Dramatické vesmírne divadlo: Takýto Krvavý mesiac už roky neuvidíme

  • V utorok nastane spln Mesiaca, prezývaný ako Bobrí alebo Mrazivý Mesiac
  • Obyvatelia niektorých končín sa môžu tešiť aj na zatmenie Mesiaca
  • O 2 týždne nastane vrchol Leonidov
Krvavý mesiac
Unsplash/Alexander Andrews
  • V utorok nastane spln Mesiaca, prezývaný ako Bobrí alebo Mrazivý Mesiac
  • Obyvatelia niektorých končín sa môžu tešiť aj na zatmenie Mesiaca
  • O 2 týždne nastane vrchol Leonidov

V utorok sa môžeme tešiť na každomesačné divadlo – nastane opäť spln Mesiaca. Tentokrát sa ale obyvatelia niektorých oblastí budú môcť tešiť aj na úplne zatmenie Mesiaca, ktoré spoločne so splnom vytvorí takzvaný Krvavý mesiac.

Bobrí alebo Mrazivý Mesiac

Spln v našich končinách nastane v utorok 8. novembra o 12:02 hodine, uvádza ePočasie.eu. Práve v tom čase nebude Mesiac u nás viditeľný. Na oblohe sa objaví až v čase 16:15. Mesiac sa ako v splne ale bude javiť niekoľko dní. A to už od nedele po stredu, uvádza Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA).

Novembrový mesiac nesie viacero názvov ako Bobrí Mesiac, ale aj Mrazivý či Snežný Mesiac, vysvetľuje NASA. Mená mesiacov v splne začal uverejňovať Mainenský farmársky almanach, ktorý ich preberal od indiánskych kmeňov.

Meno Bobrí Mesiac sa môže spájať s faktom, že polovica jesene bola časom na nastraženie pascí na bobra pred zamrznutím močiarov, aby sa zabezpečila zásoba teplých zimných kožušín. Meno však môže súvisieť i s faktom, že bobry sú v tomto ročnom období aktívne, keď sa pripravujú na zimu.

Mesiac v splne
zdroj: Unsplash/KT

Mená Mrazivý Mesiac a Snežný Mesiac sa zas spájajú, ako naznačuje už ich názov, s príchodom mrazu a dokonca aj snehu.

Podmienky na sledovanie utorňajšieho Mesiaca v splne budú dobré. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) hlási jasno až polojasno. V nižších polohách sa môže vyskytnúť hmla alebo zamračené s nízkou oblačnosťou. Výnimočne mrholenie.

Obyvatelia Európy majú smolu 

Okrem toho sa utorňajší spln stane dejiskom ďalšieho výnimočného úkazu – úplného zatmenia Mesiaca.

Zatmenie Mesiaca nastáva, keď sú Mesiac, Zem a Slnko zarovnané. Mesiac vtedy prechádza do zemského tieňa. Ak sa Mesiac dostane len čiastočne do zemského tieňa, ide o čiastočné zatmenie. Pri úplnom zatmení Mesiac „zmizne“ a nadobudne červenkastú až oranžovú žiaru, uvádza NBC News.

Na rozdiel od zatmenia Slnka je možné zatmenie Mesiaca bezpečne pozorovať voľným okom. Pozorovatelia oblohy môžu dokonca použiť ďalekohľady a teleskopy na dramatickejšie pohľady.

Zatmenie Mesiaca
zdroj: Unsplash/Aman Jakhar

Obyvatelia Európy, vrátane Slovenska, však majú smolu. Z našich končín nebude vesmírne divadlo viditeľné, ako uvádza iMeteo.sk v čase udalosti bude na Slovensku deň, čo znamená, že zatmenie Mesiaca sa nebude dať pozorovať.

Na úplne zatmenie Mesiaca si budeme musieť počkať niekoľko rokov. Podľa portálu nastane 20. decembra 2029.  

Utorňajšie zatmenie Mesiaca budú môcť tento rok pozorovať obyvatelia Severnej a Strednej Ameriky, časti Južnej Ameriky, Austrálie a Ázie.

O zážitok sa s Európou tieto krajiny podelia prostredníctvom živého vysielania. To pripravuje Griffithovo observatórium v ​​Los Angeles, uvádza Time.

O dva týždne nastane roj Leonidov 

Okrem toho sa môžeme tešiť i na vrchol meteorologického roja Leonidov. Roj sa dá pozorovať od 10. novembra do 23. novembra 2022. Jeho vrchol nastane z noci 17. na 18. novembra, uvádza Radio Eska.

Leonidy nesú názov podľa súhvezdia Leva, z ktorého vychádzajú. Avšak malé meteory majú pôvod v kométe Tempe Tuttle, ktorá okolo nás prelieta každý rok v mesiaci november.

Hviezdy
zdroj: unsplash/Frank Zinsli

Príčinou, prečo hviezdy „padajú“, je práve zemská atmosféra, ktorá z chvosta kométy zbiera malé častice a tie sa nám ukazujú ako padajúce meteory.

Spomedzi rojov, ktoré ľudstvo pozná, je tento zďaleka najrýchlejší. Jeho rýchlosť v zemskej atmosfére môže dosiahnuť 72 kilometrov za sekundu.

Leonidy budú najintenzívnejšie ráno 19. novembra, keď budeme môcť sledovať 50 až 200 padajúcich hviezd za hodinu. Takáto intenzívna frekvencia padajúcich hviezd tu bude po prvýkrát od roku 2009.

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, NBC News, SHMÚ, Time, Radio Eska, iMeteo.sk

Najnovšie videá

Trendové videá