Drahá elektrina je tu neznámy pojem. V tejto horskej dedinke platia len pár centov

  • Furtalm je malou dedinkou na juhu Tirolska
  • Vďaka svojej vodnej energii je energeticky nezávislá
tirolsko
reprofoto: Facebook/Furtalm
  • Furtalm je malou dedinkou na juhu Tirolska
  • Vďaka svojej vodnej energii je energeticky nezávislá

Furtalm je malou, nepoznanou horskou farmou v južnom Tirolsku. Ak by sme chceli byť ešte konkrétnejší, tak leží v severných talianskych Alpách. Je fascinujúca tým, ako je obklopená vodopádmi. Veď si to len predstav, šum vodopádov a do toho zvonenie kravských zvoncov.

Popri jedení svojho obeda by si mal možnosť pozerať sa na vodný tok. Tento vodný tok je nie len príjemným doplnkom k už aj tak nádhernej scenérii, ale plní aj praktickú úlohu. 

Dedina, ktorá si sama vyrába elektrinu

V Južnom Tirolsku je asi 1 000 vodných elektrární a prevažná väčšina z nich sú malé alebo stredne veľké – od malých, ktoré poháňajú jednu farmu, až po zhluky väčších, ktoré pokrývajú zásobovanie celého údolia. Väčšinou ide o zariadenia na odvádzanie toku.

Malá vodná elektráreň, schovaná mimo dohľadu, vyrába elektrinu, ktorá zásobuje celú jednu farmu. Je to dosť na to, aby poháňala stroj na dojenie pri stajni, chladničku v mliekarni, kde sa vyrába syr a všetky kuchynské spotrebiče

Alexandra Larch, ktorá v letných mesiacoch s rodinou prevádzkuje farmu, prezradila pre portál BBC: „Elektrina je tu zadarmo, vždy to tak bolo. Keď je hneď pri vašich dverách, nemáte počítadlo elektriny.“

Južné Tirolsko a jeho alpskí susedia sú známe oblasti najmä vďaka svojim veľkým elektrárňam. Tie sa rozprestierajú po celom území v podobe potrubí a nádrží.

Podľa Tiroler Umweltanwaltschaft sa vodná energia generuje v Južnom Tirolsku v množstve viac ako takmer 7 000 gigawatthodín (GWh) ročne, čo predstavuje približne 90 % celkovej výroby elektriny. Len približne 1,5 percenta tvorí energia z fotovoltiky. Keďže energia z vody je skutočné rozsiahla, počas letných mesiacov tak majú šancu túto energiu produkovať do ostatných regiónov v okolí.

Priaznivé podmienky aj pre iné závody

Okrem toho túto oblasť robí celkovo sebestačnou, pokiaľ ide o elektrinu. Ako môžeš hádať, vznik týchto malých „závodov“ na výrobu elektriny tiež poskytuje miestnym obyvateľom veľmi kvalitné živobytie. Navyše všetky ostatné druhy družstiev, ako sú továrne, kancelárie, školy a nemocnice, majú tiež prístup k ľahkým a lacnejším zdrojom energie vďaka takýmto malým silám.

Ako opäť píše BBC, farmári, dedinčania, malé spoločnosti a malé hotely platia len 3,1 euro za kilowatt/hodinu. V Taliansku bola cena na trhu iba 66 centov za kWh pre typickú domácnosť vrátane daní.

Pre niekoho dar, pre niekoho temná minulosť

Pokiaľ sa ti ako človeku, ktorý je frustrovaný obrovským rastom cien za energie, zdá byť toto ako splnený sen a luxus najhrubšieho zrna, tak by si mal vedieť, čo za tým je. Pre BBC povedal jeden z majiteľov elektrárni, že juhotirolské družstvá boli výsledkom núdze a extrémneho vylučovania komunít. 

Tradične nemecky hovoriaci región sa začiatkom 20. storočia dostal pod taliansku nadvládu. Niektoré miestne rodiny si stále uchovávajú srdcervúce spomienky na čas, keď talianska vláda postavila v ich nedotknutých údoliach veľké vodné elektrárne.

Tie zaplavili historické dediny a stáročné farmy, aby dodávali energiu talianskym továrňam. Nie však týmto odľahlým alpským komunitám. Dnes je Južné Tirolsko stále súčasťou Talianska, ale je autonómnou provinciou s kontrolou vlastných energetických zdrojov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: BBC, Tiroller Umweltanwaltschaft

Najnovšie videá

Trendové videá