Dovolenka pri „slovenskom mori“. Aké podmienky musíš splniť pri vstupe do Chorvátska?
- Chorvátsko láka turistov z celého sveta. Slovensko sa nenachádza medzi zelenými krajinami a tak musia Slováci dodržať určité nariadenia
- Aké podmienky musíš splniť pri vstupe do Chorvátska?
- Aké podmienky musíš splniť pri návrate na Slovensko?
- Chorvátsko láka turistov z celého sveta. Slovensko sa nenachádza medzi zelenými krajinami a tak musia Slováci dodržať určité nariadenia
- Aké podmienky musíš splniť pri vstupe do Chorvátska?
- Aké podmienky musíš splniť pri návrate na Slovensko?
Chorvátsko už pred niekoľkými mesiacmi avizovalo, že sa bude všetkými silami snažiť zachrániť turistickú sezónu. Chorvátsko je pre Slovákov jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií. Žiaľ, Slovensko nie je „zelená krajina“ a preto musíš pri vstupe do krajiny dodržať viaceré opatrenia.
Pri vstupe do Chorvátska sa musíš preukázať negatívnym PCR testom alebo anitgénovým testom nie starším ako 48 hodín. Táto doba sa počíta od času testu po čas, kedy prekračuješ hranice Chorvátska. Pokiaľ tak neurobíš, musíš zostať v karanténe 10 dní. Chorváti ponúkajú možnosť otestovať sa u nich a zostať v samoizolácii do doby, kým ti nepríde negatívny výsledok.
Karanténa sa však netýka ľudí, ktorí majú potvrdenie o zaočkovaní oboma dávkami vakcíny. Rovnako majú výnimku z karantény ľudia, ktorí prekonali COVID pred menej ako 180 dňami. Rovnako sa karanténe môžu vyhnúť aj tí, ktorí prekonali COVID-19 pred viac ako 180 dňami a zároveň sú zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu.
Opatrenia sa však môžu rýchlo meniť. Pred odchodom si tak pozri stránku mup.gov.hr, kde nájdeš aktuálne nariadenia v angličtine. Rovnako si môžeš pozrieť aj oficiálnu stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Cestovný semafor
Od 31. mája 2021 vstupuje do platnosti takzvaný cestovný semafor. Úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas pandémie COVID-19 a tiež epidemiologické zabezpečenie vstupu na územie SR tak, aby sa predišlo zbytočnému riziku opätovného zavlečenia nákazy. Pre príchod zo všetkých krajín platí povinnosť registrovať sa na e-hranici a povinnosť vedieť sa preukázať potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.
Chorvátsko podľa daného semaforu zaraďujeme do zoznamu „zelených krajín“. Po návrate na Slovensko z Chorvátska, respektíve zo všetkých zelených krajín, bude povinné absolvovať 14-dňovú domácu karanténu. Ukončiť sa dá ale negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, ktorý bude vykonaný až po príchode na územie Slovenska.
Domáca karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti, končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia. Povinnosť domácej karantény pre osobu zo zahraničia aj osoby zo spoločnej domácnosti sa nevzťahuje na zaočkované osoby, a to po 14 dňoch od podania druhej dávky mRNA vakcíny, po 28 dňoch od prvej dávky vektorovej vakcíny alebo po 14 dňoch od prvej dávky ľubovoľnej vakcíny, ak bola podaná do 180 dní od prekonania COVID-19. Do domácej karantény nemusia ísť tiež osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo osoby do 18 rokov.
Dovolenka pri „slovenskom“ mori
Ak sa chystáš práve do Chorvátska, môžeš sa rozhodnúť cestovať vlastným autom alebo si kúpiť letenku. Tie sú dostupné za veľmi priaznivé ceny. Relatívnou novinkou je možnosť cestovať vlakom spoločnosťou RegioJet. Do Chorvátska sa dostaneš len za niekoľko desiatok eur a vyhneš sa únavnému šoférovaniu.
RegioJet, bude v tohtoročnej letnej sezóne opäť prevádzkovať vlakové spojenie zo Slovenska do Chorvátska. Prvý spoj by mal na cestu vyraziť v piatok 28. mája 2021 a pôjde po novej trase: z Bratislavy cez Budapešť, Záhreb do Rijeky a Splitu.
Garantované prípojné autobusové spoje zo staníc Rijeka, Split a Gračac obslúži všetky významné dovolenkové destinácie na chorvátskom pobreží Jadranu – od Istrie až po Dubrovník. Novinkou budú nadväzné autobusové spoje do letovísk Kotor v Čiernej Hore a Neum v Bosne a Hercegovine.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: MZV SR, SITA