Dovolenka v obľúbenej destinácii Slovákov zrejme zdražie. Domáci sa proti novej mene búria

  • Domáci sa neboja iba nárastu cien, no aj ďalších vecí
  • Podľa ministerstva vnútra majú zmeny aj svoje výhody
chorvátsko, pláž, dovolenka, cestovanie
Ilustračný obrázok Unsplash/Tyles Nix, Geio Tischler
  • Domáci sa neboja iba nárastu cien, no aj ďalších vecí
  • Podľa ministerstva vnútra majú zmeny aj svoje výhody

Ubehlo iba niekoľko dní, odkedy začalo v Chorvátsku platiť euro. To so sebou prinieslo radosť, no aj obavy, informuje portál Euractiv. Domáci sa totiž boja nárastu cien.

„Chorvátsko sa týmto dostáva do najužšieho jadra európskej integrácie,“ povedal o prechode na novú menu premiér Andrej Plenković.

Aj napriek tomu, že podľa analytikov je chorvátska ekonomika malá a má blízko k európskym štandardom, ľudia sa boja. Poukazujú totiž na to, že nová mena môže znamenať nedostatok hotovosti. Očakávajú, že problematické budú najmä mince. Okrem toho sa však domáci boja, že porastú ceny. Myslia si totiž, že obchodníci začnú ceny zaokrúhľovať nahor, čo následne povedie k inflácii. V novembri dosiahla inflácia 13,5 percenta. 

Zmena meny však pre mnohých znamená aj koniec s podnikaním. Ako uviedol majiteľ malej zmenárne v Záhrebe, jeho pobočka skončila v decembri. Hoci jeho biznis fungoval 30 rokov, pokračovať podľa neho nemá zmysel. Tvrdí totiž, že „zámeny všetkých iných mien predstavovali len okolo päť percent, gro tvorilo euro“.

vlajka Chorvátsko
zdroj: Unsplash/@lucijan

Podnikatelia sa snažia oklamať občanov

Ako dnes (4. januára) informoval Trend odvolávajúc sa na ČTK, sťažnosti na zvyšovanie cien potravín a služieb sa v krajine množia. Chorváti svoju nespokojnosť vyjadrujú najmä na rôznych internetových fórach s tým, že poukazujú aj na konkrétne príklady. 

Ako sa uvádza v niektorých príspevkoch, výrazné zdražovanie sa týka najmä cien v kaviarňach, v rýchlom občerstvení, pekárňach a v obchodoch s potravinami. „Máme správy z terénu, ľudia volajú a sťažujú sa. Najväčšie zdraženie je pri káve,“ uviedla podľa serveru Index.hr šéfka združenia na ochranu spotrebiteľov Ana Kněževičová.

Chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič skonštatoval, že majitelia rôznych podnikov zvyšujú ceny a snažia sa oklamať občanov. „To im neprejde,“ tvrdí s tým, že by vláda mohla podniknúť kroky proti zdražovaniu v maloobchodnom sektore. „Na stole je všetko, od čiernych listín po cenové stropy,“ dodal Filipovič.

Výhody pre cestovateľov

Kontroly na hraničných priechodoch Chorvátska s Maďarskom a Slovinskom sú od januára zrušené. Prináša to výhody pre slovenských občanov, pre ktorých je Chorvátsko jednou z obľúbených dovolenkových destinácií.

„Vstup Chorvátska do schengenského priestoru znamená pre občanov Slovenska to, že už sa nebudú musieť podrobiť hraničným kontrolám a kontrole cestovných dokladov, ak budú prekračovať chorvátsko-maďarskú a chorvátsko-slovinskú hranicu. Prejazd bude voľný,“ uviedol dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec.

Ako ďalej v tlačovej správe informoval rezort vnútra, Chorvátsko sa 1. januára tohto roku stalo 27. štátom schengenského priestoru, v rámci ktorého je možný voľný pohyb osôb a tovarov bez kontrol na vnútorných hraniciach. Tie sa môžu prekročiť na ktoromkoľvek mieste okrem cestných, železničných a iných priechodov.

„V leteckej doprave sa vstup Chorvátska do schengenského priestoru prejaví až od 26. marca 2023, čo súvisí so zmenou zimného leteckého poriadku na letný,“ tvrdí rezort. Ďalej upozorňuje občanov, aby pri vycestovaní do zahraničia mali pri sebe cestovný doklad, čo aj naďalej platí v prípade Chorvátska.

„Hoci sa v rámci štátov schengenu kontroly na vnútorných hraniciach nevykonávajú, povinnosťou občanov Európskej únie je, aby sa na území iných členských štátov Únie dokázali preukázať cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Vlastný doklad musia mať aj deti,“ zdôraznilo ministerstvo.

Rezort vnútra ďalej tvrdí, že Chorvátsko po vstupe do shengenského priestoru musí na základe schengenských pravidiel dôkladne vykonávať kontroly na svojich vonkajších hraniciach so Srbskom, Bosnou a Hercegovinou i Čiernou Horou.

„Od vstupu Chorvátska do schengenu ostatné členské štáty tohto spoločného priestoru uznávajú jej víza a povolenia na pobyt, ktoré vydalo štátnym príslušníkom tretích krajín. Tento príslušník, ktorý bude mať vydané chorvátske vízum, sa môže podľa podmienok stanovených v shengenskom acquis voľne pohybovať aj na území iných štátov,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Euractiv, TREND, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá