Dovolenkové destinácie bojujú proti náporu turistov: Zabudni na preplnené pláže, luxus zažiješ len 500 km od Bratislavy
- Slováci si už plánujú dovolenky, približne polovica sa chystá oddychovať v zahraničí
- Mnohí trávia dovolenku na Slovensku, obdivujú krásnu prírodu a liečivé pramene
- U Slovákov rozhoduje nielen rozpočet, ale aj atraktivita konkrétnej destinácie
- Slováci si už plánujú dovolenky, približne polovica sa chystá oddychovať v zahraničí
- Mnohí trávia dovolenku na Slovensku, obdivujú krásnu prírodu a liečivé pramene
- U Slovákov rozhoduje nielen rozpočet, ale aj atraktivita konkrétnej destinácie
Letná sezóna je už za dverami a s ňou aj čas hromadného cestovania Slovákov za oddychom. Mnohí majú dovolenky vybrané už mesiace dopredu, iní čakajú na čo najvýhodnejšie ponuky.
Cestovanie je, nielen pre Slovákov, obľúbeným spôsobom relaxu a objavovania nových miest. Obľúbenými dovolenkovými destináciami Slovákov sú Egypt, Turecko či Taliansko a Španielsko.
Napriek popularite zahraničných dovoleniek sa pre mnohých Slovákov čoraz viac stáva atraktívna dovolenka na Slovensku. Vyplýva to aj z ankety Startitup, v ktorej až 31 % hlasujúcich uviedlo, že sa chystajú dovolenkovať na Slovensku.
Slováci sa o tom, ako strávia dovolenku, rozhodujú aj podľa svojho rozpočtu či atraktivity danej destinácie. Slováci najčastejšie vyhľadávajú výnimočnú prírodu, ale aj možnosť relaxu, čo oceňuje až 43 % hlasujúcich v ankete.
Tip: Plnohodnotná dovolenka, ktorá príliš nezaťaží rodinný rozpočet, sa dá nájsť aj na Slovensku. Napríklad v Thermal Šírava SPA resort je možné si vybrať pobyt podľa každého preferencií – na svoje si prídu ako dospelí, tak aj deti.
Podľa čoho sa Slováci rozhodujú o dovolenkovej destinácii
Najviac Slovákov si vyberá dovolenky podľa recenzií – potvrdili to aj v ankete Startitup. Okrem toho podstatnú úlohu v rozhodovaní o dovolenke zohráva aj rozpočet.
Podľa ankety Slovákov najviac lákajú čisté more a pláže, ale aj okolitá príroda a možnosti spoznávania okolia. Mnohí si dovolenkovú destináciu vyberajú aj podľa počasia – je pre nich dôležité, aby mali teplo.
Väčšina hlasujúcich si dovolenky plánuje niekoľko mesiacov, nájdu sa však aj takí, ktorí čakajú na čo najvýhodnejšie ponuky.
Rozhoduje aj cena, ideálna dovolenka je ležanie pri vode
Slováci sa o tom, kde strávia dovolenku, rozhodujú aj na základe svojho rozpočtu. 45 % hlasujúcich je ochotných za dovolenku na jednu osobu minúť do 500 eur.
32 % hlasujúcich má rozpočet do 1 000 eur na osobu a 22 % ľudí vie za dovolenku na jednu osobu zaplatiť až do 1 500 eur na osobu. Pre polovicu hlasujúcich je ideálnou dovolenkou ležanie na pláži.
Slováci však majú radi aj prírodu a až 43 % si predstavuje ideálnu dovolenku ako kombináciu vody a prírody. Len 7 % hlasujúcich si zvolilo možnosť aktívneho oddychu.
Tip: Ideálna dovolenka sa dá stráviť aj na Slovensku. Napríklad v Thermal Šírava SPA resort ponúkajú pobyty, v ktorých cene sú zahrnuté raňajky formou bufetových stolov, servírovaná večera, neobmedzený vstup do ThermalParku, relaxačný či geotermálny bazén a mnoho ďalších aktivít.
Slovenský rezort si získal srdcia návštevníkov
Rezort Thermal Šírava si krátku dobu svojej existencie si rezort získal srdcia návštevníkov a stal sa najnavštevovanejším turistickým zariadením v širokom okolí.
Ide o moderné zariadenie s nerezovými bazénmi s rôznou teplotou vody aj bazén s protiprúdom. V rezorte sa nachádza kaviareň a reštaurácia či vodný svet s množstvom šmýkačiek.
