Dovolenka v ohrození: Chorváti sa pasujú s problémom, aký nemá obdobu
- Poznáme ho vďaka plážam, slnku a kultúre
- Tento rok sa však musí vysporiadať s náročným problémom
- Nezvláda obsluhovať nával turistov
- Poznáme ho vďaka plážam, slnku a kultúre
- Tento rok sa však musí vysporiadať s náročným problémom
- Nezvláda obsluhovať nával turistov
Chorvátsko je pre Slovákov známe svojimi slnečnými pobrežiami, plážami a historickými mestami. Balkánska krajina sa však pred začiatkom letnej sezóny musí vysporiadať s nepríjemnými okolnosťami. Aj napriek očakávaným vyšším príjmom z cestovného ruchu sa dnes krajina stretáva s nedostatkom pracovnej sily, uvádza Bloomberg.
Do povedomia ešte väčšej skupiny turistov priniesol krajinu vstup do Eurozóny a Schengenu. Odstránenie hraničných prechodov s Maďarskom a Slovinskom a prechod na jednotnú menu uľahčil príchod 95 % návštevníkov, ktorí do Chorvátska cestujú autom.
Na udržanie cestovného ruchu musia pomôcť cudzinci
Vďaka faktorom spomínaným vyššie sa podnikanie v oblasti cestovného ruchu neustále zlepšuje. Chorvátska ekonomika silne závisí od cestovného ruchu, ktorý tvorí približne jednu pätinu celkového HDP krajiny.
Miera nezamestnanosti je v Chorvátsku v súčasnosti najnižšia od roku 1982. S narastajúcim dopytom po službách (reštaurácie, ubytovacie zariadenia) sa však stále viac zamestnávateľov musí obrátiť na zahraničné trhy práce.
„Chorvátsko samo nedokáže poskytnúť dostatočný počet pracovníkov na udržanie cestovného ruchu ako svojho hlavného odvetvia,“ uviedol guvernér centrálnej banky Boris Vujčić. „Nie je tu žiadna známka toho, že by sa tento trend mal zmeniť.“
Najväčší podiel zahraničných pracovníkov v Chorvátsku pochádza z balkánskych krajín. Zlatko Borovac, ktorý spravuje päť reštaurácií, vrátane populárnej Peskarije Lokandy v Dubrovníku, uviedol, že väčšina jeho 180-členného personálu dnes pochádza zo zahraničia.
Chorváti prispôsobujú zákony, vydajú desiatky tisíc povolení
Chorvátska vláda sa už rozhodla prispôsobiť svoje pracovné zákony tak, aby podporila príchod zahraničných pracovníkov. Na pláne je zvýšenie platnosti pracovných povolení z jedného na tri roky. Zatiaľ čo v roku 2015 tamojšia vláda vydala pracovníkom z krajín mimo Európy 2 700 povolení, predpokladá sa, že ich toto leto vydá vyše 180-tisíc, uvádza iDnes.
Aj napriek týmto úsiliam však krajina stojí pred obrovskou úlohou. „Musíme rýchlo nájsť spôsob, ako zabezpečiť veľký prílev ľudí,“ povedala Iris Goldner Langová, profesorka európskeho práva na Záhrebskej univerzite.
Napriek týmto výzvam, si mnoho zahraničných pracovníkov Chorvátsko obľúbilo. 24-ročný Filipínec Emerson Lopez Ragasa, ktorý pracuje v pekárni Pan Pek v Záhrebe, môže v prímorskom štáte pracovať aj počas roka, nielen počas prázdnin, uvádza Stuff.
Z ázijskej krajiny jeho kroky najprv smerovali do katarskej Dohy. Kamarát mu však odporučil prácu v Chorvátsku, pričom začal ako asistent kuchára na ostrove Korčula. Podľa jeho slov je zrejmé, že neplánuje odísť: „Snívam o tom, že na toto krásne miesto jedného dňa budem môcť priviesť svojich rodičov.“
Aj napriek tomu, že Chorvátsko čelí výzvam súvisiacim s pracovnou silou, jeho príťažlivosť pre turistov a zahraničných pracovníkov zostáva silnou. Ako sa však bude krajina vyrovnávať s týmito výzvami, bude mať rozhodujúci vplyv na jej budúci hospodársky rast a postavenie v oblasti cestovného ruchu.
Zdroje: iDnes, Stuff, Bloomberg