Doživotná renta a ochranka pre premiéra, poslanci rokujú o lex atentát

  • V utorok pokračuje posledná riadna schôdza pred letnou prestávkou
  • Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
Schôdza NR SR 18.6.
NAŽIVO: V parlamente pokračuje 15.schôdza, poslanci majú rokovať o lex atentát Startitup/Gabriel Bezuška
  • V utorok pokračuje posledná riadna schôdza pred letnou prestávkou
  • Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente

V utorok (18.6.) sa poslanci vrátili do parlamentných lavíc. V utorok ráno sa bude prerokovávať viacero návrhov predložených ministerstvom financií. Popoludní sa začnú diskusie o tzv. lex atentát, čo je zákon zameraný na zlepšenie bezpečnostnej situácie v krajine, informuje TASR. Parlament najprv rozhodne, či sa tento zákon bude posudzovať v skrátenom legislatívnom konaní. 

Detaily lex atentát, ako doživotná renta vo výške poslaneckého platu pre predsedu vlády aj predsedu parlamentu (ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia) či služobné auto so šoférom a ochrankárom, priniesli kritiku opozície. Podmienky na vymenované výhody totiž aktuálne spĺňa iba premiér Robert Fico (Smer-SD).

Návrh zákona obsahuje aj zákaz zhromažďovania v okruhu 50 až 100 metrov od sídiel vysokých štátnych orgánov. Počíta aj s novými dôvodmi na zákaz zhromaždenia, chce napríklad zamedziť protestom pred obydliami politikov.

Poslanci posunuli zákon o krajinnom plánovaním do druhého čítania

Poslanci poslali do druhého čítania zákon o krajinnom plánovaní, o ktorom rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Cieľom tohto zákona je zvýšiť a zlepšiť ochranu krajiny a jej hodnôt. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) uviedlo, že tento zákon vytvorí nástroj na integrovaný manažment krajiny, aby sa zabezpečil udržateľný rozvoj a starostlivosť o životné prostredie, píše SITA.

Podľa MŽP je zákon zameraný aj na posudzovanie hodnôt krajiny a stanovenie požiadaviek na ich ochranu a starostlivosť, čo patrí medzi dôležité úlohy krajinného plánovania.

Poslanci taktiež zrýchlene prerokujú návrh na predĺženie úľavy zo sociálnych odvodov pre farmárov. Do Trestného zákona sa nezavedie nový trestný čin hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky a Európskej únie (EÚ). Poslanci parlamentu dnes neschválili novelu Trestného zákona, ktorá pochádza z dielne hnutia Slovensko.

„V súčasnosti je hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale hanobenie symbolov Európskej únie nie je trestnoprávne explicitne upravené. V minulosti boli činy za pálenie vlajky Európskej únie posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale neskôr boli preklasifikované len ako priestupok. Sme však toho názoru, že je dôležité chrániť symboly, ktoré predstavujú hodnoty, na ktorých je založená spoločnosť,“ vysvetľovali poslanci hnutia Slovensko.

Parlament začal rokovať o lex atentát

Po 14:00 v parlamente poslanci začali rokovať o skrátenom legislatívnom konaní o balíku opatrení lex atentát. Návrh zákona, ktorý predložil podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), má za úlohu postarať sa o maximálnu bezpečnosť predsedu vlády aj po odchode z funkcie. 

„Ako doživotná renta zabezpečí Robertovi Ficovi lepšiu bezpečnosť? Tento zákon vôbec nemusí ísť v skrátenom legislatívnom konaní,“ vyhlásil poslanec Michal Šipoš (Slovensko). Do rozpravy k návrhu na zrýchlenie konanie o balíku sa prihlásilo sedem poslancov. 

„Prečo teraz na rýchlo treba prijímať opatrenia? Treba na to legitímnu debatu, domnievam sa, že to čo treba riešiť, v tom návrhu nie je,“ uviedla poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Poslanec a policajný exprezident Tibor Gašpar v parlamente obhajoval zrýchlené konanie k návrhu lex atentát.

 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá