Dovolenkový raj Slovákov zasiahlo zemetrasenie so silou až 7,0 stupňa
- Obľúbenú dovolenkovú destináciu ničí zemetrasenie
- Zatiaľ je možnosť cunami vylúčená
- Obľúbenú dovolenkovú destináciu ničí zemetrasenie
- Zatiaľ je možnosť cunami vylúčená
Obľúbenú dovolenkovú destináciu v Ázii, konkrétne ostrov Jáva a Bali, v piatok poobede zasiahlo silné zemetrasenie magnitúdou 7,0. Po zistení, že epicentrum sa nachádza v hĺbke 594 kilometrov, indonézska geologická agentúra vylúčila cunami, uvádza Hindustan Times.
Podľa zatiaľ dostupných informácií zatiaľ neboli hlásené žiadne vážne škody ani obete, ako o tom informuje agentúra AFP. „Nemyslím si, že dôjde k poškodeniu, ale stále to sledujeme,“ povedal Abdul Muhari, hovorca národnej agentúry pre katastrofy.
Podľa americkej geologickej služby USGS malo zemetrasenie magnitúdu 7,0 a nastalo o 16.55 h miestneho času. Indonézska agentúra pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku vylúčila riziko vzniku vĺn cunami po tom, ako sa zistilo, že epicentrum otrasov sa nachádza v hĺbke 594 kilometrov.
Indonéziu – krajinu s viac ako 270 miliónmi obyvateľov – postihujú zemetrasenia, sopečné erupcie a cunami pomerne často, pretože sa nachádza na oblúku sopiek a zlomových línií v Tichomorskej panve, známom ako Ohnivý kruh.
#earthquake M 7.0 – JAVA, INDONESIA – 2023-04-14 09:55:46 UTC pic.twitter.com/txYMwKnnbZ
— SSGEOS (@ssgeos) April 14, 2023
Žiadne hlásené škody
Podľa miestneho zamestnanca hotela Mustika v Tubane, boli otrasy slabé a nevidel žiadne škody, povedal pre agentúru Reuters. „Všetci hostia vyšli zo svojich izieb a vychádzali pred hotely. Žiadne škody však nevznikli,“ prezradil zamestnanec.
Rovnakú provinciu ako teraz zasiahlo zemetrasenie aj v novembri s magnitúdou 5,6, pri ktorom zahynulo 602 ľudí, pripomína Daily Mail.
V roku 2004 mimoriadne silné zemetrasenie v Indickom oceáne vyvolalo mohutné vlny cunami, ktoré v desiatke krajín zabili viac ako 230 000 ľudí, väčšinu z nich v indonézskej provincii Aceh.
Silné zemetrasenie bolo začiatkom roka cítiť aj v Turecku a Sýrii, pri ktorých zahynuli desaťtisíce ľudí. Už vtedy vedci varovali, že v dôsledku týchto zemetrasení by mohlo dôjsť k destabilizácii zlomových línií na celom svete, pripomína anglický denník.
Správu budeme aktualizovať
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Hindustan Times, Reuters, Daily Mail