Drahý liek pre Editku jeden súd nariadil poisťovni zaplatiť. Druhý jeho rozhodnutie zrušil
- Krajský súd v Bratislave vyhovel odvolaniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP)
- Išlo o prípad úhrady lieku detskej pacientke so spinálnou svalovou atrofiou II. typu
- Krajský súd v Bratislave vyhovel odvolaniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP)
- Išlo o prípad úhrady lieku detskej pacientke so spinálnou svalovou atrofiou II. typu
Pre TASR to potvrdila Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP, upozornil na to portál ozdravme.sk. Úhradu dvojmiliónového lieku na výnimku zdravotnej poisťovni v marci neodkladným opatrením nariadil Okresný súd Bratislava V.
Prípad Editky Rischerovej obletel celé Slovensko, ľudia chceli aspoň upozornením na prípad pomôcť pacientke dostať sa k lieku.
„Krajský súd zmenil rozhodnutie súdu prvého stupňa a návrh žalobkyne na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol, čím potvrdil, že neboli splnené podmienky na jeho nariadenie, a teda na úhradu lieku. VšZP prehodnocuje ďalšie kroky,“ uviedla.
VšZP neeviduje žiadne iné neodkladné opatrenia na úhradu nekategorizovaného lieku. Verí, že rozhodnutie súdu prispeje k tomu, aby sa lieky na výnimku schvaľovali výlučne podľa podmienok, ktoré zdravotné poisťovne musia dodržiavať, nie pod mediálnym a verejným tlakom.
Obmedzené možnosti rozpočtom
Deklarovala, že je v jej záujme, aby k inovatívnym liekom mali prístup všetci pacienti, ktorým môžu pomôcť.
„Možnosti zdravotných poisťovní sú však výrazne obmedzené rozpočtom a stanovenými limitmi na nekategorizované lieky, čo by mal rezort zdravotníctva bezodkladne zmeniť, a to cestou kategorizácie alebo vytvorením samostatného fondu, z ktorého zdravotné poisťovne budú môcť čerpať na výnimky, kým nevstúpia do kategorizácie,“ doplnila Štefúnová.
Štátna zdravotná poisťovňa liek Zolgensma v tomto roku uhradila ešte dvom poistencom. Poukázala na to, že hneď po narodení im vďaka pilotnému novorodeneckému skríningu potvrdili SMA 1. typu.
„VšZP žiadostiam o tento liek vyhovela, keďže na základe medicínskych dôkazov najlepšie výsledky liečby je možné dosiahnuť u pacientov so SMA 1. typu, keď im je liek podaný do 42. dňa od narodenia,“ podotkla Štefúnová.
VšZP deklarovala, že podporuje iniciatívu rezortu zdravotníctva, aby bol skríning na diagnostiku SMA bežnou súčasťou novorodeneckého skríningu hradeného z verejného zdravotného poistenia.
„Zároveň je toho názoru, že ak sa liečba určitým liekom stáva štandardnou a jedinou terapeutickou alternatívou, liek by mal byť kategorizovaný a dostupný pre každého pacienta, ktorý spĺňa indikačné kritériá,“ dodala.
Spinálna svalová atrofia (SMA – Spinal muscular atrophy) je vrodené ochorenie, pri ktorom dôjde k postupnému ubúdaniu svalstva, a teda schopnosti sa pohybovať.
SMA I. typu, akútna infantilná forma (taktiež choroba Werdniga a Hoffmanna I), bola pomenovaná podľa G. Werdniga a J. Hoffmanna, ktorí chorobu ako prví popísali. Tá sa prejavuje v priebehu prvých 4 – 6 mesiacov veku. Deti trpiace SMA I. typu obyčajne neprežijú 2 roky života.
Liečba tejto choroby ešte neexistuje, do istej miery možno ovplyvňovať jej príznaky. Ťažkosti niektorých pacientov môže zlepšiť podporná pľúcna ventilácia.
Pomáha aj rehabilitácia s využitím Vojtovej metódy, vodoliečby a elektroliečby. Hlavný cieľ je čo najdlhšia udržateľnosť hybnosti a pokiaľ možno aj zabezpečenie vzpriameného postoja, napr. za pomoci nastavovacieho stola alebo ortéz.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR