Drsný návrh novej dohody o nerastoch: USA chcú všetko, Ukrajine neponúkajú nič
- Nová verzia americko-ukrajinskej dohody by mohla narušiť ekonomickú suverenitu Ukrajiny
- Mohla by byť aj prekážkou na ceste Ukrajiny do Európskej únie

- Nová verzia americko-ukrajinskej dohody by mohla narušiť ekonomickú suverenitu Ukrajiny
- Mohla by byť aj prekážkou na ceste Ukrajiny do Európskej únie
Očakávané podpísanie dohody o nerastných surovinách narušil začiatkom tohto mesiaca konflikt medzi prezidentom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý sa odohral priamo v Oválnej pracovni a pred televíznymi kamerami.
USA presadzujú novú rozsiahlu dohodu o kontrole kritických nerastných a energetických aktív Ukrajiny, pričom Kyjevu na oplátku neponúkajú žiadne bezpečnostné záruky, o ktoré sa usiluje. Informuje o tom denník The Financial Times (FT), ktorý mal možnosť nahliadnuť do najnovšieho návrhu tejto zmluvy.
Dohoda zahŕňa aj infraštruktúru
Nový návrh dohody zaslaný v nedeľu do Kyjeva podľa spomínaného denníka výrazne presahuje počiatočnú spoločnú ekonomickú dohodu uzavretú minulý mesiac ako súčasť úsilia Donalda Trumpa ukončiť ruskú inváziu na Ukrajinu a získať späť vojenskú pomoc v hodnote miliárd dolárov.
Najnovší návrh sa týka všetkých ukrajinských nerastných surovín vrátane ropy a zemného plynu, ako aj hlavných energetických aktív v krajine. Zároveň zahŕňa aj súvisiacu infraštruktúru, ako sú cesty, železnice, potrubia, prístavy a spracovateľské závody.
Kyjevskí predstavitelia uviedli, že návrh by mohol podkopať suverenitu ich národa, smerovať zisky do zahraničia a prehĺbiť jeho závislosť od Washingtonu.
„Právo prvej ponuky“ a fond pod americkým dohľadom
Agentúra Bloomberg v súvislosti s dohodou uviedla, že Trumpova administratíva sa usiluje o kontrolu všetkých budúcich významných investícií do infraštruktúry a nerastných surovín na Ukrajine, čím by mohla získať právo veta nad akoukoľvek rolou ostatných spojencov Kyjeva a ohroziť jeho snahu o členstvo v Európskej únii.
Bloomberg napísal, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa chce v návrhu zmluvy o ekonomickom partnerstve získať „právo prvej ponuky“, čo sa týka investícií do projektov týkajúcich sa ciest, železníc, prístavov, baní a ťažby ropy, zemného plynu a strategických surovín.
Spojené štáty by podľa zmluvy mali prednostné právo na zisk z týchto podnikov, prevedený do osobitného fondu. V dokumente sa uvádza, že Spojené štáty materiálnu a finančnú pomoc, akú Ukrajine poskytli po začiatku ruskej invázie z februára 2022, považujú za svoj príspevok do tohto fondu.
„V dôsledku by to znamenalo, že než by Ukrajina získala nejaký príjem z fondu, donútila by ju Trumpova vláda, aby zaplatila za všetku americkú vojenskú a ekonomickú pomoc,“ píše Bloomberg. Fond by spravovala jedna z amerických vládnych agentúr a v jeho rade by zasadalo päť členov.
Spojené štáty by do rady dosadzovali troch členov, ktorí by mali osobitné hlasovacie práva s možnosťou blokovať určité rozhodnutia. Ukrajinská strana by vymenovala dvoch členov.
Zisky pre Ameriku, podmienky pre Ukrajinu
Podľa terajšej verzie zmluvy by Ukrajina mohla po určitej lehote spoluprácu v infraštruktúre a ťažbe ponúkať iným partnerom, len ak by o takéto investície neprejavili záujem americké firmy. Ukrajinská pravda píše, že Kyjev by bol zároveň povinný poskytovať Spojeným štátom všetky dôverné podrobnosti z týchto rokovaní.
Ukrajina by tiež svoje pravidlá pre udeľovanie licencií na ťažbu dôležitých nerastov musela rozšíriť o zákaz ponúkať ich záujemcom z krajín, ktoré Washington považuje za strategických konkurentov Spojených štátov.
„Existuje riziko, že táto definícia by sa mohla vzťahovať aj na EÚ,“ píše Ukrajinská pravda. Ukrajina, ktorá sa usiluje o členstvo v EÚ, by sa dostala do situácie, kedy by musela obmedziť obchod s európskymi partnermi. Toto ustanovenie odporuje súčasným dohodám Kyjeva s EÚ a princípom hospodárskej konkurencie v európskom bloku, dodáva ukrajinský server.
Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak dnes agentúre Reuters povedal, že návrh dohody nie je konečný. „Konzultácie stále pokračujú na úrovni rôznych ministerstiev,“ povedal. Ďalšie podrobnosti k tejto záležitosti odmietol poskytnúť.
Reuters pripomína, že Zelenskyj opakovane povedal, že súhlasí s tým, aby Spojené štáty získali prístup k nerastným zdrojom jeho krajiny, upozornil však, že nepodpíše dohodu, ktorá by Ukrajinu „okradla“. Vo štvrtok Zelenskyj uviedol, že Washington stále mení podmienky dohody, ale že nechce, aby si Spojené štáty mysleli, že je v princípe proti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Financial Times, Bloomberg, ČTK