Dospelí si môžu užiť aj bezplavkovú saunovú zónu alebo vyskúšať saunové ceremoniály. Thermal Šírava SPA resort sa nachádza neďaleko Zemplínskej šíravy, ktorá je obľúbeným letným kúpaliskom.
Pred teplom sa schovávajú v lesoch či na kúpaliskách
Mnohí Slováci pred dovolenkou v zahraničí uprednostňujú čaro rodnej krajiny. Vyplynulo to aj z ankety Startitup. „Každý rok sme na Slovensku a obdivujeme pamiatky. V horúčavách navštevujeme kúpaliská,“ napísal Martin.
Okrem kúpalísk sa viacerí pred horúčavami chodia schladiť do lesa. „S deťmi väčšinou trávime dovolenky na Slovensku. Máme množstvo krásnej prírody a chceme im ju ukázať. Navyše, v lese je v horúčavách príjemne chladno,“ vyjadrila sa zase Katka.
Tip: Ideálna dovolenka s deťmi sa dá stráviť aj na Slovensku. Napríklad v Thermal Šírava SPA rezort, v ktorom je je množstvo šmýkačiek a bazénov, v ktorých je možné zažiť aj simuláciu morských vĺn.
Výnimočná Zemplínska šírava
Vodnú nádrž Zemplínska šírava vybudovali v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. V minulosti sa toto územie veľmi výstižne označovalo ako „podvihorlatské blatá“. Priemerná hĺbka nádrže je len 3,5 m, pričom jej rozloha sa pohybuje v závislosti od stavu vody od 22 do 35 km2.
Na jej severnom pobreží je množstvo turisticko-rekreačných zariadení. V strediskách sú požičovne člnov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží a windsurfingov.
Strediská sú tiež turistickým východiskom do Vihorlatských vrchov. Z lodného prístavu pravidelne premávajú vyhliadkové výletné lode a na Zemplínskej šírave sú výborné možnosti na rybolov.
Východná časť Zemplínskej šíravy (približne pätina jej plochy) je chránenou ornitologickou rezerváciou. Žije tam takmer 100 druhov vodného vtáctva, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené.
Len niekoľko metrov od vodnej nádrže Zemplínska šírava sa nachádza Thermal Šírava SPA resort. Z niektorých jeho izieb je výhľad priamo na vodnú nádrž. V cene ubytovania je aj vstup do ThermalParku, ktorý sa nachádza niekoľko metrov od hotela.
Pozri si ubytovanie priamo s výhľadom na Zemplínsku šíravu →
Slováci vyhľadávajú liečivé pramene
Mnohí na Slovensku vyzdvihujú krásnu prírodu a množstvo prírodných či umelých kúpalísk. Obľúbené sú aj liečivé pramene, ktorých je v našej krajine pomerne dosť.
Napríklad v Thermal Šírava SPA resort je geotermálona voda zo sopečnej zeme Vihorlatského pohoria. Voda používaná v bazénoch Thermalparku Šírava je stará 6- až 10-tisíc rokov a prvýkrát v terajšom zložení vytryskla po prehĺbení vrtu GTH-1 v roku 2012.
Týmto počinom sa podarilo zvýšiť mineralizáciu vody a tým priamo aj zvýšiť priaznivé účinky geotermálnej vody z vrtu GTH-1 na ľudský organizmus. Pozri si viac o liečivej vode →
Liečivé pramene
Geotermálna voda sa využíva vo viac ako štvrtine bazénov v slovenských rekreačných zariadeniach, akvaparkoch či kúpeľoch. Ide o jedno z najčastejších priamych využití geotermálnej energie v praxi.
Aj vďaka bohatému obsahu minerálov má kúpanie v týchto bazénoch priaznivý vplyv na zdravie a slovenskí, ale aj zahraniční dovolenkári túto možnosť aj hojne využívajú.
Liečivé účinky minerálnych vôd sú širokospektrálne, využívajú sa pri ochoreniach pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, ale aj pri neurologických, urologických, gynekologických či dermatologických problémoch, zápaloch aj chronických ťažkostiach.
Obsah geotermálnych vôd je rôzny, spravidla sa v nich nachádzajú desiatky minerálnych látok, pričom najčastejšie zastúpenie mávajú hydrogénuhličitany, vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán či sírany.