Dovolenkové „peklo“: Turistov otáčajú pred bránami hotelov, tí nemajú kam ísť
- Hotely trápi nedostatok vody pre hostí
- Voda je dostupná len v obmedzených časoch
- Hotely trápi nedostatok vody pre hostí
- Voda je dostupná len v obmedzených časoch
Agrigento, malebné mesto na kopci na Sicílii, čelí krutému suchu, ktoré ohrozuje jeho turistický ruch. Pod starobylými chrámami a ruinami údolia sa skrýva spletitý akvadukt, ktorý kedysi dodával vodu do mesta. Dnes je však akvadukt, rovnako ako aj modernejšie vodovodné systémy, vyschnutý.
Malé hotely a penzióny v Agrigente a okolí sú nútené odmietať turistov. Nemôžu im zaručiť základné potreby, ako je splachovanie toalety a sprchovanie po horúcom dni. Sicília zaviedla v marci prísne vodné obmedzenia, aby sa vyrovnala s neutíchajúcim suchom. Mnohí obyvatelia musia znížiť spotrebu vody až o 45 %. Informuje o tom CNN.
Alternatívne ubytovanie
Kohútiky sú často vypnuté a voda je dostupná len v obmedzených časoch. To má zničujúci vplyv na cestovný ruch, jeden z hlavných pilierov sicílskej ekonomiky. Turisti na online fórach zvažujú, či vôbec navštíviť postihnuté oblasti.
Hotely sa snažia zmierniť dopady situácie a ponúkajú klientom alternatívne ubytovanie v iných častiach ostrova. Napriek snahám sa však zdá, že sucho zasiahne Agrigento a jeho turistický ruch na dlhší čas.
Na problém s nedostatkom vody upozorňuje aj The Guardian. Zrážky sa od roku 2003 znížili o 40 % a odborníci predpovedajú, že tretina Sicílie bude do roku 2030 púšťou.
Negatívne recenzie
V penzióne Le Cinque Novelle v centre Agrigenta, kde vládnu prísne vodné obmedzenia, sa majitelia snažia ušetriť každý liter. Nainštalovali filtre na sprchy a umývadlá, no ich hostia nie sú spokojní.
„Už pred príchodom sa nás pýtajú, či máme vodu,“ sťažuje sa Giovanni Lopez, majiteľ penziónu, pre CNN. „Nevieme im s istotou odpovedať a situácia sa každým dňom zhoršuje. Celý turistický sektor je postihnutý a hrozí nám vážna ekonomická kríza. Cestovný ruch je pre Sicíliu kľúčový, takmer každý sa naň spolieha.“
Sicílska regionálna vláda požiadala Rím o dotácie na dovoz vody z pevniny, ale zatiaľ neexistuje žiadny konkrétny plán pomoci.
Kancelária talianskej ministerky cestovného ruchu Diany Santanchè na otázky CNN nereagovala, no v apríli uviedla, že Sicília by sa mala zamerať na rozloženie turistickej sezóny a vyhnúť sa sústredeniu len na leto, keď sú problémy s vodou najakútnejšie.
Zúfalí turisti zanechávajú na internete negatívne recenzie a pýtajú sa, či má zmysel navštíviť Agrigento v tomto období. Hotely sa snažia zmierniť dopady situácie, ale bez dostatočného prísunu vody a bez jasného plánu pomoci od vlády sa zdá, že sucho zasiahne Agrigento a jeho turistický ruch na dlhší čas.
Leto na Sicílii sa stáva nočnou morou
Minulý rok museli čeliť ničivým lesným požiarom, ktoré prinútili mnohých evakuovať a odložiť plánované dovolenky. Tento rok sa k tomu pridáva ďalší vážny problém: nedostatok vody.
Zmena klímy, ktorú spôsobuje ľudská činnosť, dramaticky ovplyvňuje Európu. Teploty stúpajú rýchlejšie ako na akomkoľvek inom kontinente a Sicília sa nachádza priamo v epicentre tejto zmeny. V auguste 2023 tu bol prekonaný rekord v teplotách, keď v Syrakúzach namerali neuveriteľných 48,8 stupňov Celzia (119,8 stupňov Fahrenheita).
Väčšine ľudí na ostrove nie je nedostatok vody cudzí, mnohí majú na strechách nádrže na zachytávanie dažďovej vody. Ale aj tieto systémy zápasia s nedávnymi predĺženými obdobiami sucha. Informuje o tom Euronews.
Sucho sužuje aj iné časti Talianska, no Sicília je jediná, ktorá bola klasifikovaná ako extrémna, čo je najvyššia úroveň sucha podľa Talianskeho národného inštitútu pre ochranu a výskum životného prostredia (ISPRA).
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: CNN, The Guardian , Euronews