Drakonické tresty za marihuanu na Slovensku ničia životy. Musí sa to zmeniť, hovorí progresívec Hojsík
Autor komentáru je europoslanec za Progresívne Slovensko
Násilník, ktorý usmrtil nevinného človeka, sa po štyroch rokoch dostal na slobodu. Ruský špión, ktorý bol odsúdený za to, že poberal úplatok za činnosť proti Slovensku, dostal podmienku.
O hlavných postavách veľkých korupčných káuz asi netreba ani hovoriť. Ironicky by sme mohli poznamenať, že všetci spomenutí mali jedno šťastie. Nenašli u nich rastliny konope. V tom prípade by „spravodlivosť“ bola nekompromisná.
Za mrežami
Kým väčšina z nás trávila veľkonočné sviatky v kruhu blízkych, konopní väzni ich trávili vo väzbe. Práve na rozdiel od ľudí, ktorí sa dopustili korupcie či dokonca usmrtenia. Paradox za múrmi našich väzníc.
Videl som to na vlastné oči, keď som väznicu osobne navštívil. Pozorne sledujem prípady väzňov trestaných v súvislosti s konope. No udržiavam kontakt aj s druhou skupinou potrestaných. Ich rodinami a blízkymi. Často nie je jasné, kto dostal tvrdší trest.
Drakonické tresty
Tri generácie Šipošovcov rozdelilo pestovanie marihuany na výrobu mastí. Josef Šipoš skončil za mrežami v spoločnosti vrahov a mafiánov, ktorí často čelia nižším trestom. Josefov otec na dôchodku aj jeho mladý syn sa svojho blízkeho snažia maximálne podporiť. No sami majú problémov nad hlavu.
Prokurátor navrhuje ako súčasť trestu aj prepadnutie majetku. Teda nehnuteľnosti, ktorú Josef Šipoš dostal od rodičov. Domu, v ktorom jeho otec aj syn bývajú. Josef Šipoš zatiaľ nie je právoplatne odsúdený, ale súd ho stále drží vo väzbe v Leopoldove. Už vyše 2 rokov.
Jeho syn a rodičia majú, kde bývať aj preto, že bojuje o spravodlivosť. Svoje o drakonických trestoch vie aj Robo z Košíc. Odsedel si štyri roky, kým dostal milosť. Hovoril som s Robovou mamou. Som rád, že sa jej syn vrátil. Jeho okolie sa nemá prečo návratu „kriminálnika“ obávať. Práve naopak.
Pred väznicou chodil poctivo do práce, vo voľnom čase čistil prírodu od odpadkov a pomáhal ako mohol. Dokonca aj vo väznici. Písal listy pre iných väzňov alebo ich priamo učil čítať a písať. Skutočná hrozba pre spoločnosť, že?
Takmer tri roky, bez právoplatného odsúdenia, strávil vo väzbe pán Weizer. Pestoval si pár rastlín marihuany, z ktorých si vyrábal olej. Pán Weizer má 65 rokov, je ťažko chorý a olej mu mal pomáhať pri chorobe. Vo väzbe, ktorá sa má využívať len výnimočne a vždy za účelom ochrany spoločnosti, strávil 918 dní. Teda skoro tri roky. Dnes už je čerstvo vonku, ale stratené mesiace mu súd žiadnym rozhodnutím nevráti.
Nezmyselná drogová politika
Obete nezmyselnej drogovej politiky na Slovensku by tvorili dlhý zoznam. Ku konopným väzňom musíme prirátať ich matky, otcov, dcéry, synov, manželky, manželov, partnerky… Celé rodiny, ktorým štát uložil tvrdý trest, kvôli ekvivalentu pár pohárov vína. Musia sledovať, ako páchatelia, ktorí usmrtili človeka, kradli ako vysokopostavení predstavitelia štátu či sudcovia, alebo dokonca zapredali Slovensko Putinovmu režimu, behajú po slobode.
Hovorím s nimi a paradox za múrmi našich väzníc im neviem vysvetliť. Môžem len opakovať jedno – na Slovensku potrebujeme pozitívnu zmenu. Drakonické tresty za držanie marihuany ničia životy.
Pritom všetky príklady zo zahraničia hovoria, že by sme sa mali sústrediť na prevenciu, vzdelávania, psychologickú pomoc a bezpečné alternatívy trávenia voľného času, najmä pre mladých. Nie represiu. Verím, že sa to dá, odborne a normálne.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre