Dovolenkári, pozor: Anticyklóna Nero sužuje európsku krajinu „červenou horúčavou“
- Na celom území Talianska platia najvyššie výstrahy pred horúčavami
- Teploty spôsobila anticyklóna Nero, ktorá prinesie teploty až 38 °C
- Na celom území Talianska platia najvyššie výstrahy pred horúčavami
- Teploty spôsobila anticyklóna Nero, ktorá prinesie teploty až 38 °C
Rovnako ako Slovensko, aj Taliansko čelí v týchto dňoch extrémnym horúčavám. Na celom území krajiny platia výstrahy pred „červenými horúčavami“. Môže za to anticyklóna Nero.
Ako informuje portál Euronews, červené varovania pred horúčavami platia celkom pre 16 miest po celom Taliansku s teplotami nastavenými na 40 °C. Úrady v Taliansku preto odporúčajú aj mladým, zdatným a zdravým ľuďom, aby medzi 10:00 a 18:00 zostali doma.
Extrémne vysoké teploty spôsobila anticyklóna Nero. Pomenovaná je po cisárovi obvinenom zo začatia veľkého požiaru v roku 64 n. l. v Ríme.
Varovanie pre turistov vo viacerých oblastiach
Najhoršie vlny horúčav sú na severe a v strede Talianska. Teploty na juhu zodpovedajú viac priemerom pre toto ročné obdobie.
Dve z najobľúbenejších turistických destinácií Talianska, Rím a Miláno, majú zavedené červené výstrahy. Teploty podľa predpovedí dosahujú na týchto miestach 37 °C.
Varovanie je vydané aj pre turistov v Neapole, Janove a Florencii. Medzi ďalšie talianske mestá s červenými výstrahami patrí: Bologna, Bolzano, Frosinone, Turín, Brescia, Latina, Rieti, Palermo, Verona a Perugia.
Odporúčania talianskej vlády
Vzduch v Taliansku je podľa mnohých doslova „nedýchateľný“. Anticyklóna Nero totiž so sebou priniesla do krajiny vysokú vlhkosť. Dokonca aj noci bývajú veľmi dusné. Úrady preto odporúčajú spať v dobre vetranej miestnosti či použiť ventilátor alebo klimatizáciu.
Podľa meteorológov by sa mali sparné podmienky zmeniť koncom tohto týždňa. Očakávajú aj pokles teplôt s príchodom búrok so silným nárazovým vetrom.
Odkedy juh Európy minulý mesiac zasiahla vlna horúčav, Taliansko je na čele extrémnych poveternostných podmienok. Horúčavy viedli k zvýšenému riziku požiarov a úmrtí.
Podľa talianskej vlády je nutnosťou zostať doma počas popoludnia, keď sú horúčavy najintenzívnejšie. Okrem toho odporúča vláda piť veľa vody a vyhýbať sa cvičeniu počas dňa.
Ďalšie spôsoby, ako zostať v pohode počas horúcich teplôt, sú:
- Používať opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším.
- Ak musí ísť človek von na slnko, mal by si dať klobúk a voľné oblečenie.
- Jesť radšej 4 malé jedlá ako 3 veľké.
- Jesť čerstvé potraviny a veľa zeleniny a ovocia.
- Nepiť alkohol, pretože ten zvyšuje riziko dehydratácie, vyčerpania z tepla alebo úpalu.
- Nezabudnúť na cestovné poistenie pre prípad, že by si ako turista potreboval lekárske ošetrenie.
Počasie na Slovensku
Na Slovensku dnes bude prevažne polooblačno, lokálne prechodne veľká oblačnosť. Vo východnej polovici územia sa miestami, inde len ojedinele, vyskytnú prehánky alebo búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Najvyššia denná teplota bude 28 až 33 stupňov Celzia, na Spiši a severovýchode 23 až 28 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 18 stupňov Celzia.
Fúkať bude prevažne slabý vietor, na západe západný až severozápadný vietor rýchlosťou 3 až 7 metrov za sekundu (10 až 25 km/h). Pri búrkach vietor prechodne zosilnie.
Meteorológovia predpokladajú zrážky do 10 milimetrov, pri búrkach ojedinele 10 až 50 milimetrov.
Výstrahy aj vo Francúzsku
Horúčavy v týchto dňoch sužujú aj Francúzsko. Francúzske úrady preto vyzvali horolezcov, aby odložili plánované výstupy na najvyšší alpský štít Mont Blanc. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
V oblastiach na juhu Francúzska teploty dosahujú viac ako 40 stupňov Celzia. Vysoké teploty zažívajú aj vysoké štíty Álp, čo pre horolezcov vytvára zradné podmienky.
Úrady vo francúzskych Alpách v departemente Horné Savojsko uviedli, že na bežných trasách existuje vyššie riziko zosuvu skál, ako aj vzniku nových trhlín na ľadovcoch.
Počas vlaňajšej júlovej vlny horúčav sa podmienky na všetkých siedmich trasách vedúcich na 4 807 metrov vysoký vrch zhoršili do takej miery, že výstup zvládli iba najskúsenejší horolezci, píše AFP.
Za bežných letných podmienok denne vystúpi na vrchol najvyššieho alpského štítu približne 100 až 120 horolezcov.
Zdravotnícke úrady vyhlásili v 50 z 96 departementov pevninského Francúzska druhý najvyšší stupeň výstrahy pred horúčavami a v niektorých oblastiach zvažujú aj maximálnu, červenú kategóriu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, TASR, SHMÚ