, ale v októbri a namiesto Madridu Štokholm. Klíma mení cestovateľské plány
- Európa je centrom horúčav
- Postupne sa menia dovolenkové destinácie aj časové obdobia
- Európa je centrom horúčav
- Postupne sa menia dovolenkové destinácie aj časové obdobia
Síce si to, žiaľ, mnohí z nás stále neuvedomujú, avšak globálne otepľovanie je neodškriepiteľným faktom. Ovplyvňuje obyvateľov tejto planéty stále viac a viac.
V najväčšej miere ho, respektíve jeho dôsledky, môžeme pozorovať počas letných mesiacov, ktoré sú každým rokom horúcejšie, dusnejšie a pre radového človeka čoraz menej príjemné.
Po dvoch z hľadiska turizmu mimoriadne slabých letách sa v tejto sezóne oveľa viac ľudí rozhodlo vycestovať na dovolenky do zahraničia.
Destinácie turistov sa však líšili od predchádzajúcich rokov, a to najmä pokiaľ išlo o európsky kontinent, ako píše Infotourism.
Európa centrom vĺn horúčav
Podľa vedcov je totiž Európa hlavným centrom letných vĺn horúčav, informuje The Japan Times. Ich intenzita a frekvencia sa v Európe zvyšuje väčšou rýchlosťou ako v akejkoľvek časti našej planéty, vrátane západného pobrežia Spojených štátov amerických.
Štúdia s názvom Accelerated western European heatwave trends linked to more-persistent double jets over Eurasia, ktorá vyšla v júli v prestížnom časopise Nature, poukazuje na to, že tento nárast je na našom kontinente badateľný od roku 2003, keď počasie viedlo k 70-tisícom nadbytočných úmrtí.
Štatistiky dávajú výskumníkom jednoznačne za pravdu. The New York Times uvádza, že napríklad Veľká Británia zaznamenala od roku 1884 dodnes desať najteplejších rokov za posledných dvadsaťdva rokov, teda už v 21. storočí.
Pokiaľ ide o Francúzsko, Strasbourg, ležiaci na severovýchode krajiny, má v súčasnosti približne rovnaké teploty, ako mal Lyon, nachádzajúci sa 386 kilometrov južnejšie, v 70. rokoch minulého storočia.
Sever namiesto juhu a jar či jeseň namiesto leta?
Berúc do úvahy horúčavy, menia sa viaceré veci. Jednou z nich je cestovateľský itinerár. Mnohí ľudia pôsobiaci v oblasti turizmu poznamenali, že sa neustále zvyšuje počet cestovateľov, ktorí prispôsobujú svoje plány vysokým teplotám. Či už výmenou destinácií, prepracovaním denných rozvrhov alebo odložením svojich ciest o mesiac alebo dva.
Vzhľadom na tempo a trajektóriu klimatických zmien sa takéto zmeny v nasledujúcich rokoch pravdepodobne stanú bežnejšími, ale najmä nutnejšími.
Portál Zyri píše, že európsky letný cestovný kalendár sa začal posúvať do pokojnejších a chladnejších mesiacov: apríl, máj, september a október, zároveň mnohí cestujúci začínajú meniť svoje trasy smerom na sever či k pobrežiu.
Generálna manažérka a viceprezidentka cestovnej kancelárie In the Know Experiences Karen Mageeová uviedla, že od polovice júla dostáva jej spoločnosť telefonáty s prosbou, či si zákazníci môžu upraviť svoje itineráre v závislosti od počasia.
„Bolo to nové. Nepamätám si, kedy nám naposledy volali ľudia a hovorili: ‚Možno vynecháme Rím a vyberieme si mesto, z ktorého je lepší prístup na pláž.’ Alebo možno skrátili svoj itinerár v meste a rozhodli sa vyraziť na vidiek o niečo skôr, ako plánovali.“
Zyri v tejto súvislosti podotýka, že Rebecca Carterová, ktorá vedie adaptačné práce vo vzťahu ku klíme na washingtonskom think-tanku World Resources Institute, povedala, že aj keby sme dnes zastavili všetky emisie skleníkových plynov, určité množstvo dodatočného vykurovania je už zabudované v systéme.
Zároveň zdôraznila, že sme neprestali chrliť plyny otepľujúce klímu, emisie oxidu uhličitého rastú a planéta sa otepľuje rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Intenzívne horúčavy tohto leta „nie sú náhoda“, ale skôr „začiatok trendu, ktorý bude v budúcnosti bežným javom“.
Zdroje: Infotourism, The Japan Times, Nature, The New York Times, Zyri