Dramatické rokovania v EÚ: Štáty sa zhodli na predĺžení sankcií proti Rusku a Bielorusku, Maďarsko ustúpilo

  • EÚ predĺžila sankcie proti Rusku na poslednú chvíľu
  • Maďarsko napokon odstúpilo od svojho veta
Európska únia
Ilustračná fotografia Unsplash/Christina lue
  • EÚ predĺžila sankcie proti Rusku na poslednú chvíľu
  • Maďarsko napokon odstúpilo od svojho veta

Po intenzívnych zákulisných rokovaniach sa Európskej únii (EÚ) podarilo v piatok obnoviť sankcie namierené proti vyše 2400 ruským osobám a subjektom. Dohoda prišla len necelé dva dni pred koncom platnosti opatrení, ktoré mali vypršať v sobotu o polnoci.

Systém sankcií EÚ vyžaduje jednomyseľné schválenie každých šesť mesiacov, pričom jediný členský štát môže celý proces zablokovať. Práve Maďarsko využilo túto možnosť, no napokon od svojho veta upustilo.

Informuje o tom portál Euronews.

Prečo Maďarsko ustúpilo?

Podľa informácií ČTK zostali na sankčnom zozname ruskí miliardári Michail Fridman a Ališer Usmanov, čo požadovala aj Česká republika. Zo zoznamu však mali vyňať 4 osoby, čo požadovalo práve Maďarsko, informuje Euronews. Podľa zdrojov agentúry Reuters sa však diplomati EÚ napokon dohodli na vyškrtnutí siedmich osôb vrátane troch zosnulých, aby predišli maďarskému vetu. 

Rádio Slobodná Európa informovalo o identite siedmich oligarchov vrátane Michaila Fridmana a Dmitrija Mazepina a ruského ministra športu, ktorí boli súčasťou žiadosti. Fridman na zozname vyradených nie je, napriek tlaku Maďarska. Ostatné mená zatiaľ nie sú známe.

V súčasnosti obsahuje sankčný zoznam viac ako 2400 osôb a subjektov so zmrazeným majetkom a zákazom cestovania. EÚ ich uvalila pre účasť na porušovaní územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny.

Blok Maďarska voči predĺženiu hospodárskych sankcií

V januári zablokovalo Maďarsko aj predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku, teda rôznych obmedzení dovozu a vývozu, ktoré sa tiež musia predlžovať každých šesť mesiacov. Bez dohody by platnosť týchto sankcií vypršala 31. januára, čím by hrozilo ukončenie všetkých sektorových obmedzení obsiahnutých v schválených balíkoch sankcií.

Znamenalo by to aj uvoľnenie zmrazených ruských aktív držaných v Belgicku. Budapešť nakoniec ustúpila, keď podľa ČTK dostala od Európskej komisie záruky týkajúce sa „budúcej energetickej bezpečnosti“ Maďarska. Členské štáty sa tak 27. januára dohodli na predĺžení týchto sankcií.

„Odveta“ Ruska

„Nepriateľské kroky proti Ruskej federácii nezostanú bez odozvy,“ zdôraznilo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení, potvrdzujúc zámer „naďalej obhajovať svoje národné záujmy a ochranu nového, spravodlivého svetového poriadku“.

Rusko vo štvrtok (13. 3.) výrazne rozšírilo zoznam predstaviteľov EÚ, ktorým je zakázaný vstup na jeho územie. Tento krok prichádza ako priama reakcia na februárový sankčný balík Európskej únie. „Európska únia, posadnutá myšlienkou spôsobiť našej krajine strategickú porážku, naďalej zvyšuje jednostranné, z hľadiska medzinárodného práva nelegitímne a reštriktívne opatrenia voči Rusku,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Šestnásty sankčný balík EÚ, schválený ministrami zahraničných vecí, sa po prvýkrát zameriava aj na burzu kryptomien, čo vyprovokovalo Moskvu k odvetným krokom. Na čiernu listinu Ruska sa dostalo široké spektrum európskych činiteľov – od príslušníkov bezpečnostných zložiek cez predstaviteľov štátnych a obchodných inštitúcií až po osoby podieľajúce sa na vojenskej podpore Ukrajiny alebo aktivitách, ktoré Rusko vníma ako ohrozenie svojej územnej integrity.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Euronews, ČTK, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá