„Dovolenková horúčka“ ochromila európske letiská. Tieto miesta sú na tom najhoršie (REBRÍČEK)
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde
- Tisíce cestujúcich sa presúvajú do exotických oblastí
- Týmto letiskám sa radšej vyhni, sú najhoršie v Európe

- Dovolenková sezóna je v plnom prúde
- Tisíce cestujúcich sa presúvajú do exotických oblastí
- Týmto letiskám sa radšej vyhni, sú najhoršie v Európe
Letisko Gatwick v Londýne bolo označené za najhoršie v Európe, pokiaľ ide o maximálny počet prerušených letov. Nie je však jediné.
Ako uvádza portál Travel and Leisure, letiská sú preplnené a prevláda tam chaos. Zisti, ktoré sú v Európe na tom najhoršie, pokiaľ ide o meškania a zrušenia letov.
Meškanie a rušenie letov
Tisíce cestujúcich sa počas letnej dovolenky presúvajú do exotických, alebo, naopak, chladnejších oblastí. Pre každého dovolenkára je ideálne, ak sa vyhne situáciám, keď zostane „uväznený“ na letisku.
V tomto prípade odporúča spoločnosť AirHelp na ochranu práv cestujúcich, aby si sa vyhol niektorým letiskám v Európe.
Podľa zistení spoločnosti AirHelp bolo len na londýnskom letisku Gatwick odrieknutých alebo meškalo vyše 15 minút už viac ako 50 percent letov.
Zástupca letiska sa snažil vysvetliť tento fenomén slovami: „Gatwick má viac letov smerujúcich do Európy než ktorékoľvek iné anglické letisko, čo spôsobuje neprimeraný vplyv na meškania.“
Chaos sa šíri aj na letiskách v Lisabone, Paríži, Miláne či Antalyi.
Najchaotickejšie letiská v Európe:
1. Letisko Londýn-Gatwick, Británia
2. Letisko Humberta Delgada, Portugalsko
3. Kodanské letisko, Dánsko
4. Letisko Charlesa de Gaulla, Francúzsko
5. Letisko Antalya, Turecko
6. Medzinárodné letisko Sabihy Gökçenovej, Turecko
7. Letisko Leonarda da Vinci-Fiumicino, Taliansko
8. Letisko Manchester, Británia
9. Letisko Miláno-Malpensa, Taliansko
10. Letisko Frankfurt nad Mohanom, Nemecko
Vysoké preťaženie, 33-tisíc letov denne
O chaotickej situácii na letiskách sme ťa informovali už pred pár dňami. S nástupom vrcholu letnej sezóny sa v Európe očakáva približne 33-tisíc letov denne v priebehu najbližších ôsmich týždňov. Podľa správy portálu The Times to predstavuje približne 8-percentný nárast oproti minuloročnej letnej sezóne.
Eurocontrol varuje, že cestujúci na letiskách v Remeši a Marseille vo Francúzsku, Aténach a Budapešti by mali očakávať „vysoké preťaženie“.
Podobné upozornenie bolo tiež vydané aj pre Londýn, Barcelonu, Brusel, Budapešť, Nikóziu, Varšavu a Záhreb, kde sa problémy najviac prejavujú počas piatkových špičiek a letných víkendov.
Preťaženie na týchto letiskách môže spôsobiť meškanie letov a presmerovanie lietadiel na dlhšie trasy, aby sa vyhli problémovým oblastiam.
„Toto leto bude v Európe náročné, pretože máme menej dostupného vzdušného priestoru kvôli vojne na Ukrajine a vojenským potrebám. Potrebujeme, aby každý plnil svoju úlohu. Letiská musia byť dobre personálne vybavené, je nevyhnutné, aby (letové prevádzkové služby) poskytovali dostatočnú kapacitu a letecké spoločnosti dodržiavali svoje letové plány,“ uviedol generálny riaditeľ Eurocontrolu Raúl Medina.
Obmedzený vzdušný priestor
Denné predpovede počtu letov stále nedosahujú úroveň z roka 2019, odvtedy došlo k zníženiu počtu letových dispečerov čiastočne v dôsledku pandémie a s tým súvisiacich náborových problémov.
Portál upozorňuje okrem iného aj na to, že vzrástla aj možná hrozba štrajkov zamestnancov letísk a leteckého personálu.
Podľa Medinu nedávno zvýšená vojenská aktivita viedla k obmedzeniu dostupného vzdušného priestoru až o 20 percent. To znamená, že niektoré riadiace strediská majú teraz omnoho viac práce v dôsledku presmerovaných letov.
Podľa Willieho Walsha, šéfa Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA), vyslovili letecké spoločnosti vážne obavy týkajúce sa riadenia letovej prevádzky.
Podľa jeho vyjadrenia sa v júni vyskytlo neobvykle veľa prerušení letovej prevádzky, čo sa v tomto období bežne nestáva.
„Máme tu chaotickú situáciu, keď sme svedkami takmer každodenných štrajkov riadenia letovej prevádzky, čo nenarúša dopravu len vo Francúzsku, ale aj v celej Európe, pretože to núti letecké spoločnosti presmerovať lety do iných krajín,“ uviedol Walsh.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Travel and Leisure, Archív SIU, The Times