Dovolenka s domácim miláčikom ťa môže vyjsť majland. U európskych susedov sa šíri parazit

  • Pozor na psíka na dovolenke
  • Obľúbené destinácie hlásia problémy
pes, veterina
Archív Canva
  • Pozor na psíka na dovolenke
  • Obľúbené destinácie hlásia problémy

Pomaly sa dostávame do polovice leta a dovolenková horúčka je v plnom prúde. Mnohí Slováci si do kufrov zbalia všetko, čo potrebujú, a v mnohých prípadoch aj nepotrebujú. Jedno je však jasné – domáci miláčikovia sú súčasťou rodiny. Preto, ak ti je ľúto nechať psíka doma, nemáš sa za čo hanbiť. No mal by si na neho dať poriadny pozor. 

Infektológovia varujú, že v niektorých európskych destináciách sa rozšíril nebezpečný parazit, ktorý môže tvojmu psíkovi ublížiť. Medzi rizikové destinácie patria Španielsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko a obľúbené Chorvátsko, najmä oblasť strednej Dalmácie.

Pozor na parazita

Parazitológovia zo Slovenskej akadémie vied varujú pred šírením závažného parazitárneho ochorenia leišmaniózy, ktoré si psy prinášajú najmä z južnej Európy.

Leišmaniózu spôsobujú jednobunkové parazity prenášané muškami rodu Phlebotomus. Ochorenie môže mať vážne následky, keďže parazit napáda bunky imunitného systému, čo vedie k vážnemu poškodeniu organizmu psa.

„Leišmaniózu u psov spôsobujú jednobunkové parazity, ktoré prenášajú mušky – kútovky, bodavý hmyz z rodu Phlebotomus. Najčastejším pôvodcom ochorenia u psov je druh Leishmania infantum, ktorý k svojmu menu prišiel vďaka tomu, že táto infekcia sa historicky vyskytovala hlavne u detí,“ vysvetlila Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV pre portál Pluska.

Liečba ťa vyjde majland

Symptómy zahŕňajú zmeny na koži, úbytok svaloviny, stratu srsti, zväčšenie lymfatických uzlín a prerastanie pazúrov. Napriek tomu, že prirodzená cirkulácia leišmánie na Slovensku nebola potvrdená, počet psov infikovaných počas dovolenky v zahraničí rastie.

Liečba tohto ochorenia vie poriadne vyprázdniť peňaženku a potrápiť tvojho psíka. Na trhu aktuálne nenájdeš lieky, ktoré by ho vedeli úplne vyliečiť. Miterpáková preto odporúča prevenciu. „Použitie insekticídnych sprejov ako ochranu pred vektormi parazita a ich držanie vnútri za súmraku a úsvitu, keď sú mušky najaktívnejšie,“ odporučila. 

Po návrate z rizikovej oblasti môžeš svojho veterinára požiadať o test na prítomnosť protilátok proti tomuto parazitovi.

Pozor na prehriatie

Extrémne horúčavy spôsobili mnoho kolapsov zvierat z prehriatia. V košickej Univerzitnej veterinárnej nemocnici zaznamenali niekoľko prípadov, niektoré aj tragické. Podľa odborníkov k prehriatiu dochádza často vonku pri nadmernej fyzickej aktivite psov.

„Mylne sa majitelia domnievajú, že k prehriatiu môže dôjsť, len keď je zviera uzavreté v nejakom priestore, napríklad v aute. Najčastejšou príčinou býva prehriatie vonku, keď má pes nadmernú fyzickú aktivitu v čase veľkých horúčav. K prehriatiu môžu dôjsť aj pri nevinne vyzerajúcom aportovaní,“ priblížila veterinárna lekárka Martina Karasová z Kliniky malých zvierat UVLF.

Najohrozenejšie sú plemená s krátkou lebkou a malé psy. Symptómy prehriatia zahŕňajú nervozitu, apatiu, triašku a dezorientáciu. Odborníci radia zabezpečiť psom dostatok tieňa, vody a vyhnúť sa aktivitám počas horúcich dní. Ak spozoruješ príznaky prehriatia, je potrebné psa postupne ochladzovať a vyhľadať veterinára.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Pluska, Veda na Dosah, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá