Drony s optickými vláknami sú nové „must have“ vo vojne na Ukrajine. Rozširujú možnosti útokov

  • Ukrajina testuje drony s optickým vláknom
  • Sú odolné voči rušeniu a rozširujú možnosti útokov
Dron na optické vlákna.
Dron na optické vlákna. Reprofoto X/ @GrandpaRoy2
  • Ukrajina testuje drony s optickým vláknom
  • Sú odolné voči rušeniu a rozširujú možnosti útokov

V ukrajinsko-ruskej vojne sa neustále objavujú nové technológie. Jednou z nich sú drony riadené optickým vláknom. Ukrajinská armáda ich momentálne podľa Radio Free Europe (RFE) testuje na frontovej línii proti ruským silám.

Nízko lietajúce drony sú pripojené k zemi cez tenké optické káble, ktoré sa odvíjajú, keď dron letí ďalej od ovládača. Na rozdiel od rádiom riadených dronov (momentálne najrozšírenejšie) sa nedajú tak ľahko „oslepiť“ rušičkami. Pri dronoch s optickým káblom to nefunguje – signál ide priamo cez kábel, takže rušenie je zbytočné.

Lepší obraz až do výbuchu

Optické vlákno prenáša vysokokvalitný obraz bez výpadkov. To znamená, že operátor vidí všetko jasne až do momentu, keď dron zasiahne ciele. „Tieto drony môžu letieť rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu, vykonávať manévre a v dosahu 10 kilometrov sa optické vlákno nepretrhne,“ povedal pre RFE Serhij Beskrestnov, ukrajinský špecialista na komunikačné systémy elektronického boja.

Keďže nemusia riešiť problémy s rádiovým signálom, tieto drony môžu letieť nízko medzi budovami či cez lesy bez straty spojenia. Predtým sa vojaci mohli pohybovať lesnými cestami relatívne bezpečne, pretože stromy blokovali rádiové signály dronov. S týmito novými dronmi to už neplatí.

„Pre nepriateľa bolo veľmi ťažké zostúpiť do stredu lesa niekde hlboko na našom území, pretože rádiový signál sa strácal,“ dodal Beskrestnov.

Stále čelia výzvam

Drony riadené cez optické vlákna však majú aj svoje problémy. Káble sa môžu zamotať alebo zachytiť o predmety, pričom mechanizmus odvíjania pridáva hmotnosť a znižuje nosnosť dronov.

„Prvé testy našich dronov neboli veľmi úspešné, pretože mali problémy s cievkami optického vlákna. Ale posledné testy ukázali, že existujú [použiteľné] možnosti od najmenej šiestich výrobcov,“ hovorí Beskrestnov.

Vyššie nasadenie

Rusko predbehlo Ukrajinu v nasadzovaní dronov z optických vlákien z pohľadu prvej osoby (FPV) na bojisko, predovšetkým v Kursku.

„Podľa správ od čínskych výrobcov počet objednávok z Ruska každým mesiacom rastie,“ hovorí Beskrestnov. „Vyrábajú viac dronov a naše videozáznamy potvrdzujú, že sa čoraz viac používajú na všetkých frontoch.“

Autonómne drony

Vojna na Ukrajine ukázala, že drony sa stali neoddeliteľnou súčasťou moderného boja a technologický vývoj v tejto oblasti sa stále zrýchľuje. Kto dokáže lepšie prispôsobiť svoje drony a elektronické systémy, môže získať významnú výhodu na bojisku.

Najnovším trendom na bojisku, okrem dronov s optickými vláknami, sú autonómne drony, ktoré využívajú umelú inteligenciu na rozpoznanie cieľov a rozhodovanie v reálnom čase bez neustáleho zásahu operátora.

Navyše, prepojenie autonómnych dronov so satelitmi, radarovými systémami a raketovými zbraňami už nie je len teoretický koncept, ale v niektorých prípadoch už funguje v praxi. Štáty ako USA, Rusko, Čína, Izrael a Turecko vyvíjajú integrované bojové systémy, ktoré spájajú autonómne drony s ďalšími prvkami vojenskej infraštruktúry.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: Radio Free Europe

Najnovšie videá

Trendové videá