EÚ čaká prudké zdražovanie v niekoľkých oblastiach, zasiahne bežných ľudí, varuje von der Leyen
- EÚ pripravuje protiopatrenia na 20 % clá USA, no stále chce rokovať
- Von der Leyenová varuje, že clá zvýšia ceny potravín, liekov a dopravy

- EÚ pripravuje protiopatrenia na 20 % clá USA, no stále chce rokovať
- Von der Leyenová varuje, že clá zvýšia ceny potravín, liekov a dopravy
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.
Von der Leyenová označila nové clá USA za veľký úder pre svetovú ekonomiku – ich terčom je aj Európska únia, na ktorú bude Spojenými štátmi uvalená 20-percentná daň.
Šéfka eurokomisie vyjadrila hlbokú ľútosť nad týmto rozhodnutím Spojených štátov. Uviedla však, že Európania sú „pripravení reagovať“ a už pracujú na „novom balíku protiopatrení“ pre prípad, že by rokovania s americkou administratívou, o ktoré Európska únia veľmi stojí, neboli neúspešné. Dodala však, že „ešte nie je neskoro riešiť obavy (USA) prostredníctvom rokovaní“.
Vo videopríhovore v angličtine, francúzštine a nemčine von der Leyenová uviedla, že nové clá poškodia spotrebiteľov na celom svete. „Pocítia to okamžite. Milióny občanov budú mať vyššie účty za potraviny. Drahšie budú lieky, rovnako aj doprava. Inflácia sa zvýši,“ varovala.
AFP podotkla, že v Európe okrem iného panujú obavy, že Trumpove vyššie clá povedú k prílevu lacného tovaru z iných krajín, najmä z Číny. V súvislosti s tým von der Leyenová vo videopríhovore z Uzbekistanu, kde sa zúčastňuje na summite EÚ – Stredná Ázia, ubezpečila, že EÚ bude „pozorne sledovať, aké nepriame účinky by tieto clá mohli mať.“
Prisľúbila tiež, že bude chrániť priemyselné odvetvia kontinentu. „Európa bude stáť na strane tých, ktorých sa to priamo týka,“ prisľúbila.
Trump v stredu predstavil mimoriadne vysoké clá, ktoré USA uvalia na svojich hlavných obchodných partnerov – Čínu a Európsku úniu: v prípade EÚ ide o 20-percentné clo, ktoré nasleduje po tom, ako Trump už zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka, ako aj na autá a automobilové súčiastky.
Transakčná daň na Slovensku sa dotkne cien potravín
Zavedenie transakčnej dane znevýhodní pekárov, ktorí produkujú z domácich surovín. Na každej úrovni od poľa až po predajný pult totiž musia platiť transakčnú daň, ktorú dovozcovia tovaru zo zahraničia zaplatia len raz. Popri neustálom zvyšovaní daní, odvodov a miezd tak nebudú schopní udržať aktuálne odbytové ceny. Vo štvrtok na to upozornil predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.
„Rozumieme potrebe konsolidácie štátneho rozpočtu, treba však jasne povedať, že transakčná daň najtvrdšie dopadne na tých výrobcov potravín, ktorí používajú domáce suroviny a domáce spracovateľské kapacity,“ upozornil Lapšanský. Nová daň tak podľa neho výrazne zvýhodní zahraničné dovozy, ktoré rastú už niekoľko rokov a zásadným spôsobom oslabujú domácich výrobcov potravín.
Daň podľa šéfa zväzu najviac zasiahne malé a stredne veľké prevádzky pekárov a cukrárov, ktoré nevedia využiť úspory z rozsahu a nevedia znížiť počet transakcií. Keďže majú objemy transakcií nízke, zakaždým budú musieť zaplatiť túto novú daň v plnej výške.
Lapšanský zdôraznil, že slovenskí výrobcovia potravín pritom aktuálne nedisponujú žiadnymi štátnymi podporami. Na rozdiel od poľnohospodárov tak nedokážu kompenzovať rastúce náklady práce, surovín či daňovo-odvodového zaťaženia, ktoré je na Slovensku najvyššie v Európskej únii. Práve sektor výroby chleba, pečiva, koláčov a cestovín je najväčším z hľadiska počtu prevádzok v krajine a zamestnáva viac ako tretinu ľudí pracujúcich v potravinárstve.
Ďalším negatívnym dosahom bude zvýšenie daní z príjmov právnických osôb v roku 2025, čo podľa šéfa zväzu pekárov významne zníži možnosti investícií do ďalšieho rozvoja alebo znižovania nákladov.
„Pre slovenských výrobcov chleba, pečiva, zákuskov a cestovín bude veľmi zložité udržať súčasnú cenovú úroveň bez zásadného vplyvu na ich hospodárenie. Na jednej strane štátu platíme čoraz viac, na druhej strane podpory pre výrobcov sa skončili minulý rok. Náš sektor ledva ustál zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Neviem si predstaviť, ako by boli schopní naši výrobcovia nepremietnuť nárast nákladov do odbytových cien,“ dodal Lapšanský.
Pokiaľ štát výrobcov nepodporí, výroba potravín začne na Slovensku upadať. Treba si podľa Lapšanského uvedomiť, že o tom, aký sortiment bude na slovenských pultoch, rozhodujú len a len obchodné reťazce. „Ak sa štát nespamätá, spotrebitelia na nich už v budúcnosti slovenské potraviny vysokej kvality nenájdu,“ podčiarkol Lapšanský.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR