Drakonické opatrenia nemajú zmysel, varujú experti. Covidu na Slovensku podľahlo vyše 20 000 ľudí
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 443
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 511
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 443
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 511
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 413, za predchádzajúci deň pribudlo 36 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 443 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 120 136, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 785 978 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 367 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 8 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 002.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala stratégiu nulovej tolerancie Covidu presadzovanú Čínou, ktorú označila za neudržateľnú. Zároveň vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu, informovala agentúra AFP.
Druhá najväčšia svetová ekonomika v súčasnosti zažíva najväčšie šírenie koronavírusu od začiatku pandémie. Čínske úrady sa aj v tejto situácii pokúšajú presadzovať dlhodobo uplatňovanú stratégiu nulovej tolerancie Covidu, ktorá je spojená s drakonickými opatreniami a zavádzaním lockdownov pre milióny obyvateľov.
„Čo sa týka stratégie nulovej tolerancie Covidu, nemyslíme si, že je udržateľná vzhľadom na súčasné správanie vírusu a na prognózy jeho správania do budúcnosti,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa neho by mal Peking túto svoju stratégiu zmeniť, o čom už podľa neho WHO vedie diskusie s čínskymi expertmi.
V podobnom zmysle sa vyjadril aj riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan, podľa ktorého je potrebné nájsť rovnováhu medzi zavádzaním protiepidemických opatrení, potrebou udržania fungovania ekonomiky a rešpektom k právam jednotlivca.
Technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová zase zdôraznila, že šírenie koronavírusu nie je možné úplne zastaviť. „Našou úlohou je len obmedzenie úrovne prenosu, pretože cirkulácia vírusu je stále intenzívna,“ uviedla.
Čínsky prezident a šéf vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pching sa snaží uplatňovať stratégiu nulovej stratégie Covidu aj v situácii, keď krajina zažíva bezprecedentné šírenie koronavírusu vyvolané vysoko nákazlivým variantom omikron.
Na tomto prístupe trvá aj napriek rastúcej frustrácii čínskej verejnosti zo zavádzania reštriktívnych opatrení. Lockdown v posledných týždňoch ochromil život v najväčšom čínskom meste Šanghaj, ktoré je považované za „motor“ čínskej ekonomiky, kde sa obyvatelia sťažovali na ťažkosti s prístupom k potravinám a zdravotnej starostlivosti nesúvisiacej s koronavírusom. To vyvolalo aj – na čínske pomery – nezvyčajné prejavy nespokojnosti a protesty. Obmedzenia v súčasnosti platia aj v čínskom hlavnom meste Peking.
Summit o pandémii
Americký prezident Joe Biden bude vo štvrtok spoločne s Belize, Indonéziou, Nemeckom a Senegalom organizovať druhý summit o pandémii ochorenia COVID-19, na ktorom sa zúčastnia lídri desiatok krajín sveta. Oznámil to v utorok Biely dom. Informuje agentúra Jonhap.
Summit sa uskutoční prostredníctvom videokonferencie a zúčastnia sa na ňom aj vedúci predstavitelia medzinárodných a regionálnych organizácií ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prítomné budú podľa Bieleho domu aj mimovládne organizácie a súkromné spoločnosti, ktoré prinášajú finančné a iné záväzky.
„Tento summit znásobí naše úsilie vyvinuté na prvom covidovom summite a bude sa sústrediť na štyri kľúčové úlohy,“ dodal Biely dom. Tie podľa neho zahŕňajú „zabezpečenie nových zdrojov a záväzkov na boj proti COVID-19 a zaočkovanie svetovej populácie“.
Spoluorganizátormi summitu sú Nemecko (súčasná predsednícka krajina zoskupenia G7), Indonézia (súčasná predsednícka krajina zoskupenia G20), Senegal (v súčasnosti predsedá Africkej únii – AÚ) a Belize (súčasná predsednícka krajina Karibského spoločenstva – CARICOM).
Na samite sa bude diskutovať o pláne na ukončenie covidovej krízy, ako aj o príprave na ďalšie potenciálne hrozby pre zdravie svetovej populácie, uvádza sa vo vyhlásení. Prvý takýto summit sa konal vlani v septembri prostredníctvom videokonferencie, pripomína Jonhap.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR