Drlička nebude posledný. Zamestnanci SND žiadajú od ministerky odvolanie ďalšieho šéfa
- V SND nastáva ďalšie zemetrasenie
- Časť zamestnancov žiada ministerku o odvolanie Martina Leginusa
- Odbory sa od toho dištancujú
- V SND nastáva ďalšie zemetrasenie
- Časť zamestnancov žiada ministerku o odvolanie Martina Leginusa
- Odbory sa od toho dištancujú
Posledné dva týždne sa na Slovensku nesú v rámci rozkladu kultúry. Ministerka Martina Šimkovičová postupne odvoláva zamestnancov dôležitých inštitúcií vrátane riaditeľa SND Mateja Drličku či riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Aby vyjadrili nesúhlas, vyšli ľudia do ulíc. Proti aktuálnym krokom šéfky rezortu protestovali tisícky občanov aj zástupcov kultúrnej obce. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Avšak ako píšu Aktuality, mohla by padnúť ďalšia hlava. Píšu, že časť operného súboru je za odvolanie riaditeľa Martina Leginusa. Vzhľadom na to, že divadlo stále nemá nového povereného generálneho riaditeľa, musela by ho odvolať samotná Šimkovičová.
Boja sa prehovoriť nahlas
Niektorí zamestnanci mali poslať otvorený list na ministerstvo kultúry, ktorý bol adresovaný priamo ministerke. Zamestnanci Opery SND v ňom uvádzajú, že sú v súbore dlhodobo nespokojní. „V súvislosti s odvolaním z funkcie generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku sa obraciame na Vás ako aktuálneho štatutárneho zástupcu Slovenského národného divadla so žiadosťou o riešenie situácie a prípadné vyvodenie zodpovednosti voči riaditeľovi Opery SND Martinovi Leginusovi,“ uviedli.
Argumentujú tým, že sú presvedčení, že šéf opery Martin Leginus bol pevnou súčasťou Drličkovho tímu, a teda je spoluzodpovedný za aktuálny neutešujúci stav v Opere SND.
„Po prepustení takmer polovice funkčného sólistického súboru Opera SND hrá len minimum predstavení v mesiaci, v dôsledku čoho citeľne aj viditeľne upadla umelecká úroveň premiérových, ale aj reprízovaných inscenácií,“ dodávajú v liste. Sťažujú sa aj na nedostatočný počet predstavení, pridáva sa aj baletný súbor.
Umelecká úroveň sa mala na základe tvrdenia autorov zhoršiť, čoho dôkazom sú negatívne kritiky recenzentov. V liste tiež uvádzajú, že zamestnanci sa boja prehovoriť nahlas a „v prípade verejnej prezentácie odlišných názorov a postojov sú predmetom osobných útokov a dehonestácie medzi ostatnými zamestnancami divadla“. Tvrdia, že sa im vedenie vyhráža upozornením na porušenie pracovnej disciplíny, prípadne s dôsledkami vyplývajúcimi z Etického kódexu SND. Upozorňujú aj na nedodržiavanie interných predpisov.
Reakcia divadla
O nespokojnosti istej skupiny zamestnancov je informované aj samotné divadlo. Z e-mailu, ktorý nám do redakcie zaslali, vyplýva, že vedia, že médiá anonymný list podpísaný len ako „Nespokojní umeleckí zamestnanci Opery SND“ dostali. Ten sa podľa nich len vydáva za list od odborovej organizácie.
„Odborové organizácie orchestra aj zboru Opery SND sa dištancujú od anonymného otvoreného listu adresovaného ministerke kultúry, ktorý dostali médiá a ktorý opisuje údajnú nespokojnosť s fungovaním Opery SND,“ odoslali stručné stanovisko. Odoslala ho PR manažérka pre úsek komunikácie a obchodu Jana Alexová.
Podpora z Viedne
Situáciu na Slovensku si všimli už aj v susednom Rakúsku. Z SND nám zaslali otvorený list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, ktorý mu adresoval riaditeľ festivalu Wiener Festwochen a umelecké vedenie Schauspielhaus Wien. Pod listom je podpísaný Milo Rau, riaditeľ Wiener Festwochen, a Martina Grohmann, Tobias Herzberg, Mazlum Nergiz z umeleckého vedenia Schauspielhaus vo Viedni.
V liste píšu, že odvolaním Drličku sú šokovaní a ako dlhoroční partneri divadla chcú protestovať. „Hrubý zásah do umeleckej činnosti národného divadla nielenže trvalo poškodzuje dobré meno tejto inštitúcie a spochybňuje jej úspešnú, celosvetovo uznávanú prácu. Obzvlášť znepokojujúce sú argumenty ministerky kultúry, konkrétne naznačovanie, že Matej Drlička si „pomýlil funkciu generálneho riaditeľa národnej kultúrnej ustanovizne s politickým aktivizmom,“ napísali.
Takéto argumentácie považujú za absurdné a nebezpečné. Dodávajú, že „toto všetko by sa dalo pripísať profesionálnemu sporu, ak by nešlo len o aktuálne vyvrcholenie kampane proti umeniu, kultúre, slobode prejavu a slobode tlače, ktorá v Slovenskej republike prebieha už niekoľko mesiacov“. Kritizujú aj odvolanie riaditeľky Bibiany a jej nahradenie „blízkou priateľkou ministerky kultúry“.
Rovnako sa im nepáči odvolanie riaditeľa Kunsthalle Bratislava, odvolanie riaditeľky Slovenskej národnej galérie a teraz aj generálneho riaditeľa Národného divadla. Fica vyzývajú, aby zakročil. „Žiadame Vás, aby ste s okamžitou platnosťou zrušili odvolanie Mateja Drličku a zabránili tak ďalšiemu poškodzovaniu medzinárodnej reputácie Slovenskej republiky a kultúrneho života Vašej krajiny. Ešte nie je neskoro!“ uzavreli.
Zdroje: Aktuality, Startitup, TS SND