Dovolenkové destinácie majú toho dosť, trápia ich húfy turistov. Prijali tvrdé opatrenia
- Mnohé európske veľkomestá sú rok čo rok preplnenejšie
- Kvantum turistov je neúnosné, a tak krajiny zaviedli prísne opatrenia, aby sa ich zbavili
- Mnohé európske veľkomestá sú rok čo rok preplnenejšie
- Kvantum turistov je neúnosné, a tak krajiny zaviedli prísne opatrenia, aby sa ich zbavili
Nadmerný počet turistov sa stal výzvou pre mnohé populárne európske destinácie. Tieto miesta, kedysi známe pre svoju krásu, pokoj a jednoduchosť, teraz čelia preplneným uliciam, nedostatku ubytovania, znečisteniu a škodám na životnom prostredí.
Dôsledkom toho sa niektoré z týchto destinácií rozhodli zmeniť svoje prístupy a zaviesť opatrenia na kontrolu nadmerného turizmu, píše Forbes.
Poplatky a obmedzenia pre turistov
Napríklad Benátky sa stali symbolom preplnených ulíc a kanálov. Mesto už zaviedlo vstupné poplatky pre turistov vo výške 3 až 10 eur za vstup na jeho ostrovy. Grécko prijalo systém časových intervalov pre návštevníkov Akropoly, aby sa minimalizoval preplnený počet turistov v tomto historickom mieste.
Napriek tomu, že tieto opatrenia môžu mať negatívny vplyv na miestnu ekonomiku, sú nevyhnutné pre ochranu kultúrneho dedičstva a životného prostredia. Hordy turistov prichádzajúcich do týchto destinácií vedú k dlhým radom a chaosu, čo vplýva nepriaznivo nielen na miestnych obyvateľov, ale aj ma samotných turistov.
Zákaz dopravy s cieľom zníženia počtu návštevníkov
V susednom Rakúsku sa mesto Hallstatt stalo príkladom problémov spôsobených nadmerným turizmom. Súčasný počet obyvateľov (približne 700) čelí až 10 000 návštevníkom denne počas hlavnej sezóny. Miestni obyvatelia zaviedli protesty a žiadajú obmedzenie počtu denných turistov a zákaz autobusov po 17:00.
Podobným problémom čelí aj Amsterdam. Holandské mesto sa rozhodlo zakázať vstup výletným lodiam do hlavného prístavu, a to ako súčasť širšej kampane na reguláciu turistických tokov.
Obmedzený prístup k pamiatkam
V Taliansku sa rôzne destinácie rozhodli prijať opatrenia na obmedzenie nadmerného turizmu. Rím zaviedol obmedzenia prístupu k fontáne di Trevi a Španielskym schodom. Florencia zakázala nové krátkodobé súkromné dovolenkové prenájmy vo svojom historickom centre.
Mnoho miest v Taliansku zaviedlo vysoké pokuty za porušenie pravidiel, napríklad sedenie na historických pamiatkach alebo nosenie nevhodného oblečenia.
V Dubrovníku sa zase zaviedli opatrenia na odkladanie batožiny a obmedzenia správania sa na verejných priestranstvách. Dubrovník zakazuje kufre na kolieskach v snahe riešiť hluk z cestovného ruchu. Od novembra budú v niektorých častiach mesta zavedené povinné skrinky, ktoré zakazujú cestovanie s batožinou.
Turistov vnímajú ako „škodcov“
Francúzske mestá ako Paríž a Nice sa rozhodli presadzovať lepšiu reguláciu turistických tokov. Starostka Nice dovolila v uliciach nainštalovať nezvyčajné kúsky pouličného umenia, ktoré majú turistov odradiť od preplnených miest. Ide o obraz veľkých pascí na potkany, ktoré majú slúžiť na likvidáciu turistických škodcov.
Grécko sa s jeho bohatým kultúrnym dedičstvom rozhodlo prijať opatrenia na ochranu svojich archeologických nálezísk. Akropola v Aténach je terčom obrovského počtu návštevníkov.
Aby sa minimalizovalo riziko poškodenia tohto pamätníka a skrátila doba čakania, bude do areálu vpustených maximálne 20-tisíc ľudí denne a počet návštevníkov obmedzia aj na hodinu.
Mnohé z týchto opatrení môžu zasiahnuť miestnu ekonomiku, ale zároveň sú dôležité pre zachovanie kultúrneho dedičstva, životného prostredia a kvality života obyvateľov.
Zatiaľ čo turizmus prináša ekonomické výhody, jeho nadmerný vplyv môže viesť k znehodnoteniu a poškodeniu týchto nádherných miest. Miestne a národné vlády sa preto usilujú nájsť rovnováhu medzi udržateľným turizmom a ochranou miestnej kultúry a životného prostredia.
Zdroje: Forbes, UNWTO, BBC, Schengen Visa Info