Dovolenkový raj zavádza bič na turistov: Za prechádzku ti hrozí pokuta takmer 2 000 eur

  • Ak sa tento rok chystáš do Španielska, mal by si si dať veľký pozor
  • V obľúbenej lokalite ti hrozí poriadne mastná pokuta
dovolenka, žena, obloha
Ilustračné foto freepik, SIU
  • Ak sa tento rok chystáš do Španielska, mal by si si dať veľký pozor
  • V obľúbenej lokalite ti hrozí poriadne mastná pokuta

Dovolenkári často vyhľadávajú Španielsko ako destináciu pre svoje výlety. Ak plánuješ tento rok navštíviť túto krajinu aj ty, mal by si byť veľmi opatrný.

Medzi obľúbené miesta patrí pobrežné mesto Benidorm. Práve tam je dôležité, aby si dodržiaval určité pravidlá. Ako upozorňuje portál Daily Star, inak sa ti môže stať, že dostaneš vysokú pokutu. 

Pokuta do 1 200 eur

Ak uvažuješ o nočnej prechádzke na pobreží Costa Blanca, dôkladne si to premysli. Na pláži by si nemal byť od polnoci do siedmej hodiny ráno. Ak toto pravidlo porušíš, môžeš dostať pokutu v rozmedzí od 650 do 1 200 eur.

„Pravidlo bolo zavedené, aby sa znížilo riziko akýchkoľvek nehôd spojených s kúpaním v čase, keď nie sú k dispozícii plavčíci,“ ozrejmili experti.

Navyše, ak ťa načapajú pri vyzliekaní sa na pláži, ktorá nie je určená pre nudistov, čaká ťa pokuta až do 655 eur. V Španielsku nájdeš veľa nudistických pláží, takže ak máš chuť opaľovať sa bez plaviek, máš z toho na výber dosť.

Taliansko obmedzí autá

Bič na turistov zavádza aj iná obľúbená dovolenková destinácia. Ako sme ťa informovali, Taliansko pripravuje novinku. V niektorých nových oblastiach zakážu alebo aspoň značne obmedzia autá.

Ide o panoramatické cesty s nádhernými výhľadmi a čarovnou prírodou, ktoré sú najmä v lete cieľom veľkého počtu áut. Krajina sa už pokúšala inými spôsobmi ochrániť pred prívalom automobilov, no neúspešne.

Benátky taliansko
zdroj: Unsplash/Angelo Casto

Panoramatické cesty lákajú na nádherné výhľady a malebné scenérie, no častým problémom je preplnenosť autami, bicyklami a motorkami. Taliansko sa to snaží riešiť zákazmi alebo výraznými obmedzeniami dopravy.

Diskusia o tom, ako riešiť preťažené oblasti, nie je nová. Roky sa sporia o najlepšie riešenia, ako je prípad Dolomitov a ich priesmykov. Napríklad v auguste 2022 na priesmyku Sellajoch zaznamenali až 4 160 vozidiel za jeden deň, informuje Merkur.de.

Za porušenie zaplatíš

Intenzívna premávka stresuje nielen ľudí, ale aj zvieratá a rastliny v oblasti. Preto v mnohých častiach Talianska zavádzajú tzv. nízkoemisné zóny. Cieľom je výrazne obmedziť počet turistických áut a nahradiť ich autobusmi, lanovkami a bicyklami. Kto pravidlá poruší, čakajú ho pokuty.

Existuje však jeden problém. Talianske zákony neumožňujú zavádzať mýtne pre autá na regionálnej úrovni. Zmeny v pravidlách cestnej premávky, ktoré musí schváliť senát, by mohli v budúcnosti uľahčiť nové obmedzenia pre motoristov, najmä v oblastiach zapísaných do svetového dedičstva UNESCO.

Aj keď na týchto cestách nemajú byť mýta, regionálni úradníci by mohli stanoviť limit pre počet vozidiel, ktoré smú vstúpiť. Toto sa netýka len Dolomitov, ale aj ciest v oblasti Cinque Terre v Ligúrii, ktoré sú ďalšími kandidátmi na zavedenie obmedzení pre autá.

Pláž bez rozložených ležadiel

Aj iná destinácia, do ktorej sa v letných mesiacoch každoročne vyberajú tisícky Slovákov, prijala nový zákon. Tento zákon, ktorý sa týka predovšetkým organizácie priestoru na gréckych plážach, prichádza práve včas pred letnou sezónou, informuje Greep Reporter.

S jeho pomocou chce vláda zabrániť preplnenosti pláží a zlepšiť prístup verejnosti k obľúbeným pobrežiam v malebnom Grécku. S pochopením turistov sa však zmeny stretnú len ťažko.

na snímke je žena na lehátku
zdroj: pixabay

Zákon stanovuje, že až 70 percent priestoru na akejkoľvek pláži musí zostať bez rozložených ležadiel, čím sa značne obmedzí ich počet. V chránených oblastiach sa táto požiadavka zvyšuje až na 85 percent.

Taktiež sa zavádza pravidlo, podľa ktorého musí byť medzi ležadlami a hranicou morskej vody zachovaná minimálna vzdialenosť štyroch metrov, čo má zabezpečiť ľahší prístup k vode. Turisti sa tak po novom nebudú mať kde „vyvaliť“.

Ďalším zaujímavým opatrením je vytvorenie takzvaných „nedotknuteľných pláží“ v ekologicky bohatých oblastiach, kde budú ležadlá úplne zakázané.

Zdroje: Daily Star, Archív SIU, Archív SIU, Merkur.de, Greek Reporter

Najnovšie videá

Trendové videá