Doživotný plat, ochranka a auto pre premiéra a predsedu parlamentu. Veľké návrhy zmien po atentáte na Fica

  • Rovnaké výhody, ako má prezident, by mohli získať aj predseda vlády a predseda parlamentu
  • Mali by platiť, ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia
Robert Fico
Robert Fico TASR/Jakub Kotian
  • Rovnaké výhody, ako má prezident, by mohli získať aj predseda vlády a predseda parlamentu
  • Mali by platiť, ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia

Lídri opozičných strán by mohli mať po novom rovnakú zvýšenú bezpečnosť ako ostatní politici. Podľa zistení portálu Aktuality.sk koalícia zvažuje aj rozšírenie právomocí niektorých bezpečnostných zložiek, ktoré sledujú informácie na ochranu verejných činiteľov.

Služobné auto so šoférom a ochrankárom a doživotnú rentu vo výške poslaneckého platu dnes majú iba bývalí prezidenti.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk, koaličné strany v pondelok rokovali o rozšírení týchto benefitov aj pre ďalších najvyšších ústavných činiteľov. Rovnaké výhody, ako má prezident, by po novom mohli získať aj predseda vlády a predseda parlamentu. Tieto výhody by mali platiť, ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia.

Doživotný plat 3 900 eur

Vláda pripravuje balík opatrení po atentáte na premiéra Roberta Fica. Medzi tieto opatrenia patrí aj takzvaný lex atentát, ktorý plánujú predložiť na rokovanie vlády v stredu. Zmeny budú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní s čo najväčšou podporou politického spektra.

Prezident alebo prezidentka na Slovensku po skončení mandátu dostávajú doživotný plat vo výške platu poslanca parlamentu, čo je približne 3 900 eur v hrubom. Bývalá hlava štátu dostáva mzdu bez paušálnych náhrad a príplatkov. Ak sa exprezident stane ústavným činiteľom, vyplácanie doživotnej renty sa pozastaví.

Obmedzené protesty a zvýšená ochrana politikov

Lex atentát sa bude vzťahovať na dve oblasti – ochranu politikov a zvýšenú ochranu pre lídrov parlamentnej opozície. Vládna koalícia plánuje, aby okrem najvyšších ústavných činiteľov a ministrov mali ochranku aj predsedovia opozičných strán. V prípade hroziaceho nebezpečenstva ju môže získať ktorýkoľvek iný politik.

Robert Fico mal ochranku aj po odchode z vlády v rokoch 2010 až 2012, keď bol podpredsedom parlamentu a premiérkou bola Iveta Radičová. Ochranku mu predlžovali aj v rokoch 2018 až 2020 po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, keď odišiel z pozície predsedu vlády. Vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková to obhajovala s dôvodmi a úrad na ochranu ústavných činiteľov postup odobril.

Robert Fico streľba
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Koalícia podľa zistení Aktuality.sk chce posilniť aj právomoci bezpečnostných zložiek, ktoré monitorujú informácie pri ochrane života verejných činiteľov.

Súčasťou nových opatrení má byť aj lepšia ochrana špičkových politikov a rezidencií pre ústavných činiteľov. Vláda tiež plánuje presadiť, aby sa protesty už nemohli konať pod oknami politikov v obytných štvrtiach. V minulosti sa protestovalo pred rezidenciou Bonaparte, kde žil Robert Fico, alebo pred domom Igora Matoviča v Trnave. Zlepšiť sa má aj zabezpečenie samotných protestov.

„Aby nedochádzalo k narušovaniu verejných zhromaždení. Aby mal každý právo demonštrovať, väčšinou to býva opozícia, a zároveň bol chránený pred tým, aby niekto narúšal jeho súkromie,“ uviedol minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák v rádiu Expres.

Zmena aj pre médiá

Koaliční politici plánujú okrem spomínaných opatrení tvrdo zakročiť aj voči hrubým prejavom a trestať ich pokutami. Pokuty udelia nielen za priamo vyslovené urážky, ale aj za vulgárne osočovanie na internete, ak budú súvisieť s výkonom povolania. Takýmto útokom čelili napríklad zdravotníci počas koronakrízy, politici, učitelia alebo novinári.

„Páchateľa treba rýchlo identifikovať, v skrátenom konaní vyšetriť a potrestať pokutou vo výške niekoľkých stoviek eur,“ uviedol zdroj oboznámený s návrhom pre Aktuality.sk.

Koalícia plánuje počas leta doladiť konkrétne zmeny a zahrnúť ich až do ďalšej časti balíka „lex atentát“.

Zmeny zákonov po atentáte sa budú týkať aj médií, najmä práv na odpoveď. Dotknuté osoby budú mať právo reagovať na klamlivé informácie v primeranom čase a redakcia bude povinná zverejniť odpoveď na rovnakom mieste ako pôvodný výrok.

SNS chce prísne regulovať diskusie pod článkami. Národniari navrhujú, aby médiá požadovali od používateľov fotografiu alebo kópiu dokladu totožnosti na overenie ich mena, priezviska, rodného čísla, adresy trvalého bydliska, štátnej príslušnosti a telefónneho čísla. SNS už návrh zákona predložila do parlamentu.

Atentát na Fica

Po pokuse o atentát na Roberta Fica bol jeho život ohrozený. Preto ho letecky previezli do nemocnice v Banskej Bystrici, aj keď pôvodne plánovali Bratislavu. Rýchla cesta do hlavného mesta by však trvala príliš dlho.

Ako sme už informovali v nedávnom článku, atentátnikom je 71-ročný Juraj Cintula, spisovateľ a člen Slovenských spisovateľov z Levíc. Cintula, ktorý predtým pracoval v súkromnej bezpečnostnej službe (SBS), mal legálne držiacu zbraň.

Pred incidentom mal údajne zakričať na premiéra, ktorý sa k nemu blížil s úmyslom podať mu ruku. Hneď nato sa ozvali výstrely. Útočníka po pár sekundách spacifikovali.

Zdroje: Aktuality.sk, YouTube/Braňo Závodský Naživo, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá