Dráčik dosiahol astronomické tržby aj s konšpiračnými príspevkami na webe. Bojkot ho nepoložil

  • Hračkárstvo dosiahlo enormne vysoké tržby
  • Bojkot na majiteľa hračkárstva firme neublížil
predajňa dráčik
Predajňa hračkárstva Dráčik Startitup/Ivana Sladkovská
  • Hračkárstvo dosiahlo enormne vysoké tržby
  • Bojkot na majiteľa hračkárstva firme neublížil

O „kauze“ Dráčik sme ťa informovali už niekoľkokrát. Hračkárstvo, ktoré na svojom webe okrem hračiek ukrýva aj, priamo povedané, konšpiračné teórie, články, ktoré má písať majiteľ reťazca Dráčik Dušan Víglaský, dosiahlo rekordné tržby. Na vysoké tržby upozornil portál aktuality.sk.

Dušan Víglaský vo svojich príspevkoch na webe hračkárstva prostredníctvom príbehov zastáva rôzne teórie, napríklad sa nakláňa k Rusku v prípade vojny na Ukrajine, okrem iného bol v čase pandémie koronavírusu výrazne proti očkovaniu a všetky tieto názory šíril na webe určenom k predaju detských hračiek.

Po jeho viacerých príspevkoch začali zákazníci Dráčika „bojovať“ proti majiteľovi hračkárstva. Kupujúci vyzývali na bojkot predajcu a k výzve sa po čase pridala aj firma Lego. Tá ešte minulý rok uviedla, že pozastavuje propagačnú reklamu pre Dráčik. Bojkot nepomohol, web stále uverejňoval to, čo sám uznal za vhodné, a okrem iného to ani nijako neovplyvnilo jeho tržby.

Jeho najnovší „príspevok“ sa týka sobotňajšieho incidentu, kedy bola podpálená škola pre nadané deti v Bratislave.

Víglaský píše: „Škola pre nadané deti. Čiže deti, ktoré túto školu nenavštevujú, nie sú nadané? Divné. Kto si uzurpuje právo určovať, ktoré dieťa je, alebo nie je nadané, ten to asi nemá v hlave celkom zrovnané. Domyslel to ten génius, čo to asi tak narobí so psychikou dieťaťa? Ja som nadaný a tí druhí nie sú. Výborne, takže poďme hlbšie. Potom aj v takej výnimočnej škole sú výnimočnejší a menej výnimoční. Ako vyriešite túto psychickú traumu? Rozdelíte deti do výnimočne nadaných tried a menej výnimočne nadaných tried? Dajte sa vyšetriť, psychopati. Tie deti za to nemôžu, sú len obeťami zakomplexovanosti dospelých.“

Okrem iného „upriamil pozornosť“ aj na vyhlásenie v čase koronakrízy. „Ďalej sa skúsme pozrieť na vyhlásenie a jeho skrytý význam, ktoré v čase covidového vymývania mozgov tak často znelo z úst zaplatených, podplatených, skorumpovaných, bezcharakterných kriminálnikov a vrahov alebo hlupákov: Očkovaný je zodpovedný voči ostatným. Tým je skryte povedané, že neočkovaný je nezodpovedný. Očkovanie je sloboda. Čiže ak sa nezaočkujete, zapríčiníte neslobodu všetkým,“ píše sa na webe.

Takýchto príspevkov je na stránke hračkárstva vskutku mnoho. My sa však práve na základe bojkotu, ktorý bol na majiteľa hračkárstva „uvalený“, pozeráme na zisk spoločnosti Dráčik DIVI, ktorá prevádzkuje predajne Dráčik, rovnako ako ich internetový obchod. 

Ako uviedol FinStat, spoločnosť dosiahla rekordné tržby. Firme narástli tržby o 21 % oproti minulému roku, a to na 70,25 milióna eur. Z uvedeného tak vyplynulo, že firme Dráčik a majiteľovi hračkárstva skutočne neuškodil ani bojkot, ani odstavené propagačné reklamy. Jeho firma naďalej profituje.

Tržby rástli aj iným firmám

V minulom roku rástli tržby slovenských firiem medziročne o 20 %. Prekonali tak aj rast v druhom pandemickom roku 2021, ktorý bol na úrovni 15,7 %. Dôvodom rastu je pravdepodobne inflácia, ktorá sa ukázala na cenách produktov. Informoval o tom v utorok analytik FinStatu Martin Lindák, uvádza TASR.

Doteraz zverejnilo svoju účtovnú závierku 256 739 spoločností. „Dosiahnuté zisky analyzovanej vzorky firiem prekročili výšku 11 miliárd eur. Čistý zisk firiem v roku 2022 rástol tempom 12,9 %, avšak treba pripomenúť, že rok predtým vzrástol medziročne o 67,3 %, čím výrazne prekonal zisky z predpandemického roka 2019. Do veľkej miery za ,slabším‘ rastom je bázický efekt, kedy je porovnávacia základňa z minulého roka príliš vysoká,“ priblížil Lindák.

Firmy odviedli vlani do štátneho rozpočtu v podobe dane z príjmu o 28,8 % viac peňazí ako v roku 2021. V roku 2021 odviedli 3,08 miliardy eur, v roku 2022 to bolo 3,97 miliardy eur.

Medziročne sa zvýšil podiel firiem v zisku na 56,9 %. Nulové zisky má 8,8 % analyzovaných firiem, počet firiem v strate tiež stúpol, a to na 34,3 %.

Vzrástol tiež celkový objem úverov o 11,3 %. Dlhodobé úvery so splatnosťou viac ako jeden rok ale medziročne klesli o 2,4 %. Krátkodobé, naopak, narástli o 32,2 %.

„Po dvoch rokoch pandémie to môže znamenať vytriezvenie a nové investičné zámery firiem, avšak rovnako to môže predstavovať aj predvídateľnosť firiem, ktoré očakávajú pokles úrokových sadzieb v budúcnosti, a tak si za vyššie úroky požičiavajú len na krátke obdobie,“ doplnil FinStat.

V roku 2022 rástla aj položka nákladov, čiže spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok, a to o 31 %. V roku 2021 vzrástla táto položka nákladov o 17,5 % a v prvom pandemickom roku dokonca klesla o 9,5 %.

Zdroje: Dracik.sk, Finstat, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá