Dronisti sú kvôli počasiu v 24-hodinovej pohotovosti: „Očakáva sa silná predpoveď, môžu nás vyslať kamkoľvek“

  • Očakáva sa najsilnejšia búrka od roku 2013
  • Dronisti monitorujú nebezpečné oblasti po celom Slovensku
dron a povodne
Ilustračná fotografia TASR/Veronika Mihaliková, František Iván
  • Očakáva sa najsilnejšia búrka od roku 2013
  • Dronisti monitorujú nebezpečné oblasti po celom Slovensku

Vzhľadom na aktuálne počasie na Slovensku, kedy sú vydané výstrahy druhého stupňa pred vetrom, dažďom aj povodňami, sa nám podarilo zistiť, ako svojou prácou prispievajú k monitorovaniu nebezpečných oblastí dronisti Jakub a Dominik. Aj keď búrky majú zasiahnuť najprv západ a stred, v piatok sa budú týkať už takmer celého Slovenska. 

Naša úloha je jasná,“ vysvetľuje Jakub Veselý. „Keď ustúpi silný dážď, vzlietame s dronmi. Kontrolujeme oblasti s popadanými stromami, hľadáme anomálie. Ak sa zrúti budova, prehľadávame ju.

Títo muži nie sú len obyčajní nadšenci s lietajúcimi hračkami. Sú to certifikovaní piloti dronov, ktorí pravidelne trénujú, ako zvládať krízové situácie. Ich spolupráca so záchrannými zložkami je kľúčová.

Sme zaradení ako dobrovoľní hasiči,“ dodáva Jakub. „Keď nelietame, sme nápomocní ako fyzické osoby pri odčerpávaní vody.

V najbližších dňoch sa očakáva najsilnejšia búrka

Víkend sa blíži a s ním prichádza hrozba mimoriadne silnej búrky. Mohla by to byť jedna z najintenzívnejších v histórii. 

Na tento víkend sa očakáva veľmi silná predpoveď. Určite to bude jedno z najviac očakávaných v histórii. Naposledy v roku 2013 sa predpovedala takáto búrka. Očakáva sa dosť silný nárazový vietor. Toto bude ostré nasadenie v teréne, ktoré bude pravdepodobne veľmi vyťažené,“ prezradil Jakub. 

Dronisti sa zameriavajú na kľúčové oblasti: monitorovanie popadaných stromov, spadnutých elektrických vedení a poskytovanie podpory záchranárom priamo na mieste. Ich práca je neoceniteľná pri hodnotení rozsahu škôd a identifikácii potenciálnych nebezpečenstiev. Drony sú vybavené aj termokamerami, ktoré umožňujú vyhľadávanie nezvestných osôb.

Technické vybavenie týchto moderných strážcov je prispôsobené náročným podmienkam. „Naše drony sú stavané na silný vietor aj do dažďa,“ vysvetľuje Jakub. „Dokážeme monitorovať situáciu aj v extrémnych poveternostných podmienkach.

Existujú však hranice aj pre tieto špecializované stroje. „Strašne silný nárazový vietor, rýchlosť cez 80 kilometrov za hodinu, to je už príliš,“ dodáva.

Povodne v roku 2013

V roku 2013 Slovensko čelilo vážnym povodniam, ktoré zasiahli rôzne časti krajiny. V Bratislave sa vylial Dunaj, pričom najviac postihnutou oblasťou bol Devín. Hladina rieky stúpla na rekordných 10,34 metra a niesla obrovské množstvo vody. Situácia bola natoľko vážna, že vtedajší primátor Bratislavy Milan Ftáčnik musel vyhlásiť mimoriadny stav v hlavnom meste, informujú viaceré médiá.

Problémy sa nevyhlo ani stredné Slovensko, kde povodne zasiahli niekoľko obcí. Medzi najviac postihnuté patrili Dolný Badín a Očová. Na Považí zase prišli náhle záplavy. Silný dážď zasiahol obec Košeca v okrese Ilava, kde voda zaplavila mnoho domov.

Aktuálna pohotovosť

Dronisti Jakub a Dominik sú v pohotovosti nepretržite, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Jakub Veselý a Dominik Vároš si striedajú 12-hodinové smeny, aby boli vždy pripravení vyraziť do terénu. Ich nasadenie závisí od pokynov operačného strediska, ktoré koordinuje záchranné akcie.

Čakáme na informácie z operačného strediska,“ vysvetľuje Jakub. „Môžu nás vyslať kamkoľvek, kde je naša pomoc potrebná. Flexibilita je kľúčová.

Pri živelných pohromách vieme do 10-20 minút zhodnotiť situáciu na danom mieste,“ prezradili. Táto schopnosť rýchlo vyhodnotiť situáciu môže byť rozhodujúca pri záchrane životov a majetku.

Prispôsobivosť v meniacom sa prostredí

Zaujímavé je, že práca dronistov sa mení v závislosti od aktuálnych prírodných hrozieb. Kým nedávno pomáhali pri monitorovaní lesných požiarov, teraz sa pripravujú na sledovanie vodných hladín.

Každý deň je pre nás zaujímavý a môže priniesť niečo nové,“ hovoria. „Môže sa stať, že nás zavolajú ešte v týchto hodinách. Môže ísť o nezvestnú osobu alebo úplne novú situáciu.

Zatiaľ čo Slovensko čelí hrozbe silných dažďov a povodní, dronisti Jakub Veselý a Dominik Vároš sú pripravení poskytnúť svoj čas, energiu a expertízu na ochranu životov a majetku občanov. 

Podľa Jakubových slov má hasičský záchranný zbor v každom kraji minimálne 3 či 4 drony. „Na každej hasičskej a záchrannej smene musí byť jeden dron,“ dodal. 

Najnovšie videá

Trendové videá